Droga do Java Junior 15 k - co dalej ?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-08-12 06:56

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

0

Witam, nauczyłem się podstaw javy i teraz zanim zabiorę się za bardziej zaawansowane tematy i zacznę próbować swoich sił przy pisaniu projektów chciałbym urozmaicić sobie naukę , mam do wyboru przeczytać :

  1. Książka + materialy w necie do wzorców projektowych
  2. Książka czysty kod
  3. Książka effective java
  4. Nauka springa

W jakiej kolejności to przerobić ? Z czego na moim poziomie wyciągnę najwięcej przydatnej wiedzy ?


Szacuje się,że w Polsce brakuje ok. 50 tysięcy pracodawców w branży IT
Te 15k to dużo szybciej byś w Ruby on Rails osiągnął. - sanny 2019-08-13 23:53

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 07:07

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 2 miesiące temu

1

15K to na pewnie nie dla młodszego programisty tylko dla doświadczonego, ale rozumiem, że to taki klik-bajt. Co do tego, co da Tobie najwięcej przydatnej wiedzy - mimo, że nie znam Twojego poziomu, tak, jednak mogę go estymować, na podstawie zadanego pytania, więc stwierdzam, że najlepsze dla Ciebie będzie teraz kodowanie, kodowanie i nie czytanie, tylko robienie i to nie jakiś spojów czy tasków z książki, tylko wybierz sobie użytkowy program, który będziesz używał codziennie, zacznij go pisać i serio używaj. Odhaczanie spojów jest przyjemne, ale uczy tylko języka, ew. algorytmu. Tutaj będziesz miał sporo kłód pod nogami ale takie jest życie programisty i nie polega tylko na kodowaniu kolejnych funkcji z przygotowanej specyfikacji. Zobaczysz, jak tworzy się coś użytecznego, oraz na co zwracać uwagę projektując. Nie zrażaj się, jak będzie to niewypał - sam mam kilkaset projektów które zaczynałem i po kilku dniach kod lądował w folderze "różne źródła" i tam zostawał niczym w limbo. Ofc. czasami taki zaczęty projekt to tylko poligon do wdrożenia czegoś do większego projektu np. POC łączności WSS, czy POC jakiegoś niskopoziomowego zarządzania oknami Windows. Czasami to projekty, do których traciłem chęć, ale zawsze coś się wyniosło z napisanego kodu. Ofc. to czy uczysz się Javy, C++, C# czy JS (tutaj faktycznie, bo przecież to skryptowa wersja Javy), na obecnym poziomie nie ma znaczenia. Jeszcze lepiej napisać jakiś program dla innych ludzi i słuchać ich opinii i wymagań, a najlepiej znaleźć jakieś małe zlecenie i pisać dla klienta - to prawdziwa szkoła życia. Da więcej niż ww. książki na początku - ofc. jak będziesz miał już swobodę to możesz przeczytać te książki, niemniej na tym etapie kodowanie przyniesie więcej dobrego. No, ew. polecił bym czytanie "Czysty kod" do poduszki czy w WC, jak masz czas ale nie przedkładał bym nad kodowanie.

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 08:37

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 2 tygodnie temu

0

Effective Java to dobry punkt startowy. Napisana przystępnym językiem, jeżeli czegoś nie rozumiesz, to należy się douczyć, wrócić do książki i sobie przyswoić. Clean code, to raczej beletrystyka, można sobie poczytać do poduszki. Dalej zabrałbym się za wzorce projektowe, problem w tym, że często, to co jest przedstawiane w materiałach w internecie i części książek, to niestety crap. Spotkałem naprawdę dużo błędów, pierwszy przykład jaki mi przychodzi do głowy to np. używanie Buildera do maskowania absurdalnej ilości zależności. Tak czy inaczej, pewnie warto przeczytać sobie coś o klasycznych wzorcach i sposobach implementacji, natomiast warto mieć gdzieś w głowie, że to dopiero początek i dopiero realna praktyka w programowaniu aplikacji i co chyba równie ważne API jest w stanie zrozumieć po co się to stosuje. Na koniec zostawiłbym sobie Springa, tylko tutaj mam znowu wrażenie, że na rynku zaroiło się od "Spring developerów" klepiących adnotacje bez najmniejszej nawet refleksji jak to działa pod spodem. Osobiście polecam zaimplementowanie jakiś prostych przykładów z tworzeniem adnotacji (generowanie kodu, refleksje), DynamicProxy, żeby wiedzieć jak to działa pod spodem. Nie wszystko co wymieniłem, będzie potrzebne, żeby dostać się do pracy jako junior, ale zdecydowanie jest to wiedza, która przyśpieszy dalszą naukę i pozwoli osiągnąć te 15k w rzeczywistości.

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 10:57

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 7 miesięcy temu

0

Tak z ciekawości. Patrząc na ofert pracy nawet juniora wszędzie wymagają java + spring, bazy danych itp. Czy z samą Javą dobrze ogarnietą nie ma szans na znalezienie pracy jako junior ? Czy po prostu pisza w ogłoszeniu Java + spring, ale przyjmują bez springa powiedzmy .

Sama Java to za mało. W praktyce nikt nie wymaga znajomości Javy 10/10, ważniejszy jest ekosystem dookoła i osadzenie w realnej architekturze. - Charles_Ray 2019-08-15 15:39

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 11:14

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 2 tygodnie temu

1

@misterjo: To jest konkurs, im więcej wymagań spełnisz, tym większa szansa, że wyrasz. Oczywiście im więcej wiesz, tym lepszą kasę masz szansę dostać.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0