Wybór języka programowania i przygotowanie do matury z informatyki

0

Witam,
jestem obecnie uczniem 2 klasy liceum o profilu mat-fiz-inf. Zależy mi na dobrze zdanej maturce i dostaniu się na jakąś niezłą uczelnię. Chciałbym spróbować dostać się na informatykę na UW, gdzie mogę liczyć tylko maturę z matematyki, angielskiego i polskiego, ale wolę mieć zabezpieczenie w postaci dobrze zdanej informatyki. Wobec tego mam pytania:

  1. Mam problem z wybraniem języka, którego się uczyć pod maturę(i później). Z C++ znam takie naprawdę kompletne podstawy, które wystarczały mi pod kuratoryjny w gimnazjum, a pythona nie uczyłem się w ogóle(będę natomiast przerabiał go na lekcjach). Wobec tego który z tych języków będzie lepszy?
  2. Próbuję ustalić jakiś logiczny plan nauki. Lepiej np zacząć od teorii i lecieć losowo przez potrzebne mi do matury działy jak access, excel, programowanie itd czy rozplanować to jakoś inaczej?
  3. Czy oprócz arkuszy są jakieś dobre książki/źródła zadanek i teorii pod maturę?

Z góry dzięki za pomoc.

1
  1. Bierz co ci wygodniejsze. Ja brałem C++ bo pythona nie znam w ogóle. Podstawy c++ oraz vector wystarczą.
    2.Popykaj sobie jakiś czas w access, aby poznać relacje krzyżowe itp. W excelu znajomość funkcji bardzo pomaga, porób matury z poprzednich lat, i nie patrz czy to stara czy nowa matura, obydwie tak samo wyglądają.
  2. Stare matury i zadania ze spoj(rozwinięcie logiki). Książki, nie bardziej google jak czegoś nie umiesz, a accessa/excela.

Ogólnie co byś nie robił to jest w części zadaniowej(praktycznej) za mało czasu, trzeba mieć obczajone co gdzie i jak się robi i robić dużo rzeczy mechanicznie.
W części teoretycznej to mogą być elementy sieciowe,maski, ip. np maska 255.255.192.0 ile pozwala zaadresować urządzeń klienckich. Jakiś program w pseudokodzie, pisz w pseudokodzie nie próbuj w C++. Rekurencja jest często co pamiętam.

Najważniejsze, to przyjdź 2 dni przed maturą i sprawdź, komputer. Myśmy mieli bez kompilatora codeblocks'a( ja miałem akurat VS) i potem Dyrektor poprosił i sprawdzenie każdego kompa i instalacje czego brakuje.

0

C++ nie ma sensu na maturze jesli nie znasz go dobrze. Jak masz tylko podstawy to lepiej sie po prostu pythona nauczyc

2

Ja bym jednak brał pythona bo:

  • łatwiejszy
  • trudniej się pomylić
  • ma więcej wbudowanych mechanizmów
0

Ja bym się jednak skupił na samej matmie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1