Wybór tematu pracy

0

Witam,
Siedzę od wczoraj i nie mam pomysłu. Chodzi o wybór tematu pracy magisterskiej. Założenie jest takie:

  • Mikrokontroler Arduino- podpięte kilka czujników
  • Front w Angularze
  • Backend w Nodejs + baza danych nierelacyjna
    Chcę sterować tymi czyjnikami przez internet. Co o tym sądzicie? Myślałem coś o inteligentym domu- sprawdzanie co się dzieje w domu będąc poza domem. Lub jakiś system alarmowy. Ale nie potrafię tego sprecyzować. Może ktoś coś podpowie?
1

Zrob sterowanie oswietleniem. Idealne na dluzszy wyjazd z domu. Zlodziej zazwyczaj obserwuje duzo wczesniej, a brak oswietlenia to znak, ze nikogo nie ma. Wlaczanie go na odleglosc w roznych pomieszczeniach byloby fajnym rozwiazaniem ;-)

PS. Robienie frontu w Angularze do 3 przyciskow to chory pomysl...

0

Nie prościej byłoby najpierw wybrać problem, a potem dobrać do niego narzędzia? ;)

Gdybyś robił powiedzmy ten inteligentny dom, mógłbyś stwierdzić, że wolisz to robić na RPi, bo masz wtedy całkiem mocny komputer bezpośrednio połączony z GPIO, więc mógłbyś sterować urządzeniami bezpośrednio z poziomu serwera, bez dodatkowych zabaw w gadanie z Arduino :)

Inna sprawa, że inteligentne domy to ludzie robią w ramach prac inżynierskich, na magisterkę powinieneś się troszkę bardziej przyłożyć ;)

0
  1. Praca magisterska to praca pisemna. Patrząc po tym co wymyślasz to pomyliłeś to sobie z projektem inżynierskim. Oceniony będziesz za napisaną pracę, a nie za wykonany projekt! Zastanów się w takim razie co ty chciałbyś w tym temacie opisać na te 100 stron i skąd weźmiesz literaturę i publikacje.
  2. Znajdź dobrego promotora.
0

Super byłoby, gdybyś w swoim domu faktycznie to zaimplementował przynajmniej w ograniczony sposób. Mógłbyś np zrobić coś mniej praktycznego ale za to szalonego i ciekawego jak np monitorowanie czy masz piwo w lodówce. Jak jakiś czujnik czy kamerka wykryje, że nie ma to zamawia automatycznie z jakiegoś Tesco czy coś, rozszerzyć to można o dodatkowe funkcje.

0
Shalom napisał(a):
  1. Znajdź dobrego promotora.

Zlekceważyłem wybór często dostępnego i przyjaznego promotora i magistrem zostałem 2 lata po terminie

0

Wybrałem te technologie ponieważ znam je bardzo dobrze. I chcę sobie do tego dobrać temat. Nie chodzi o to by to było proste. Mam narzucony projekt z wykorzystaniem Arduino. Więc Arduino podpinam pod projekt. Myślałem coś o czytniku RFID i np stronie do zarządzania centralą alarmową. Z autoryzacja na podstawie karty RFID. Ale nie mam pomysłów docelowych.
Pomysł padł mi też związany z sterowaniem światłem, sprawdzanie temperatury w pomieszczeniach. Na podstawie tego jakieś zestawienia, wykresy.

Jakie Wy byście proponowali tematy związane z Arduino? Jeśli byście musieli napisać pracę z wykorzystniem tego mikrokontrolera?

0
Wesoły Szewc napisał(a):

Jakie Wy byście proponowali tematy związane z Arduino? Jeśli byście musieli napisać pracę z wykorzystniem tego mikrokontrolera?

Stanowisko do przeprowadzania eksperymentów balistycznych.

Takie z pomiarem prędkości wylotowej, możliwością ustawienia celu pod zadanym kątem, idealnie jakimiś dodatkowymi pomiarami np. możliwością wprowadzenia czujników piezoelektrycznych do próbki i zczytywania zmian naprężeń w czasie, chociaż z tym Arduino mogłoby sobie nie poradzić. Albo chociaż pomiar energii kinetycznej pochłoniętej przez cel i oszacowanie pozostałej energii pocisku po przebiciu celu.

Jakbym miał coś takiego do dyspozycji robiąc swoją pracę inżynierską, byłbym chyba najszczęśliwszym dyplomantem na świecie ;)

0

Praca magisterska powinna zawierać element badawczy. Może weź te Arduino i inteligentny dom i spróbuj jakimiś czujnikami np. coś wykrywać albo w inny sposób analizować dane przychodzące z czujników?

0

Dashboard do analizy zużycia energii za pomocą czujników połączonych z Arduino w okresie 12 miesięcy. Nie mam pojęcia jak analizować zużycie energii urządzeń domowych ale w końcu to praca badawcza więc temat do rozgryzienia. Dorzucisz do wschody i zachody słońca przez 365 dni - co będzie pewnie mieć realny wpływ na zużycie energii poprzez wcześniejsze włączanie światła w pomieszczeniach. Może masz indukcję w domu na prąd zamiast gazu więc to też możesz wziąć pod uwagę. W lato zupełnie inaczej się odżywiamy niż jesienią/zimą kiedy za oknem zimno. Wiele czynników, kwestia dostosowania ich pod siebie i masz spore pole do popisu ;-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0