Praktyka na studiach inżynierskich

1

Witam wszystkich!
Kończę za jakiś czas studia inżynierskie z informatyki.
Jak wiadomo mamy praktyki, które trzeba zaliczyć.
Nie chcę płacić za transport i siedzieć w jakiejś firmie za darmo jeszcze.
I tego zdania nie zmienię, więc proszę nie pisać: "Idź na praktyki" i tym podobne, bo to zignoruję.
Bardzo dobrze idzie mi programowanie w C# i ASP.NET.
Z tego powodu udało mi się załatwić, że napiszę kurs/poradnik związany z tymi technologiami (dla przyszłych pokoleń ;) )

Proszę o pomoc jakie zagadnienia warto opisać, żeby też nie było tego dużo, bo czas mnie ogranicza.
Chciałbym, żeby to było przydatne, zwięzłe i na poziomie, a nie opisy jak zrobić pętle w C# czy posortować tablice.

Będę wdzięczny za każde sugestie rozwiązania tego.

0

Ale jaki budżet? Ja tego nie zlecam.

Po prostu zamiast robić kawę w firmie na praktykach, to chcę napisać kurs/poradnik dla uczelni.

I szukam propozycji zagadnień, żeby były przydatne, na poziomie, ale niezbyt obszerne.

Może utworzenie portalu w ASP.NET? Ale tu wypadałby wstęp do języka C#, ewentualnie założyć, że ktoś to już umie..

1

Chcesz zrobić coś takiego?

https://books.goalkicker.com/CSharpBook/

Chciałbym, żeby to było przydatne, zwięzłe i na poziomie

Bardziej chodzi o język czy ogólnie .NET? i dlaczego nie Core?

0
WeiXiao napisał(a):

Chcesz zrobić coś takiego?
https://books.goalkicker.com/CSharpBook/

No właśnie nie na 164 rozdziały, coś krótszego :)

WeiXiao napisał(a):

Bardziej chodzi o język czy ogólnie .NET? i dlaczego nie Core?

Na zajęciach głównie były aplikacje webowe ASP.NET MVC (akurat nie było Core..).

Nie chcę gotowego konspektu tylko sugestii.
Może przedstawię tworzenie przykładowego portalu w ASP.NET MVC?
Może tutorial jak zrobić prostą grę przeglądarkową jak te dawne Ogame itp. :P ?

1

Jeśli naprawdę nie zniechęca Cię pisanie wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach (tak jak mnie), to możesz spróbować zakodować prostą aplikację (ale nie za prostą) lub też portal, która posiada wiele rzeczy z podstaw. Następnie opisz linijka po linijce, co robi.

Żeby było ciekawej – i dłużej – nie koncentruj się jedynie na tym, co masz. Dla każdej przestrzeni nazw, klasy, metody itp. napisz: dlaczego akurat taka została wykorzystana; jakie jest alternatywa, ta lepsza i ta gorsza; kiedy nie powinno jej się używać itp.

Dla każdego wykorzystanego programu podczas tworzenia (IDE, kompilator, jakiś dodatkowy parser etc.) napisz: dlaczego akurat taki program; jaka jest alternatywa itp.

Opisz dokładnie architekturę aplikacji; wymień zastosowane dobre praktyki. Porusz kwestię logowania (jeśli będzie) i bezpieczeństwa ogólnie. Poświęć rozdział możliwym błędom, którym nie jesteś w stanie zapobiec (np. brak sieci – jeśli będzie wykorzystywana). Porusz kwestię UX oraz IU oraz dobrych praktyk UI i UX (tak dla aplikacji z GUI, jak i konsolowej). Jeśli to portal, możesz w dodatku (tzw. appendix) poruszyć kwestię grupy docelowej, SEO, marketingu, zarabiania (jeśli ten portal będzie posiadał np. miejsce na reklamy czy treść sponsorowaną).


UPDATE: Tutaj masz prosty przykład, o co mi chodzi: https://silvuss.github.io/2018/10/14/my-backup-shell-script.html (ja to napisałem). Piszę: prosty, bo ma wielkość jednego rozdziału w mojej ocenie, a Ty pewnie będziesz potrzebował mieć kilka takich. Poza tym jest trochę chaotyczny... (Jeśli naprawdę będziesz to czytać i zauważysz jakieś mniejsze czy większe błędy, to napisz do mnie, to poprawię – nikt tego poza mną nie oceniał).


UPDATE2: Ten pan bardzo ładnie koncentruje się na szczegółach: https://dwheeler.com/essays/fixing-unix-linux-filenames.html, poczytaj, jeśli nie zniechęci Cię tematyka (Linux, Unix, Bash, POSIX).


UPDATE3: @inzzz, nie zapomnij uwzględnić, z jakich źródeł korzystałeś. Jeśli Twoją pracę będzie czytać recenzent, będzie widzieć, że tekst nie wpadł Ci do głowy jako Twój własny pomysł, tylko że opierasz się na doświadczeniu innych. Jeśli zaś Twoją pracę będzie czytać osoba niedoświadczona, będzie wiedzieć, jak sprawdzić, czy to, co piszesz, nie ma błędu, lub nawet jak znaleźć więcej szczegółów.

Zależnie od formatu tekstu (plain text, coś opartego na XML (np. odt), Markdown, LaTeX, TeX itp.) wybierz odpowiedni sposób zapisu źródeł. Jeśli format będzie wspierać zapis linków w tekście tak jak tu na forum, to zapisuj je w tekście; jeśli będzie wspierać przypisy dolne/końcowe, wykorzystaj je; jeśli żadna z tych opcji nie będzie dostępna, zrób zwykłą, prostą bibliografię na końcu (w tekście podając źródła w formacie np. [1], [2] itp.) – i tak dalej.


UPDATE4: Źródła mogą być dostępne w internecie (artykuły, oprogramowanie, kod, wideo itp.), ale oczywiście nie muszą. Możesz podać drukowane encyklopedie, słowniki, książki specjalistyczne; nie wiem, jak wygląda sprawa z konferencjami i wykładami – czy zalicza się je do źródeł w jakiejś metodyce, czy nie.


UPDATE5: Oczywiście najważniejsze jest, by całość działała, była zrozumiała i spójna. Lepiej skończyć coś, mając połowę funkcjonalności, ale działającą, niż mając całość, ale niedziałającą.

0

@Silv

Dzięki. Wymyślę jakąś aplikację i ją udokumentuję biorąc pod uwagę Twoje wskazówki.
Zbytnio mnie przeraziło i zakłopotało na jakim poziomie to utrzymać (co wyjaśniać, a co nie).
Po prostu założę, że czytelnik zna podstawy składni języka C#, a chce nauczyć się z mojego kursu stworzyć web app w ASP.NET MVC.

1

Napisz jakieś wprowadzenie do programowania współbieżnego, rozproszonego w ekosystemie C# / .NET. Jakie struktury/mechanizmy nisko- i wysokopoziomowe oferują programiście, jakieś bardziej popularne biblioteki, zamiast wprowadzenia do pętli i tablic zrobisz wprowadzenie do podstawowych pojęć i problemów programowania współbieżnego i będzie cacy ;)

Ludzie rzadko to umieją bo wszystko, łącznie z kursami, kręci się zwykle wokół CRUDów a IMO* to jest znacznie ciekawsze niż jakieś studium prostej apki webowej, równie dobrze można by przepisać Enterprise FizzBuzz z Javy do C# razem z dokumentacją ;)

* IMO, bo ilekroć przychodzi mi coś pisać, kusi mnie zrównoleglenie tego :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1