Serwery WWW (hosting)

0

Witam,
poszukuje książki (jak najbardziej aktualnej) do nauki stawiania oraz konfiguracji serwerów pod strony www. Planuje zakupić serwer VPS ale nie chce płacić za jego dodatkową administrację.
Książka bądź ebook nie musi być po polsku. Mogą być również jakieś online tutoriale ale bardziej zależy mi na poznaniu techniki stawiania oraz administracji niż robienie kolejnych kroków poradnika i modlenie się żeby działało.

0

Książki? będzie ciężko, na początek weź zobacz vps od ovh z debianem+vesta panel gdzie tylko wyklikujesz przydziały jak w directadmin'ie, na początek styka, a i tutków sporo w sieci.

1

Ale skoro na razie chcesz ćwiczyć i się uczyć, to możesz sobie serwer postawić lokalnie - czy w ramach wirtualki na swojej codziennej maszynie, czy jako fizycznie osobne urządzenie. Wrzuć tam Debiana i apache albo nginx i ćwicz, konfiguruj, baw się, a za płatne Vps bierz się później, jak będziesz mieć już jakieś pojęcie o temacie.

1

No ale właśnie te techniki poznasz najszybciej poprzez "robienie kolejnych kroków poradnika" :) tylko trzeba to robić ze zrozumieniem i drążyć temat, jeśli warto. Przyzwyczaj się, że nie da się ogarnąć wszystkiego. Przykład: widzę w tutorialu apt install nginx - nie interesuje mnie za bardzo, jak pod spodem działa menedżer pakietów, za to np. doczytam sobie jak to się dzieje, że nginx uruchamia się przy starcie systemu.

Polecam tutoriale z digitalocean (nie wymagają korzystania z ich maszyn), np. https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-wordpress-with-lamp-on-debian-9 .

1

Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Postanowiłem zakupić VPS w OVH (za 10 zł do testów) i powoli sobie radze. Będę musiał założyć osobny temat gdzie opiszę dokładnie w jaki sposób konfigurowałem serwer i mam nadzieję, że pokażecie mi gdzie robiłem błędy.
Link do nowego tematu https://4programmers.net/Forum/Edukacja/325957-konfiguracja_serwera_vps

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1