Samodzielna nauka - Czy można coś osiągnąć?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-03-09 15:37
0

Witam serdecznie, zapewne spora część osób znajdujących się na tym forum przerabiała już takie tematy i nowy post o tym to kolejne wypociny jakiegoś laika, ale może akurat znajdę tutaj odpowiedzi na moje pytania. Obecnie mam 19 lat, jakieś 2 tygodnie temu postanowiłem, że zacznę w wolnym czasie uczyć się programowania, przez 2 tygodnie praktycznie oglądałem tylko jakieś filmy, który język na start wybrać, co warto, czego nie warto... Nadal się nic nie dowiedziałem - ile osób tyle opinii...

 1. Pytanie, które pewnie pojawia się kilka razy dziennie, ale od czego zacząć? Czy w obecnych czasach warto jeszcze uczyć się HTML/CSS? Dodam, że moim hobby są gry komputerowe, mam takie marzenie, żeby w przyszłości pracować w branży gier. Jaki język wybrać? Czytałem na forach zagranicznych, że na start najlepiej uczyć się pythona, c++, java, a HTML/CSS sobie odpuścić - czy to prawda?
 2. Pewna osoba jakiś czas temu napisała mi, że w obecnych czasach nie warto już uczyć się HTML, a szczególnie, że jestem młodą osobą to powinienem iść w Android/IOS, bo to jest przyszłość - prawda?
 3. Jeżeli już ktoś doradzi mi jaki język wybrać na start, to z jakich źródeł się uczyć, może ktoś zna jakieś kursy na YT lub innych platformach?
 4. Zupełnie coś innego niż programowanie, interesuje mnie też montaż/ obróbka filmów oraz grafika, czy to też jest w miarę przyszłościowa opcja? Tak wiem, żeby nie kierować się pieniędzmi bo daleko nie zajdę, ale to jest w pewnym stopniu moja motywacja, chcę iść w jakimś kierunku, żeby zarabiać więcej niż przykładowo 2,5k netto.
  Pozdrawiam każdego serdecznie, liczę na normalne odpowiedzi.

Pozostało 580 znaków

2019-03-09 15:40
4
 1. Brawo, straciłeś ostatnie 2 tygodnie na słuchanie opinii "co warto" i nadal nie zrozumiałeś ze TO NIE MA ZNACZENIA i nadal pytasz o to samo. Zalecam odpuszczenie sobie programowania, bo to jest dziedzina dla ludzi inteligentnych. Ważne jest żeby ZACZĄĆ coś robić, a nie dywagować "co warto". Pomyśl może nad kursem stolarza.
 2. Ta osoba była upośledzona? Zresztą "uczenie sie htmla" to brzmi trochę jak "uczenie sie gotowania wody". Za wiele do tej nauki to tam nie ma.
 3. Video kursy to g**no. Programowania uczy się... programując.

Na PW przyjmuje tylko (ciekawe!) zlecenia. Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie.
edytowany 1x, ostatnio: Shalom, 2019-03-09 15:41
Pokaż pozostałe 11 komentarzy
Poza tym na grach nałatwiej idzie się uczyć, jest tam sporo fajnych rzeczy. Modelowanie logiki, zachowań jakie występują. Gry dają dobre podstawy by móc robić front, backend czy też mobilne urządzenia. Sam zrozumiesz co Ci najlepiej odpowiada. Do analizy kodu gry łatwiej również zachęcić takich uzytkowników z 4programmers - to również darmowa nauka i dobra dawka motywacji :-) - nohtyp 2019-03-24 10:46
hmm... tylko, że projekt gry to słaby pomysł dla Java Dev. Taki projekt bardziej pasuje dla ścieżki kariery C++ lub Python Dev. Dla Java Dev to bardziej jakieś crudy. - gloria 2019-03-24 10:48
W grach masz dobre pole by pokazać jak potrafisz korzystać z gotowych narzędzi. Masz dobre opcje by poćwiczyć pracę z obiektami, zarządzaniem zasobów, pisaniem rozszerzeń. Część gry może korzystać też z języka skryptowego np. groovy itp Jak zaczniesz robić grę sieciową to dojdziesz do wielu motywów jakie występują w pracy np. współbieżne programowanie, programowanie reaktywne itp - nohtyp 2019-03-24 10:52
Dla mnie gościu, który potrafi zrobić np. prosty sklep z logowaniem, wystawianiem przedmiotów, i kupowaniem ich tak naprawdę nic nie umie - niezależnie w czym to programuje. Dopiero jeśli powie, że ma wysoki ruch, wielu klientów itp wówczas na taki sklep inaczej się patrzy. - nohtyp 2019-03-24 10:54
gra w cv studenta dla pozycji java dev ? rady na 4p są nic nie warte :D jak chcesz coś ambitnego to może wykorzystaj w projekcie jakieś algorytmy machine learning w Deeplearning4j. - antewasin wczoraj, 08:14

Pozostało 580 znaków

2019-03-09 15:46
0

Ad 3. No tak, ale muszę jakoś zdobyć wiedzę podstawową, żeby zacząć samemu programować? Przecież nie otworzę programu i nie zacznę programować jak nie będę wiedział jak zacząć i co wpisać.

Pozostało 580 znaków

2019-03-09 15:54
3

Gdybyś 2 tygodnie temu otworzył dowolny kurs dowolnego języka to dziś spokojnie byś już programował. Ale lepiej zastanawiać się kolejne pół roku nad wyborem języka, kursu, potem narzędzi i tak jakoś czas zleci. Póki jesteś zielony ważne jest żebyś nauczył się programować a nie zebyś nauczył sie konkretnej technologii. Musisz zacząć myśleć w odpowiedni sposób. Jak już umiesz programować to nauczenie sie nowego języka to jest pikuś, kwestia kilku dni często.

Chcesz zacząć jeździć samochodem i od 2 tygodni zastanawiasz się na który kurs jazy iść i jaki samochód wybrać (przy czym wszystko to jest za darmo, więc możesz zmienić w każdej chwili!). Kluczowe jest nauczenie się jazdy, a nie to czy zacząłeś naukę od samochodu X czy Y.


Na PW przyjmuje tylko (ciekawe!) zlecenia. Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie.
edytowany 1x, ostatnio: Shalom, 2019-03-09 15:57

Pozostało 580 znaków

2019-03-09 16:35
1

Czy w obecnych czasach warto jeszcze uczyć się HTML/CSS?

Żartujesz chyba? W obecnych czasach z połowa internetu opiera się na HTML/CSS (druga połowa to aplikacje mobilne, ale powiedzmy sobie szczerze, że mimo popularności aplikacji mobilnych, to dalej istnieją strony internetowe. A strony internetowe robi się głównie w HTML/CSS/JavaScript, nic lepszego nie wymyślono). Więc tak, warto (przy czym słowa "połowa" użyłem w sensie potocznym, nie wiem, jaki to dokładnie procent aplikacji mobilnych kontra strony HTML/CSS).

Dodam, że moim hobby są gry komputerowe, mam takie marzenie, żeby w przyszłości pracować w branży gier.

Radziłbym się zdecydować, o co pytasz.

 1. Czy w obecnych czasach warto...?
 2. Moim hobby jest X, chciałbym na tym zarabiać, co mam zrobić?

To są zupełnie inne pytania. Być może w twoim przypadku HTML/CSS się w ogóle nie przyda (ale to nie znaczy, że nie warto się go uczyć ogólnie "w obecnych czasach").

Mam wrażenie, że tak naprawdę brakuje tobie bardziej świadomości tego, co chciałbyś robić i co cię interesuje, a te wszystkie pytania to są pytania poboczne. Warto robić to, co cię jara, a jeśli nic cię nie jara, to tylko masz mgliste pojęcie, że "coś chciałbyś robić w przyszłości", to warto próbować czegokolwiek.

A przeglądanie przez 2 tygodnie analiz "którego języka się uczyć" to zwykła prokrastynacja. Na pewno przyjemna, ale w ten sposób nie pójdziesz dalej. Niestety, nauka programowania nie jest przyjemna, bo trzeba w końcu zacząć programować.

Wtedy największym twoim problemem będzie prawdziwy ból i coś w stylu "linia 21 rzuca dziwny błąd, muszę się dowiedzieć dlaczego, bo inaczej program nie będzie działał, a jest już 3 w nocy, bo ślęczę nad tym od pięciu godzin", a nie jakieś lekkie luzackie pseudomadre pytanie "czy warto się uczyć, czy nie warto?"


((0b10*0b11*(0b10**0b101-0b10)**0b10+0b110)**0b10+(100-1)**0b10+0x10-1).toString(0b10**0b101+0b100);
edytowany 3x, ostatnio: LukeJL, 2019-03-09 16:40

Pozostało 580 znaków

2019-03-09 16:43
0

nie, nic nie dasz rady osiągnąć samemu się ucząc, a więc pytanie do Ciebie: w jaki inny sposób wyobrażasz sobie naukę programowania przez około rok?


𝐼𝒻 𝓎𝑜𝓊 𝑒𝒶𝓉 𝒶𝓃𝒹 𝓈𝓁𝑒𝑒𝓅 𝑔𝑜𝑜𝒹, 𝑒𝓍𝑒𝓇𝒸𝒾𝓈𝑒 𝒶𝓃𝒹
𝒶𝓁𝓌𝒶𝓎𝓈 𝒹𝓇𝒾𝓃𝓀 𝓌𝒶𝓉𝑒𝓇, 𝓎𝑜𝓊 𝓌𝒾𝓁𝓁 𝒹𝒾𝑒 𝒶𝓃𝓎𝓌𝒶𝓎.

Pozostało 580 znaków

2019-03-09 17:54
0

To ja może napiszę bardziej ogólnie jeśli chodzi o naukę pierwszego języka programowania. W moim przypadku na samym początku przygody z programowaniem wyglądało to tak, że uczyłem się C++, ponieważ w moje ręce trafiła książka "Symfonia C++" Jerzego Grębosza. Generalnie czytałem tę książkę, klepałem programy w niej zawarte i cieszyłem się, że działają - to jest tzw. "klepania w klawiaturę" bardziej niż nauka, a więc ten etap nauki jest najprzyjemniejszy. Potem nadchodzi jednak taki moment, w którym sobie pomyślisz, że fajnie byłoby się sprawdzić i samemu napisać coś od zera. Kiedy usiądziesz do własnego projektu nagle okazuje się, że Twój mózg nie pracuje tak jakbyś tego oczekiwał i uświadamiasz sobie, że tak naprawdę to ta książka Cię nic nie nauczyła oprócz składni języka - a to bardzo niedobrze. Dlaczego? Bo nie nauczyłeś się programowania.

Wtedy napisałem jakiś tam "Milionerów" i wyszedł z tego beznadziejny kod itd., ale przynajmniej miałem jakąś tam satysfakcję. Następnie stwierdziłem, że C++ to zło i przerzuciłem się na JS'a oczywiście kupując do tego książkę. Znów klepałem programy z książki, napisałem jakieś tam statki, następnie znów próbowałem sam coś naklepać i znów się na sobie zawiodłem. Wtedy zdałem sobie sprawę, że kupowanie kolejnych książek jest błędem.

Od początku chciałem wejść w nisko-poziomowe sprawy i IT Sec dlatego w tamtej chwili zacząłem rozwiązywać CTF'y, pisać jakieś programy opierając się o zarządzanie pamięcią itd. w C i Asmie. Porzuciłem książki z programami do klepania i korzystam z dokumentacji w internecie. No więc w skrócie:

 1. Kup sobie książkę, naucz się podstaw i pisz jak najwięcej (nie mówię, żeby nie czytać książek tylko, żeby pisać projekty samemu w oparciu o książki jeśli się gdzieś zatniesz).
 2. Jak poczujesz się pewniej to nie klep programów z książek, bo to Cię tylko pogrąży.
 3. Rób to co Cię interesuje od początku - chcesz pisać gry to kieruj swoją naukę pod to.

No i generalnie to tyle. Nie musisz traktować moich wypocin jako coś wywodzącego się od "eksperta", ale ja również mam 19 lat, uczę się od około 2 lat więc w kwestii nauki jestem dość świeży. Po prostu nie chciałbym, żebyś popełnił moje błędy, bo stracisz tylko czas. :)


Pozostało 580 znaków

2019-03-09 19:57
0

Oczywiście że można, potrzeba głównie determinacji i wytrwałości bo łatwo można się zrazić. I poza tym musisz to lubić, jak po paru miesiącach stwierdzisz że to nie to, to nie ma specjalnie sensu kontynuować.

Pozostało 580 znaków

2019-03-10 01:14
1
Shalom napisał(a):
 1. Ta osoba była upośledzona? Zresztą "uczenie sie htmla" to brzmi trochę jak "uczenie sie gotowania wody". Za wiele do tej nauki to tam nie ma.

To ja widać jakaś tępa jestem, bo uczę się HTML+JS+CSS od jakichś 20 lat i nadal wszystkiego nie umiem i co się czegoś nowego douczę, to wymyślają jakieś kolejne cuda. Że o różnych frameworkach i bibliotekach to nawet nie wspomnę.


Pokaż pozostałe 2 komentarze
Dobra, JS odszczekuję. Specyfijacje CSS polecam: https://www.w3.org/Style/CSS/specs.en.html - Freja Draco 2019-03-10 12:28
Ja wiem że CSS to serious business, patrz np. https://github.com/p4-team/ct[...]018-01-20-insomnihack/web_css ;) szczególnie w jakimś CSS3 z animacjami i wodotryskami, ale znów autor wyszczególnił tam akurat konkretnie html - Shalom 2019-03-10 13:48
Ale ostatnie strony w HTML bez CSS-a to wymarły chyba w okolicach roku 2000-go. - Freja Draco 2019-03-10 14:03
Co nie zmienia faktu, że Cobol to język głęboko schyłkowy. - robertos7778 2019-03-24 14:38

Pozostało 580 znaków

2019-03-23 20:59
0

Freja - 100% racji. Poznajesz ciągle nowe rozwiązania, bo do czegoś konkretnego ich używasz. Programowanie bez praktykowania nie ma sensu. Sens jest w efektach programowania. Zaczynałam od jakiegoś drobiazgu i cieszyło mnie, że coś mam, potem szukałam czegoś więcej. Krok po kroku jak mówią Amerykanie.

I tylko po to wykopałeś temat sprzed miesiąca ? - W2K 2019-03-23 21:11

Pozostało 580 znaków

2019-03-24 11:23
0

1 Ja zaczynałem ucząc się Turbo Pascala. Nie ma znaczenia od czego zaczynasz - i tak nie rozumiesz różnic i implikacji wynikających z wyboru języka, jak i opinii o nich. Nauczysz się pewnie w życiu jeszcze n języków, więc pierwszy nie ma znaczenia. Sam zawodowo pisałem/piszę w ObjectPascalu, C++, C, PSQL, SQL, Python, Java, C#, JS, PHP, Bash oraz języki stworzone, przez firmy na własne potrzeby. Za wszystko dostawałem pieniądze, nie było to jakieś hobby (jeśli tak musiał bym dopisać jeszcze parę). Kiedyś game dev to było głównie C++(jeśli chodzi o silniki), oraz LUA, Python, języki stworzone przez twórców silników, jeśli chodzi o logikę. Obecnie w czasach aplikacji na telefon, można gry pisać w C#, Java, ObjectiveC, Swift. Jeśli chodzi o Unity3D, to możesz w C# lub JS pisać. Tak więc to tez nie ma znaczenia jakim językiem zajmiesz się na początku

2 Zależy co chcesz robić - aplikacje internetowe czy oprogramowanie na smartphony. Z drugiej strony pisałem w JS, ale nie tworzyłem stron internetowych więc to zależy.

3 YT i kursy wideo to strata czasu. Nie są bezwartościowe, ale szybciej przeczytać i sprawdzić, niż przesłuchać i zobaczyć jak ktoś to robi. Dodatkowo samemu pisząc już ćwiczysz. Ja uczyłem się i będę uczył nowych rzeczy z książek, kursów tekstowych czy dokumentacji.

3 Nie wiem. Nie składałem ani nie obrabiałem nigdy wideo, a to forum programistyczne. Znam programistów co zarabiają 2000zł netto, ale znam też takich, co zarabiają ponad 20 000zł. Można i więcej. Nie jest to proste, trzeba być dobrym, ale nie ma w tej branży szklanego sufitu nie do przejścia. Co do wideo - nie wiem więc się nie wypowiadam.

Generalnie Shalom ma racje - ucz się programowania programując a nie czytając o tym. W książkach są ćwiczenia na koniec każdego rozdziału. Czytasz rozdział, potem odpalasz kompilator i robisz zadania, a najlepiej jeszcze odtwarzasz samemu przykłady, jakie były w rozdziale. Mniej więcej po 30% książki znasz tyle podstawowych konstrukcji, że możesz pisać, a dalej to już architektura, sposób podejścia. Dlatego poza ćwiczeniami z książki, mozna cisnąć zadanka ze spoja. Nauczysz się praktyki, oraz nieco poćwiczysz logiczne myślenie i syntezę kodu rozwiązującego dany problem.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0