Wybór specjalizacji studia

0

Cześć,
Planuje studiować informatyke i ekonometrie na UG, pierwotnym planem była zwykła infa, ale obecny rok zaskoczył wysokimi progami punktowymi, więc pozostaje mi informatyka i ekonometria. Liznąłem nieco podstawy ekonomii, mam pozytywne odczucia w stosunku do tego kierunku. Problem w tym że musze dokonać wyboru specjalizacji pomiędzy Metodami analizy danych i Aplikacjami informatycznymi w biznesie. Na pierwszej z nich w planie zajęć wydaję się być mało samej informatyki i programowania (w dodatku nie widze tam nawet w jakim języku), a przepełnienie matmą w grubej przewadze statystyki, znajduje się tam też sporo zagadnień ekonomicznych. Druga specjalizacja czyli Aplikacje informatyczne w biznesie to matma i programowanie(po trochu c, java script, html, sql, ruby, python). Dodam że o data science nie wiem zbyt dużo, ale wydaje mi sie że istotną umiejętnością będzie dobra znajomość programowania. Co możecie mi poradzić? Czy generalnie warto kształcić się jako data scientist czy lepiej iść w programowanie?

1

Data Science jest teraz w cenie, tak jak machine learning, więc jak najbardziej warto. W sumie wszystko sprowadza się do tego, gdzie się widzisz w przyszłości.

0
Fesq napisał(a):

Cześć,
Planuje studiować informatyke i ekonometrie na UG[...] Druga specjalizacja czyli Aplikacje informatyczne w biznesie to matma i programowanie [...] Co możecie mi poradzić?

Sam studiuje Aplikację informatyczne w Biznesie, więc jakbyś chciał wiedzieć coś więcej to zapraszam na priv, chyba że tutaj też ktoś będzie chciał znać odpowiedź :D

0

@Fesq: A więc tak:

Po pierwsze - Jeszcze rok temu, jak ja się rekrutowałem, to Aplikacje Informatyczne w Biznesie były oddzielnym kierunkiem z oddzielną rekrutacją - Teraz chyba dzięki Ustawie 2.0, po rekrutacji na zwykłą informatykę i ekonometrię, masz dodatkową rekrutację właśnie na tą specjalizację od razu po dostaniu się (chyba), i masz dwa wybory:

  • Pójść na zwykłą informatykę i ekonometrię i na trzecim semestrze wybrać specjalizacje - Właśnie te Aplikacje Informatyczne w Biznesie, które nie ma żadnego związku z AiB tym na który się rekrutujesz od pierwszego semestru i Data Science czy jak to się tam nazywa.
  • Pójść na Aplikacje Informatyczne w Biznesie od pierwszego semestru.

Cytat ze strony dotyczącej rekrutacji:

Uwaga: Rekrutacja przeprowadzana jest na kierunek. Wybór specjalności (spośród następujących dostępnych opcji: Informatyka i ekonometria lub Aplikacje informatyczne w biznesie) następuje po przyjęciu na studia (w Portalu Studenta) wg listy rankingowej osób przyjętych na kierunek Informatyka i ekonometria. Specjalność Aplikacje informatyczne w biznesie zostanie uruchomiona począwszy od I semestru pod warunkiem zapisania się na nią co najmniej 25 osób. Wybór pozostałych specjalności następuje po trzecim semestrze. Dana specjalność zostanie uruchomiona pod warunkiem zapisania się na nią co najmniej 25 osób.

I jak możesz zobaczyć z tej strony: https://wzr.ug.edu.pl/studia/[...]?str=449&spec=50&tr=1 względem rocznika 2018-2019, pewnie też ze względu na tą ustawę, pozmieniały się nazwy przedmiotów - Zamiast podstaw programowania, masz programowanie komputerów, zamiast algorytmów i struktur danych masz chyba ABC IT, ale tego nie jestem pewien i nie mogę ci obiecać, że tak to będzie wyglądało jak już się dostaniesz. Spadła też liczba godzin praktyk z 360 na 270 godzin, doszły nowe twory jak Interakcje Człowiek-Komputer, które będą dopiero pierwszy raz wykładane i nie mam pojęcia jaki będzie ich poziom, doszło więcej przedmiotów miękkich jak np. retoryka albo podstawy prawa cywilnego(?) i na pewno będzie to trochę inny kierunek niż ten na którym jestem teraz ale:

  • Jestem pewien, że prowadzących z różnych przedmiotów będziesz miał takich samych albo bardzo podobnych do tych których ja miałem, i nie mogę powiedzieć żebym narzekał na poziom, ba, z mojego punktu widzenia uważam, że poziom jest bardzo solidny.
  • Jeżeli chodzi o poziom przedmiotów matematycznych, to jako osoba która nigdy nie miała do czynienia na przykład z macierzami, ani niczym bardziej zaawansowanym, bo nie chodziłem na profil matematyczno-fizyczny, muszę powiedzieć, że przynajmniej dla mnie, wszystko było poprowadzone sprawnie, zrozumiale i generalnie bardzo ciężko jest mi cokolwiek złego powiedzieć o prowadzących albo o samych przedmiotach, jeśli ktoś czegoś nie miał ale włożył adekwatną liczbę godzin na pracę w domu nad zagadnieniami, to bez problemu sobie ze wszystkim radził. - Jakbyś chciał wiedzieć coś konkretniej o trudności przedmiotów czy coś takiego - to pytaj, bo ciężko mi się odnieść do całości, bo trochę tego było przez ten rok :D
  • Jeżeli chodzi o poziom przedmiotów technicznych, to prowadzą je bardzo ogarnięci ludzie, normalnie pracujący jeszcze poza samą uczelnią, prowadzący szkolenia itd, więc nie ma tam samych teoretyków.
  • Jak na każdych studiach jest trochę przedmiotów które mogą albo nie mogą ci się przydać w przyszłości, ale to jak na każdej uczelni + są czasami problemy z organizacją, bo ktoś kogoś nie powiadomił, i generalnie nawigacja po stronie uczelni jeśli chodzi o ogłoszenia to jest dramat, ale da się szybko przyzwyczaić.
  • I jak z każdymi studiami, jest tak, że im więcej wysiłku włożysz w robienie czegoś poza samą uczelnią, tym masz większą szansę na wyciągnięcie ze studiów więcej niż tylko tego czego cię na nich uczą. Ja sam załapałem się na II semestrze na staż, więc wszystko jest możliwe.
  • Ten kierunek, nie jest też aż tak zajmujący czasowo - w tygodniu z tego co pamiętam średnio to było 20-parę godzin? Więc przynajmniej dla mnie, był to duży szok po liceum, gdzie normalnie się prawie cały etat wyrabiało, i dzięki temu będziesz miał też czas na robienie tego czego chcesz.

I to chyba tyle, a przynajmniej tyle mi na razie przychodzi do głowy, jakbyś miał więcej pytań, to wal śmiało :)

PS: I jak się dostaniesz, to polecam koło naukowe E-xpert, jeżeli w następnym roku też wystartuje, może nie robimy łazików marsjańskich ale też się można w miarę dużo nauczyć :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0