Kilka pytań przed studiami

Odpowiedz Nowy wątek
2019-06-04 00:57
0

Witam, od następnego roku będę studiował informatykę (inżynieria oprogramowania) i mam kilka pytań:

  1. Czego mogę pouczyć się w wakacje co pomoże mi w przyszłości? Umiem już trochę c# (oop, linq, trochę wpf, uczyłem się w wolnym czasie).
  2. Mam zamiar kupić laptop na studia. Zwracać uwagę na coś konkretnego? (np. więcej rdzeni czy wyższe taktowanie?)
  3. Jak to jest z tym rynkiem pracy? Jak trudno będzie mi znaleźć pierwszą pracę (powiedzmy, że w Warszawie)? Słyszałem na ten temat bardzo dużo sprzecznych opinii (np. że dużo ludzi znajduje pracę jeszcze podczas nauki, słyszałem też, że niedługo będzie bardzo trudno o pracę dla nowych osób).

Pozostało 580 znaków

2019-06-04 01:02
2

Czego mogę pouczyć się w wakacje co pomoże mi w przyszłości? Umiem już trochę c# (oop, linq, trochę wpf, uczyłem się w wolnym czasie).

Matematyka, elektronika, fizyka.

edytowany 1x, ostatnio: WeiXiao, 2019-06-04 01:02
Jakieś konkretne rzeczy z elektroniki i fizyki? - echo 2019-06-04 01:04
prawo Ohma pewnie xD - LukeJL 2019-06-04 01:07
@echo: pewnie zależy jaki poziom na uczelni :P sugeruje tu zerknąć http://wazniak.mimuw.edu.pl/i[...]title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna - WeiXiao 2019-06-04 01:08
transformata Z - Spine 2019-06-04 04:28

Pozostało 580 znaków

2019-06-04 07:25
0
  1. Po prostu w domu programuj i twórz projekty - jeśli to lubisz. poza tym na studiach przyda się Tobie nauka matematyki, fizyki, algorytmów i elektronika
  2. Musi mieć dysk SSD, a tak to nie ważne ile rdzeni, procek, bo polecam na niego zainstalować Linuxa
    3, Zależy od twoich umiejętności, jakie zaprezentujesz na rozmowie kwalifikacyjnej - skończone studia, nic nie znaczą, jeżeli nie potrafisz wykazać tego, że coś w trakcie studiowania się nauczyłeś.

"Chodzenie po wodzie i tworzenie oprogramowania wg specyfikacji są łatwe, o ile woda i specyfikacja są zamrożone" - Edward V. Berard

Pozostało 580 znaków

2019-06-04 09:55
0

Czego mogę pouczyć się w wakacje co pomoże mi w przyszłości? Umiem już trochę c# (oop, linq, trochę wpf, uczyłem się w wolnym czasie).

Matmę sobie poogarniaj, ja byłem taki sobie z matmy i na studiach zaniedbania ze szkoły średniej mocno ciążyły. Przyjmij do swojego życia Krystiana Karczyńskiego. ;)

Mam zamiar kupić laptop na studia. Zwracać uwagę na coś konkretnego? (np. więcej rdzeni czy wyższe taktowanie?)

Długość życia baterii pod obciążeniem, nic Ci po sprzęcie który po 15 minutach pożre cały zasób z baterii.

Jak to jest z tym rynkiem pracy? Jak trudno będzie mi znaleźć pierwszą pracę (powiedzmy, że w Warszawie)? Słyszałem na ten temat bardzo dużo sprzecznych opinii (np. że dużo ludzi znajduje pracę jeszcze podczas nauki, słyszałem też, że niedługo będzie bardzo trudno o pracę dla nowych osób).

To zależy, jestem zdania że trzeba mieć farta. Przez pewien czas nie mogłem się nigdzie załapać mimo że bardziej nieogarnięci znajomi mieli już stołki. Kwestia wyrobienia sobie nawijki z HRem może być istotna.

Pozostało 580 znaków

2019-06-04 10:42
0
echo napisał(a):

Witam, od następnego roku będę studiował informatykę (inżynieria oprogramowania) i mam kilka pytań:

  1. Czego mogę pouczyć się w wakacje co pomoże mi w przyszłości? Umiem już trochę c# (oop, linq, trochę wpf, uczyłem się w wolnym czasie).

Matematyka, fizyka, matematyka, matematyka. Przed matematyką nie uciekniesz, o ile analizę czy różniczki prawdopodobnie potrzebujesz po prostu zdać i nie przydadzą się później, jeśli nie wejdziesz w jakąś specyficzną działkę gdzie trzeba się w nich odnajdywać, to matematyka dyskretna jest praktycznie must have, algebra też dopadnie Cię i nawet nie będziesz wiedział kiedy ;)

Fizyka jest potrzebna każdemu myślącemu człowiekowi nawet, jak niekoniecznie chce mu się myśleć o fizyce, nie wyobrażam sobie żeby ktoś z tytułem inżyniera miał być totalnie zielony z fizyki. Nie chodzi o to, by umieć na blachę wszystkie prawa, twierdzenia itd, ale żeby ją po prostu choć trochę czuć i umieć się w niej odnaleźć, gdy jest taka potrzeba. No i fizyka, podobnie jak analiza, kwalifikuje się pod "może Cię dorwać w specyficznych działkach" - często w tych samych, np. oprogramowanie symulacyjne.

Jak masz czas, siłę i chęci na algorytmikę, to warto choć trochę się z nią zaznajomić. Jak nie masz czasu to trudno, jak nie masz siły i/lub chęci to lepiej je zdobądź, bo na studiach informatycznych będzie baaaaardzo ciężko. Ponownie, nie chodzi o wykucie materiału, tylko o to, by ją "czuć" i umieć się odnaleźć.

  1. Mam zamiar kupić laptop na studia. Zwracać uwagę na coś konkretnego? (np. więcej rdzeni czy wyższe taktowanie?)

Jak kolega wyżej - SSD to podstawa, przy HDD nawet najmocniejszy procesor i RAM quad-channel niewiele Ci da, bo wąskim gardłem będzie I/O z dysku. Jak zostanie Ci budżet na lepsze komponenty, to warto pomyśleć o większej ilości RAM - 8GB to tyle, aby przeżyć, komfortowa praca to tak od 16GB, ja siedzę na 32GB i przez 90% czasu mogę pracować nie martwiąc się że zabraknie mi pamięci, postawić sobie kilka maszyn wirtualnych i każdej bez strachu dać po 4GB RAM, jednocześnie mieć odpalone IDE, przeglądarki, coś tam jeszcze i jest OK. Co do CPU to standardowy mobilny i5 powinien wystarczyć, choć od lat niezmiennie siedzę na i7 i jakoś nie mam ochoty przechodzić na słabszy ;)

  1. Jak to jest z tym rynkiem pracy? Jak trudno będzie mi znaleźć pierwszą pracę (powiedzmy, że w Warszawie)? Słyszałem na ten temat bardzo dużo sprzecznych opinii (np. że dużo ludzi znajduje pracę jeszcze podczas nauki, słyszałem też, że niedługo będzie bardzo trudno o pracę dla nowych osób).

Ciężko jest się przebić przez tłum. Z jednej strony zdecydowana większość tego tłumu chętnych, by wejść na entry level (jakieś staże itp.) jest na bardzo, bardzo niskim poziomie i jak jesteś w miarę dobry, masz jakieś swoje projekty (czytaj: nie copy-paste z kursów i tutoriali) to już masz sporą przewagę nad 90% z nich, ale z drugiej strony tak wielka ilość kandydatów utrudnia zarówno znalezienie pracy (bo Twoje CV ginie w natłoku innych) jak i znalezienie kogoś sensownego - bo jak tu znaleźć czas i ludzi na przekopanie 500 aplikacji, by zatrudnić 3-4 obiecujących ludzi? Na szczęście status studenta trochę pomaga i warto ładować się na staże (część firm organizuje dedykowane programy stażowe pod studentów) jak najwcześniej, żeby nie obudzić się potem z ręką w nocniku.


Prosząc o pomoc w wiadomości prywatnej odbierasz sobie szansę na otrzymanie pomocy od kogoś bardziej kompetentnego :)
edytowany 1x, ostatnio: superdurszlak, 2019-06-04 10:44

Pozostało 580 znaków

2019-06-04 11:23
W2K
1

Szczerze ? Odpocznij jesli masz taka możliwośc. To są prawdopodobnie ostatnie tak długie wakacje, wykorzystaj je na poznanie świata, ludzi, czegoś co ma realna wartość. Jeśli będziesz pracował systematycznie na studiach to wszytsko da sie ogarnąc i nie ma potrzebay nadrabiac.

Pozostało 580 znaków

2019-06-04 14:22
0

jak inzynieria oprogramowanie, to pewnie UML, analizy ryzyka, przypadków użycia... Boze nie ma chyba nic nudniejszego

edytowany 1x, ostatnio: lambdadziara, 2019-06-04 14:22

Pozostało 580 znaków

2019-06-06 00:14
0

Raczej nie ma sensu uczyć się na wyrost przedmiotów jak fizyka, matematyka itp. Ciężko jest zmusić się do nauki jeśli nie ma takiej potrzeby a raczej nie ułatwi to jakoś bardzo studiów. Przede-wszystkim odpoczywaj i postaraj się rozwinąć w tym co lubisz bo jeśli wybrałeś na prawdę ambitne studia to może być ciężko z wolnym czasem.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0