Podejście do bardziej złożonych książek technicznych

0

Cześć,

W ramach dalszego rozwoju chcę zacząć czytać tekst Ulricha Dreppera: What Should Every Programmer Know About Memory be temat CPU, cache oraz pamięci:
https://people.freebsd.org/~lstewart/articles/cpumemory.pdf

Material nie jest łatwy, pomimo tego że ma ok 100 stron.

Jakie są Wasze podejścia do czytania i wyciągania jak najefektywniej i najszybciej wiedzy z takich bardziej skomplikowanych książek technicznych/poradników takich jak ten, które są dość teoretyczne, żeby użyć ten wiedzy w praktyce oraz zapamiętać na długi czas?

@Shalom Chciałbym zwłaszcza poznać Twoje metody na takie teksty jak efektywnie i możliwie szybko zdobyć z nich wiedzę, bo nieraz wspominaleś o zagadnieniach z Cpumemory oraz mechanical sympathy, więc na pewno czytałeś :)

Pozdrawiam

0

Nie mam jakiejś szczególnej metody, czytasz i ewentualnie próbujesz też coś "zrobić" samemu, żeby zobaczyć o co autorowi chodzi.
Niemniej akurat wspomniany tekst jest, moim zdaniem, dość prosty i jasny (ale ja jestem trochę niemiarodajny, bo często do CTFów muszę czytać jakieś dziwne matematyczno-kryptograficzne publikacje). Co więcej, ludzie po studiach informatycznych powinni takie rzeczy wynieść już ze studiów :)

0

Trudność materiału to raczej kwestia indywidualna, ale każdy prędzej czy później trafi na coś co będzie dla niego trudne. Imho jedna z ważniejszych rzeczy to uważne czytanie i rozumienie każdego zdania. Czasem można się złapać na tym, że jakiś akapit wydaje się nie mieć żadnego sensu, a często jest to spowodowane tym, że kilka zdań wcześniej wprowadzone był terminy, których do końca nie zrozumieliśmy.

Swoją drogą ciekawa książka na temat uczenia się: https://www.amazon.com/Mind-N[...]Flunked-Algebra/dp/039916524X

0

Ta publikacja jest całkiem spora, to taka mini-książka, a materiału w niej dużo.
Nie staraj się czytać tego jak kryminału, od początku do końca, tylko raczej wybierz te zagadnienia, które cię interesują. Jeśli są w nich pojęcia niezrozumiałe, poszukaj w tekście czy są wcześniej opisane (albo w innych źródłach).
Druga sprawa, czy faktycznie będzie ci to wszystko przydatne. Ilość informacji na świecie rośnie (chyba) wykładniczo, jak się zaczniesz zagłębiać w zasady adresowania RAM, podczas gdy piszesz w języku wysokopoziomowym... życia ci nie starczy. Ale jeśli już chcesz się coś dowiedzieć i to zapamiętać, to pomogą w tym własne próby, ćwiczenia i badania. Samo czytanie to za mało. Najlepiej zapamiętasz samodzielnie w czymś "dłubiąc".

Ponadto umiejętność nauki to też umiejętność filtrowania informacji. Nasza pamięć nie jest nieskończona, a interfejs "znak - wzrok - mózg" ma żenująco niską przepustowość jak na obecne czasy ;) Np. czytając wiadomości sprawdzaj tylko to, co bezpośrednio cię dotyczy albo leży w zakresie twoich zainteresowań. Często widzi się newsy typu "w Andach autobus spadł w przepaść" albo "w Tajlandii znaleziono 8-metrowego pytona" - owszem, to tragedia z tym autobusem, ale czy na pewno warto czytać szczegóły wiadomości? Nagłówek wystarczy, no chyba że twój znajomy akurat jest w Andach i mógł nim jechać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0