Co dalej po technikum informatycznym?

0

Witam

To jest już mój ostatni rok technikum informatycznego w którym uczyli mnie HTML, CSS, JS, PHP, MySQL, C++.

Po technikum chciałem spróbować pracy jako junior development i mam do was parę pytań.

1)W szkole w której się uczę naukę w dużym stopniu opierali na materiałach Mirosława Zelenta. Czy podstawy muszę nauczyć się w innym miejscu (słyszałem że jego materiały są już przestarzałe)?
2)Bardziej opłaca się rozwijać umiejętności w JS/PHP czy może inny język?
3)Czego muszę się jeszcze nauczyć?
4)Warto kupić jakąś książkę do nauki? Czy informacje zawarte w internecie wystarczą?

4

Hmmm... Po przeczytaniu tego posta myślę, że nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego ile trzeba się nauczyć żeby dostać pracę jako Junior Dev. Generalnie jeśli mialbym coś doradzić to uzbrój się w cierpliwości i przygotuj na wiele godzin nauki, bo po technikum wiedza jest mniejsza niż podstawowa z programowania.

To jakie umiejętności opłaca się rozwijać to już zależy od tego czym chcesz się zajmować konkretnie, co Cię interesuje. JS/PHP są lepsze do aplikacji internetowych, ale system operacyjny już się na przykład tworzy za pomocą C. Musisz sobie o tym więcej poczytać i wybrać swoją ścieżkę.

Co do książki to na początek dobrze się z jakiejś książki rzeczywiście nauczyć podstaw. Później to już zależy co kto lubi - jeden pisze projekty, drugi uczy się więcej z książek. Moim zdaniem musisz po prostu pisać jak najwięcej, bo praktyka czyni mistrza a książki powinny być dodatkiem

0

Materiały Mirosława Zelenta to na pewno niezła podstawa. Autor zawsze wkłada wiele pracy aby były one wysokiej jakości.
Kilka prostych programów napisanych w szkole to nie wszystko aby stać się developerem.
Jeśli chcesz sprawdzić popularność i trendy dla danego języka programowania zajrzyj na https://www.tiobe.com/tiobe-index/.
Jeśli chodzi o książki to polecam artykuł 8 książek, które powinien przeczytać każdy programista
Najważniejsza jest praktyka. Musisz pisać dużo kodu dobrej jakości. Możesz na przykład zacząć programować w jakimś projekcie open source w języku w którym programujesz. Zacząć od poprawiania jakiś małych błędów, potem głębszej analizy kodu innych itd.

0
Tomoje napisał(a):

1)W szkole w której się uczę naukę w dużym stopniu opierali na materiałach Mirosława Zelenta. Czy podstawy muszę nauczyć się w innym miejscu (słyszałem że jego materiały są już
przestarzałe)?

Podstawy podstawami, ale jak chcesz iść w stronę programowania to chyba musisz znać coś więcej? :) A ciężko, żeby obrać jedynie jedno źródło do nauki, bo raczej za dużo z tego nie wyciągniesz. Podstawy jak najbardziej możesz sobie u niego obejrzeć, ale dalej musisz po prostu szukać, przerabiać poradniki, pisać stopniowo coraz trudniejsze rzeczy i w ten sposób się rozwijać.

2)Bardziej opłaca się rozwijać umiejętności w JS/PHP czy może inny język?

Co to znaczy 'opłaca się'? Pod względem zarobków? W JS masz dużo szybciej zmieniające się frameworki, php od wersji 7+ buduje sobie nieco lepszą reputację względem wcześniejszych lat. Ja wybrałem php, ale przez swoją drogę zaczynałem od web developmentu html, css, podstawy js, wordpressa, jquery, teraz rozwijam się w bazach (MySQL, MongoDB), Symfony, php, REST API itd.

3)Czego muszę się jeszcze nauczyć?

Popatrz sobie ogłoszenia na juniora php czy co tam cię moze interesować i będziesz wiedział. Jednak do bycia juniorem przed Tobą jest długa droga. Sam kończę teraz technikum, ale żeby dojść do momentu w jakim jestem, zacząłem dwa lata temu, poświęciłem ogrom czasu i nadal wiem 'mało' :) I dopiero za kilka miesięcy będę startował na juniora, ale dzięki mojemu rozwojowi wiem, że naprawdę umiem potrzebne rzeczy na przyzwoitym poziomie i wniosę coś od siebie do firmy, a nie umieć napisać hello world i szukać pracy.

4)Warto kupić jakąś książkę do nauki? Czy informacje zawarte w internecie wystarczą?

.... Dziwne są te Twoje pytania :)

junior development

Chyba developer :)

0

Zadziwiają mnie tak obszerne rady osób, które same nie są w zawodzie, jak i zakładania a'priori niskich umiejętności OP. Można iść w JS lub PKP, lub to łączyć. Musisz określić co chcesz - front czy backend. Proponuje pokazać swoje portfolio / githuba co już zrobiłeś i ocenimy. Może to już czas, że będziesz wstanie zrobić dla pracodawcy jakieś rzeczy, na których zarobi to i dostaniesz pracę. Jeśli jest jak koledzy piszą to dostaniesz rady czego się uczyć i do roboty. Niemniej sugerował bym zawsze doświadczać - czyli próbować, bo co najgorszego się stanie? Nie dostaniesz pracy? I tak jej teraz nie masz więc nic nie tracisz. Nie daj się zaszufladkować w polskim pesymizmie. Moim zdaniem im wcześniej załapiesz pracę tym lepiej.

1
Tomoje napisał(a):

1)W szkole w której się uczę naukę w dużym stopniu opierali na materiałach Mirosława Zelenta.

O kur$% nie wiem czy da się to teraz naprostować. Zostałeś wypaczony już od skorupki... Powinieneś pozwać swoje technikum za wyrządzenie nieodwracalnych szkód. Nigdy więcej go nie oglądaj, żeby nie utrwalać.

2)Bardziej opłaca się rozwijać umiejętności w JS/PHP czy może inny język?

Tylko JS.

3)Czego muszę się jeszcze nauczyć?

Naucz się JS i jeżeli zrobisz to dobrze, to będziesz lepszy od 90% programistów tego języka. Na razie nie ucz się frameworków i bibliotek. Ucz się pisać w vanilla JS. Gdy już będziesz potrafił w tym języku napisać cokolwiek sobie wymyślisz, naucz się Reacta z docsów na stronie https://reactjs.org/docs/

4)Warto kupić jakąś książkę do nauki? Czy informacje zawarte w internecie wystarczą?

Nie musisz kupować żadnych książek. Książki są w Internecie:

Oba tytuły powyżej zostały wydane w języku polskim, ale nie kupuj ich. Pierwsza książka w języku polskim jest tylko wydanie drugie, które nie zawiera nowości z ES6, a musisz znać ES6. Druga książka przez to, że to seria książek kosztuje w sumie sporo kasy, więc nie ma sensu płacić, jeżeli jest dostępna po angielsku za free na githubie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1