Jak się uczyć nowego języka?

0

Pytanie jest z perspektywy programisty z pewnym doświadczeniem, z grubsza potrafiącego programować, mającym za sobą typowo uczelniane "Zaimplementuj stos" itp. Znam C, trochę C++, solidnie Javę, mam jakieś podstawy JSa i R.

Często można od programistów usłyszeć, że język to tylko narzędzie i doświadczony programista może się innego nauczyć w miarę szybko. Moje pytanie brzmi jak? Jak to zrobić bezboleśnie, dosyć szybko i porządnie? Np. powiedzmy, że chciałbym nauczyć się Pythona na poziomie "komercyjnym", tak żebym mógł w nim bez wstydu podjąć pracę. Przerabianie książki typu 1000 stron wprowadzenia do programowania w języku X raczej nie jest zbyt czasowo efektywnym sposobem zdobywania wiedzy. Nie muszę czytać o działaniu pętli for, o tym, że typ zmiennoprzecinkowy czasami jest nieprecyzyjny, albo nie muszę oglądać modeli gdzie klasa Pies dziedziczy po abstrakcyjnej klasie Zwierzę.

Oczywiście wiem, że praktyka, trzeba pisać. Pytanie jednak dotyczy pozyskiwania teorii, składni języka i pewnych niuansów języka, które mogą umknąć jeśli nie przeczytamy solidnej książki na jego temat.

Macie jakieś sposoby? Książka i pomijanie rozdziałów? Nauka przez patrzenie na kod? Jakieś tekstowe kursy online?

0

Możesz aplikować na rozmowy o pracę w Pythonie i uczyć się na rozmowach, od doświadczonych programistów

0

Ostatnio dorzucalem Pythona. Zaczalem od ksiazki z realpython.com. Pewnie moglbym inaczej ale pozycja byla dosc fajna. Polowe 1/3 ksiazki scrollowalem bo jak zauwazyles czytanie o petli nie mialo sensu (przelecialem wzrokiem na szybko).
Gdzies trafilem jeszcze rutorial video - glownie rzeczy, ktore w ksiazce mi umknely lub byly srednio opisane. A na sam koniec siadlem i napisalem +100 skryptow w Py. Po napisaniu tego wiem czego jeszcze nie wiem. Bedzie tego sporo. Niezwyczajny nie wiedzialem dlaczego niektore rzeczy z Py 3.5 nie dzialaly na Py 3.6 i kilku innych - tak to juz bywa w tym swiecie i nie kazda ksiazka/tutorial powie nam wszystko :P
Duzy plus za fajna dokumentacje w ktorej dosc sprawnie da sie znalezc istotne rzeczy.

Przy okazji zmienilem tez podejscie do nauki z poprzednich lat. Staram sie w ogole nie skupiac na aspektach jezyka tylko na tym jakie kroki nalezy wykonac zeby osiagnac cel X.
Brzmi banalnie ale jezeli od poczatku nie masz takiego podejscia to pozniej ciezko sie przestawic.

Wczesniej uczylem sie Go (znajac Jave), ktory skladniowo byl 1/5 javy. W tym przypadku mialem sporo problemow z przestawieniem sie i dlugo skupialem sie tylko na skladni. Dobre pol roku Java meczyla moj umysl swoimi pozostalosciami.

Jak znasz jezyk X to nauka Y jest szybsza i prostsza. Do pewnego poziomu wszystko jest takie samo lub podobne. Pozniej wyatepuja roznice (poziom daleki od podstawowego).
Polecam odpalic aktualny tutorial video lub ksiazke, przygotowac srodowisko i pisac wszystko razem z kims. Ja szybciej zapamietuje w ten sposob niz samym ogladaniem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1