Skuteczne metody nauki frameworków?

0

Dotychczas przepisywałem proste przykłady z tutoriali i blogów, ale taka metoda jest mało efektywna... bo nie sposób tych wszystkich konstrukcji i ich wariancji zapamiętać... czy jest w ogóle sens nauki na pamięć konstrukcji różnych funkcjonalności - jak np. autoryzacji użytkownika?
Teraz wydaje mi się, że mój dotychczasowy sposób nauki był daremny. Poznając dany framework chodzi o umiejętność szybkiej analizy oraz implementacji danej funkcjonalności do projektu. Innymi słowy nie ma sensu przepisywać prostego przykładu "Hello World", zamiast tego powinno się próbować implementować daną funkcjonalność w jakiś bardziej rozbudowany projekt. Jakie są Wasze metody?

4

polecam chociaż raz przejrzeć całą dokumentację. większości nie zapamiętasz, ale chodzi o poznanie tego, co framework oferuje. gdy będzie potrzeba, to wrócisz do dokumentacji, ale podstawą jest to, żebyś wiedział, że w ogóle istnieje coś takiego ;) a poza tym 3xP - pisać, pisać, pisać.

1

Z tego też powodu nie da się zostać programistą w ciągu kilku tygodni tak jak przekonują bootcampy. Przez te kilka tygodni liźniesz temat, ale nie utrwalisz go, nie zdobędziesz żadnej biegłości, ani nie zdobędziesz doświadczenia w rozwiązywaniu typowych problemów, których nikt na kursie nie omówił. Przez ten czas zdążysz co najwyżej zrobić coś raz budując projekt z pomocą kursu, a żeby sobie cokolwiek utrwalić trzeba to powtórzyć wielokrotnie i zrobić coś samemu bez prowadzenia za rączkę przez kogoś.

Na własnym przykładzie radzę każdemu, kto uczy się z kursu czy książki odłożyć co jakiś czas lekturę i spróbować zrobić to samo co w kursie/książce, ale bez zaglądania na gotowy kod. Jeżeli napotykasz problem to szukasz sam rozwiązania w dokumentacji lub na stackoverflow lub przeglądasz kod innych ludzi na githubie. Zazwyczaj dokumentacja albo problem kogoś innego wygląda nieco inaczej niż nasz i trzeba czyjeś rozwiązanie zaadaptować do swojego, dzięki temu cały czas nasz mózg pracuje, tworzą się nowe połączenia neuronów, a my zdobywamy w ten sposób biegłość po pierwsze w posługiwaniu się technologią, a po drugie w poszukiwaniu szybkich i skutecznych rozwiązań, tak aby nie stać z robotą gdy pojawi się jakiś nowy problem. Warto również kod z kursu/książki rozbudowywać o inne funkcjonalności, których w kursie/książce nie omówiono dzięki temu uczymy się kreatywnego rozwiązywania problemów.

3

Nie rozumiem ludzi, którzy chcą się uczyć, przepisując przykłady z książki.
Przecież zabawa polega na tym, żeby wymyślić i napisać coś własnego.

0

@Freja Draco: ale przecież jak najbardziej ma to sens. Najpierw możesz przepisać przykład, a potem zacząć się nim bawić. Zmieniać jakieś parametry czy całe kawałki kodu starając się go zrozumieć (co nie ma zbyt sensu jeżeli przykład jest trywialny). W ten sposób się uczysz, a potem już możesz napisać coś własnego.

2

więc najlepiej zrobić sobie jakiś projekt CRUD podpięty do bazy danych albo restful, następnie dodawać do niego kolejne funkcjonalności np. uploading plików, walidacja, auth0, cloud database, dedykowana obsługa błędów, messaging, catching, tokeny itd.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1