Od czego zacząć naukę by zostać junior frontend developerem?

0

Tak jak w temacie:
Od czego zacząć naukę by zostać junior front end developerem?
Jakie języki programowania i w jakim stopniu muszę opanować?
Czy wiek 35 lat to nie za późno?
Czy kobieta ma szanse?
Gdzie mogę zdobyć doświadczenie jeżeli go nie posiadam?
Czy w Warszawie jest szansa na zdobycie doświadczenia dla zupełnie początkującego?

4

Polecam na początek ten tutorial:
https://support.google.com/websearch/answer/134479?hl=en

2

A ja polecam poczytać wątki w dziale Kariera

0

Czy kobieta ma szanse?

Nie rozumiem, a czemu niby nie?

Gdzie mogę zdobyć doświadczenie jeżeli go nie posiadam?

To zależy od umiejętności, co umiesz?

Czy w Warszawie jest szansa na zdobycie doświadczenia dla zupełnie początkującego?

W Warszawie jest największy rynek ogólnie w Polsce.

8

Wiek 35 lat ani płeć nie jest przeszkodą.
Jeżeli jesteś z Warszawy to na starcie masz łatwiej od ludzi z mniejszych miejscowości.

Niemniej wymaga to czasu i pracy własnej i nie jest tak, że super zarobki od razu, stąd radzę przemyśleć czy to jest to czego chcesz.

Co do konkretów, jest na tym forum wiele podobnych wątków, poszukaj.

Jeśli frontend, to zacznij od podstaw html i css, potem dopiero javascript i react albo angular.
Podstawą jest to byś ucząc się, po prostu pisała jakiś swój projekcik, czyli uczyła się w praktyce.
Taki projekcik (oczywiście dopracowany) potem możesz wrzucić na githuba i pochwalić się nim podczas rekrutacji.

1

Od czego zacząć naukę by zostać junior front end developerem?

HTML + CSS
I zwróć uwagę na to, czy uczysz się z aktualnych źródeł wiedzy. Bo krąży wiele tutoriali do HTMLa, które zawierają przestarzałą wiedzę.

Aha no i ucząc się HTML/CSS rób to już wg zasad Responsive Web Design - dzięki temu strona będzie się dostosowywać i inaczej wyglądać na małym ekranie (np. telefonu), inaczej na komputerze. Dzięki temu każdy będzie miał dostosowaną stronę pod siebie.

Jakie języki programowania i w jakim stopniu muszę opanować?

JavaScript - najpierw warto porobić coś bez dodatkowych bibliotek, korzystając tylko z funkcji, które są już dostępne w przeglądarkach. I warto poznać sam język, podstawy, składnię itp.

Tzn. wymagane do pracy jest więcej, bo i są wymagane dodatkowe biblioteki (jak np. React albo Angular) czy dodatkowe narzędzia jak Webpack - tym niemniej od czegoś trzeba zacząć. Poza tym ludzie, którzy za wcześnie wchodzą w biblioteki, często potem nie znają samego języka, są ignorantami. Więc jak dla mnie lepiej nie szaleć za bardzo na początku tylko nauczyć się solidnych fundamentów i ograniczać używane biblioteki do niezbędnego minimum.

No i ważna sprawa - język angielski trzeba znać, bo dokumentacje bibliotek są po angielsku, jest też zwyczaj, żeby pisać cały kod po angielsku (angielskie nazwy zmiennych itp.), no i czasem też trzeba się komunikować po angielsku z ludźmi spoza Polski.

Poza tym rzecz, która nie tylko związana z frontendem, ale ogólnie z developerką to Git, czyli narzędzie do zapamiętywania historii plików, do cofania zmian, do dzielenia się zmianami w plikach między członkami zespołu itp.

0
Marta Zuzanna Majchert napisał(a):

Tak jak w temacie:
Od czego zacząć naukę by zostać junior front end developerem?

Jeżeli chodzi o web (*) front-end, to warto zacząć od tworzenia stron (HTML+CSS), następnie od pasującego języka programowania, np. JavaScript.

Jakie języki programowania i w jakim stopniu muszę opanować?

Pytanie powinno brzmieć raczej jakie technologie. W stopniu umożliwiającym dodanie wartości do biznesu, np. zdolność samodzielnego zaprojektowania substancjalnej części aplikacji webowej, która będzie komunikowała się z back-endem.

Gdzie mogę zdobyć doświadczenie jeżeli go nie posiadam?

Poświęcić przynajmniej kilkaset godzin na pracę własną, która da jakieś realne, możliwe do zaprezentowania, rezultaty.

Czy w Warszawie jest szansa na zdobycie doświadczenia dla zupełnie początkującego?

Wszędzie na świecie jest szansa, ale jest wysoce wątpliwe, żeby ktoś płacił za naukę początkującego, nie mówiąc już o zajmowaniu czasu osób wykonujących realną pracę lepiej i szybciej (tzw. mid, senior). Szansa polega więc głównie na pracy własnej, zwykle przez co najmniej kilkaset czy kilka tysięcy godzin.

(*) -- pytanie do ogółu: czy obecnie frontend utożsamia się z web frontend developmentem? Nie istnieje desktop front-end?

4

Co wy w ogole to ja nawet nie wiem...
Babka w wieku 35 lat tu wpada bo ktos jej nakrecil na ucho, ze front najprostszy i z programowania kokosy. Poslady sie pewnie pala w aktualnej pracy albo $ sie nie zgadza. Wiec wpada na forum, zadaje tone bezsensownych pytan i czeka az ktos poda jej na tacy :-)

A wy piszecie jej o wartosciach dodanych, zrozumieniu biznesu, komunikacji z backendem, reactach, angularach, rwd, spa, pwa :-)
Osobnik, ktory jest zainteresowany praca jako front nie zapyta:

Jakie języki programowania i w jakim stopniu muszę opanować?

Najlepszych odpowiedzi udzielili @szweszwe @p_agon i @czysteskarpety
Z calym szacunkiem do reszty i czasu, ktory tu zmarnowaliscie :]

3

@Marta Zuzanna Majchert ja ci teraz zapodam link, który ma szansę odmienić twoje życie. Wszystkie odpowiedzi na twoje pytania znajdują się właśnie w nim. Oto on: http://bfy.tw/LYFJ

I teraz albo zepniesz poślady i nauczysz się szukać informacji w tej niesamowitej rzeczy zwanej internet, albo się obrazisz na tą radę i wybierzesz głaskanie po główce i podawanie informacji na tacy. Jeśli zrobisz to pierwsze, to jest dla ciebie szansa w IT, jeśli to drugie - to nie płeć i nie wiek jest problemem.

3

Powiem w ten sposób skończyłam studia podyplomowe na politechnice warszawskiej podyplomowe informatyczne, skończyłam kurs trzy stopniowy tworzenia stron www tyle kilka lat wstecz na HTML4, więc podstawy jakie takie mam. Poza tym kiedyś tworzyłam proste strony jeszcze na tabelach, potem na divach. Ale potem jakby to powiedzieć trochę nie miałam okazji z tego korzystać i potrzeby, następnie skończyłam kurs grafiki komputerowej. Wiec całkowicie zielona nie jestem dodatkowo ciągle uczę się z YouTube i innych wideo poradników. jestem co prawda po studiach pełnych magisterskich pedagogicznych. Specjalnie napisałam post w taki sposób by się nikt nie skapnął, że coś umiem dzięki czemu mogę się przekonać jak naprawdę i rzeczywistości jest nastawienie bardziej doświadczonych do całkiem zielonych użytkowników. No i już wiem, że niektórzy potrafią i chcą podzielić wiedzą i pomóc a niektórym zależy na utrzymaniu stołka i za żadne skarby nie chcą dopuścić innego nowego do tego biznesu. No i czy ja w jakimkolwiek poście napisałam o zarobkach to jest oczywiste, że na początku nikt nie zarobi 15 k czy nawet 4k, jak zarobi 2k to niech się cieszy. to tyle z mojej strony. I nie zamierzam tu się obrażać bo nie w tym tkwi rzecz. chciałam uzyskać pewien obraz sytuacji i mi pięknie go nakreśli niektórzy za co dziękuje. A oczywiście jak już skończę swój projekt to się pochwalę. Pozdrawiam Wszystkich

Bardzo dziękuję za fajne i praktyczne podpowiedzi:
szweszwe,
p_agon,
szarotka,
LukeJL,
Tig,
Dzięki tym osobom na tym forum poczatkujący będą mieli dobry start trzymajkcie tak dalej!

3
Marta Zuzanna Majchert napisał(a):

No i już wiem, że niektórzy potrafią i chcą podzielić wiedzą i pomóc

Myślę, że ci, którzy wg ciebie nie potrafią i nie chcą, z radością by pomogli, gdyby zauważyli jakąkolwiek choćby najmniejszą, ale szczerą chęć do nauki, ot najbledszy ślad zaangażowania z twojej strony, a nie rzucone od niechcenia pytanie, które jest powielane codziennie po sto razy, a na które odpowiedzi są tak obszerne i powszechnie dostępne, że życia by ci nie starczyło na przeczytanie wszystkich.

Gdybyś tylko przez sekundę się zastanowiła i uczyniła ten minimalny wysiłek i kiwnęła palcem, to z całą pewnością zadałabyś pytanie, które zabrzmiałoby w miarę inteligentnie. Jeżeli nawet tak prostej rzeczy nie potrafisz z siebie dać, tylko czekasz, aż ktoś cię weźmie za rączkę w jakiś bajeczny świat zarabiania grubego szmalu za pierdzenie w stołek przed monitorem, to trudno się dziwić tym troszkę mniej cierpliwym użytkownikom, że nie chcą dać ci niczego od siebie.

Zwyczajnie nie okazujesz im żadnego szacunku w sytuacji, w której to ty czegoś od nich chcesz. To nie oni są tutaj nieuprzejmi, rozumiesz? To nie jest pytanie retoryczne, pytam się ciebie teraz tutaj całkowicie poważnie i oczekuję odpowiedzi, chcę uzyskać pewien obraz sytuacji.

Programowanie to nie jest jakaś rocket science. Wystarczy wklepywać odpowiednie frazy w google, czytać, próbować to wprowadzić w życie i powtarzać to odpowiednio dużą liczbę razy. Na tym się to opiera. Jeżeli to ogarniesz, w sensie pomedytujesz chwilkę nad tym zimnym prysznicem, który ci tutaj funduję całkowicie za friko, to jeszcze może będę miał szansę ci pomóc już w jakiejś poważniejszej kwestii dotyczącej programowania.

I nie zamierzam tu się obrażać bo nie w tym tkwi rzecz.

Ale. Coś. Mi. Się. Nie. Wydaje.

a niektórym zależy na utrzymaniu stołka i za żadne skarby nie chcą dopuścić innego nowego do tego biznesu. (...) chciałam uzyskać pewien obraz sytuacji

Ogólnie polecam przeczytać ten tekst zanim zaczniesz pleść takie dyrdymały jak te, które zacytowałem powyżej.
Sorki za ten oschły ton, ale od takich bzdur aż mi się żyły na czole pojawiają. Tak się powinny tłumaczyć te mniej dojrzałe dzieci w gimnazjum a nie 35-letnie osoby.

Jakie języki programowania i w jakim stopniu muszę opanować?

Przecież to jakaś kpina. A w jakim w ogóle chcesz? Jak chcesz poplotk**ać o kolorach z psiapsiółami na programistycznym forum, to ogarnij co to jest pętla i zmienna. Jak chcesz zrobić stronkę o swoim kocie, to w takim stopniu, który ci na to pozwoli. Jak chcesz zarabiać pieniądze, to w takim stopniu, jakiego oczekuje pracodawca. xD Jezu nie mogę tego czytać. TRZYDZIEŚCI PIĘĆ LAT. Byłaś w jakiejś śpiączce przez ostatnich dwadzieścia? Matko jedyna.

0

sugar_hiccup - jesteś bardzo szczery aż do bólu, ale dzięki za to. Tyle, że tak jak ja nie umiesz nikomu czytać w myślach więc jeżeli pytanie brzmi : Jakie języki programowania i w jakim stopniu muszę opanować? a w tytule wyraźnie jest napisane stanowisko pracy: junior front-end developer to by znaczyło, że chce się dowiedzieć o tym jakie wymagania mają pracodawcy tak od pracujących. Bo bądźmy szczerzy, ale w obecnych czasach to pracodawcy tak czasem piszą ogłoszenia, że nie wiadomo czego oczekują od pracownika jak się z nimi nie porozmawia a cześć zaprosi na rozmowę a większość odrzuca według własnego zdania ma prawo jednak potencjalny pracownik odrzucony nadal nie wie czego mu zabrakło.
PS: Najpierw studiowałam pedagogikę wiec nic związanego z informatyką potem dopiero byłam wolontariuszką w świetlicy i tam chcieli kogoś kto się zajmie komputerami na początku nic nie umiałam sama się uczyłam bo jeszcze wtedy kobieta była rzadkością w tej dziedzinie. Często mi mówiono baba do garów, a ja się nie poddałam. Wiej chwili sama sobie składam komputery, stawiam system, naprawiam sprzęt. A programowanie no cóż głównie przypadki sprawiały, że miałam z tym styczność i też jak robiłam pierwszą stronę nikt mi nie pomagał, sama musiałam sobie radzić. Z resztą moje całe, życie to ciągle radzenie sobie sama ze wszystkim. Trochę jestem już tym zmęczona. Nie mogąc na nikogo liczyć.

2

a w tytule wyraźnie jest napisane stanowisko pracy: junior front-end developer to by znaczyło, że chce się dowiedzieć o tym jakie wymagania mają pracodawcy tak od pracujących.

Problem w tym, że różni pracodawcy mają różne wymagania ;) Jeden zatrudni jeśli tylko zobaczy w tobie jakiś potencjał, a inny będzie wymagał znajomości konkretnych frameworków. Najlepiej takich informacji szukać w ogłoszeniach o pracę. Wiem, że są one różnej jakości, ale co poradzisz - to i tak najlepsze co masz.

A odpowiedzią na "w jakim stopniu" będzie - w wyższym stopniu niż pozostali kandydaci :P

I tak BTW:

No i już wiem, że niektórzy potrafią i chcą podzielić wiedzą i pomóc a niektórym zależy na utrzymaniu stołka i za żadne skarby nie chcą dopuścić innego nowego do tego biznesu.

Serio myślisz, że ktokolwiek tutaj uważa cię za zagrożenie dla swojego stołka? :D :D :D

0
Marta Zuzanna Majchert napisał(a):

Jakie języki programowania i w jakim stopniu muszę opanować?

Parę fraz, które warto wklepać w wyszukiwarkę już dostałaś. Także powodzenia. Kolejność zawsze taka: najpierw próbuj, potem szukaj, a dopiero potem pytaj o szczegóły, na których się zatrzymałaś. Za pytanie dotyczące konkretów nikt ci nie będzie wylewał pomyj na głowę.

Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, zacznij od czegokolwiek. Wszystkie popularne technologie mają na swoich stronach tutoriale, w których jak dziecku tłumaczone są rzeczy, które trzeba wklepać, żeby otrzymać jakiś efekt.

a w tytule wyraźnie jest napisane stanowisko pracy: junior front-end developer to by znaczyło, że chce się dowiedzieć o tym jakie wymagania mają pracodawcy tak od pracujących.

Przejrzyj wymagania w ofertach pracy na to stanowisko. Zacznij zgłębiać to, co jest wymieniane najczęściej. Na samym początku nie ma to najmniejszego znaczenia, od czego zaczniesz, bo jak już coś zaczniesz ogarniać więcej, to nauka nowych rzeczy będzie wyglądała inaczej. Przede wszystkim będziesz już wiedziała jak szukać i jak się uczyć efektywnie. Jeżeli twoim celem jest zdobycie pracy, a pracodawcy odrzucają CV, to znaczy że jeszcze umiesz za mało.

0

Angielski to moja pieta achillesowa

0

To zaczynam od przypomnienia dokładnego HTMLA 5, CSS3, JAVASCRIPT, PHP, MYSQL trzeba od podstaw ogarnąć potem przypomnieć sobie Jooomle, Wordpress i Drupal. I we wszystkich punktach rozszerzyć wiedzę.

0

Jesli angielski to wtoja pieta achillesowa to prawdę mówiąc zanim zaczniesz robić cokolwiek w kierunku programowania to trzeba sobie poradzic z tym problemem. W tej branzy po prostu zakłada się że angielski znasz na poziomie komunikacji i swobodnego czytania dokumentacji. Bez tego szkalny sufit jest na poziomie parapetu okiennego. Tutoriali po polsku jest mało (bo i w sumie po co ? )

0

wiem muszę opanować angielski ale ja mam coś takiego jak coś mnie zainteresuje szczególnie osiągniecie celu mnie motywuje może się uda.
Ale samemu jest trochę ciężko ja sie nie ma z kim gadać ani pisać a na kurs stacjonarny mnie nie stać czy są jakieś formy bezpłatne wiecie coś

0
Marta Zuzanna Majchert napisał(a):

wiem muszę opanować angielski ale ja mam coś takiego jak coś mnie zainteresuje szczególnie osiągniecie celu mnie motywuje może się uda.

Świetnie. Czyli masz cechę bez które zostanie programistą jest bardzo trudne i łatwo demotwujące - punkt dla Ciebie. Oby 10h siedzenie na 4 linijkami kodu które wg tutoriala powinny działa a u Ciebie magicznie nie działaja nie zweryfikowało bolesnie tej cechy :-)

Marta Zuzanna Majchert napisał(a):

Ale samemu jest trochę ciężko ja sie nie ma z kim gadać ani pisać a na kurs stacjonarny mnie nie stać czy są jakieś formy bezpłatne wiecie coś

Tutaj popra na kolejną niezbędną cechę w pracy programisty. Ciężka samodzielna praca - samodzielne poszukiwanie wiedzy tutoriali itd.

0
Marta Zuzanna Majchert napisał(a):

Czy wiek 35 lat to nie za późno?
Czy kobieta ma szanse?
Gdzie mogę zdobyć doświadczenie jeżeli go nie posiadam?
Czy w Warszawie jest szansa na zdobycie doświadczenia dla zupełnie początkującego?

Autorki już nie ma ale i tak odpowiem jakby jakiś nowy chciał wiedzieć
Wiek 35 lat to prawdę mówiąc jest za późno - naprawdę chce ci się siedzieć w zespole z lekko upośledzonymi emocjonalnie 20, 21, 22 góra 24 letnimi rozbrykanymi gówniarzami którą będą traktować Cię jak starszą kobietę?
Kobieta ma szanse, ale musi się przygotować że wszyscy uważają że programistami są mężczyźni, ostatnio nawet jakaś babka z HR mi odpisała w formie męskiej "gdybyś czegoś potrzebował" chociaż wątpię czy to faktycznie ona raczej z góry automat który przyjmuje że jestem facetem.
95% ofert wymaga doświadczenia albo się wybijesz z portfolio albo idź na staż za grosze
Warszawa to taka duża wieś mogłoby się wydawać że jest mnóstwo ofert pracy, ale to nieprawda są wyłącznie dla seniorów, oferty dla juniorów to może 10% wszystkich, poza tym i tak jest ich tragicznie mało.

1
nowauzytkowniczka napisał(a):

Wiek 35 lat to prawdę mówiąc jest za późno - naprawdę chce ci się siedzieć w zespole z lekko upośledzonymi emocjonalnie 20, 21, 22 góra 24 letnimi rozbrykanymi gówniarzami

Rzecz w tym, że mężczyźni w każdym wieku będą się tak zachowywać.

Kobieta ma szanse, ale musi się przygotować że wszyscy uważają że programistami są mężczyźni, ostatnio nawet jakaś babka z HR mi odpisała w formie męskiej "gdybyś czegoś potrzebował" chociaż wątpię czy to faktycznie ona raczej z góry automat który przyjmuje że jestem facetem.

Ale to jest samonakręcająca się spirala. I jedyne wyjście to skłonić więcej kobiet do zainteresowania programowaniem. Jak będzie kiedyś 50/50 to będzie inna rozmowa.

Przy okazji pewnie pensje programistów spadną, bo kobiety ponoć są gorsze w negocjacjach stawek (przynajmniej wg tego co mówią feministki, to całe pay gap). Mam wrażenie, że dzisiejsze wysokie pensje programistów zawdzięczamy właśnie temu, że programowanie to męskie zajęcie i faceci bardzo agresywnie prą na stawki i żądają coraz więcej. Natomiast jak zawód się sfeminizuje, to nie będzie tego parcia.

1

"Babka w wieku 35 lat tu wpada bo ktoś jej nakręcil na ucho, ze front najprostszy i z programowania kokosy." - ponieważ ostatnio rozpocząłem naukę Angulara to powiem szczerze, że "łatwo" to już było. Mam spore doświadczenie w programowaniu w tym JS czy JQuery, a jednak aby poznać Angulara to trzeba się mocno wgryźć w temat i poznać wątki poboczne np. Material. Ponieważ widzę już ile ja doświadczony programista, który rozumie co to są klasy, serwisy, API zna trochę JS itp. będę musiał poświęcić czasu na naukę Angulara to dla zupełnych nowicjuszy jego naukę określiłbym jako trudne lub bardzo trudne więc chyba nie ma już prostego wejścia do frontendu (nie piszę o grafikach bo to zupełnie inna historia)

0
LukeJL napisał(a):
nowauzytkowniczka napisał(a):

Wiek 35 lat to prawdę mówiąc jest za późno - naprawdę chce ci się siedzieć w zespole z lekko upośledzonymi emocjonalnie 20, 21, 22 góra 24 letnimi rozbrykanymi gówniarzami

Rzecz w tym, że mężczyźni w każdym wieku będą się tak zachowywać.

No nie,wystarczy przywołać gnoja do porządku i sprawa załatwiona, masz straszny pogląd na mężczyzn gorszy niż najbardziej zawzięta feministka czyli jak uważasz że mężczyźni rodzą się upośledzeni i nie potrafią się normalnie zachowywać niezależnie od wieku? i każdy facet po 40 zachowuje się wciąż jakby miał 19 lat ?

1

Wiek 35 lat to prawdę mówiąc jest za późno - naprawdę chce ci się siedzieć w zespole z lekko upośledzonymi emocjonalnie 20, 21, 22 góra 24 letnimi rozbrykanymi gówniarzami którą będą traktować Cię jak starszą kobietę?

W sensie że niby wszyscy juniorzy razem w jednym zespole...? o.O To tak nie działa przecież...

0
LukeJL napisał(a):

Rzecz w tym, że mężczyźni w każdym wieku będą się tak zachowywać.

Mów za siebie.

aurel napisał(a):

W sensie że niby wszyscy juniorzy razem w jednym zespole...? o.O To tak nie działa przecież...

Ale się zdarza. Managerowie dopiero potem się dowiadują, jak bardzo to niedziała. :D

0

Od czego zacząć naukę by zostać junior front end developerem?

Najpierw bardzo solidnie HTML5 i CSS.
Potem solidnie JavaScript i jeden framework, np. Angular.

Czy wiek 35 lat to nie za późno?

Trochę późno, bo na rynku pracy będziesz konkurować z chłopcami, którzy bawią się w te klocki od 16 roku życia.

Czy kobieta ma szanse?

W tej chwili płeć nie ma znaczenia.

Gdzie mogę zdobyć doświadczenie jeżeli go nie posiadam?

Najpierw w domu. Zrób wypasioną stronę samodzielnie, a potem starając się o pracę, wysyłaj w CV linka do tej strony. Jeśli masz talent, może się udać.

Czy w Warszawie jest szansa na zdobycie doświadczenia dla zupełnie początkującego?

Jeśli przedstawisz przekonywające porfolio i będziesz stosunkowo tania, to jest szansa na przyjęcie do zespołu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1