Ocena tematu pracy magisterskiej.

0

Witam wszystkich!

Zwracam się z uprzejmą prośbą o ocenę następującego tematu pracy magisterskiej :

"Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w celu optymalnego zagospodarowania powierzni płytki PCB z zachowaniem reguł ich tworzenia."

Praca miała by polegać na stworzeniu programu, który na podstawie podanego przez użytkownika schematu układu elektroniczengo (np. w postaci pliku XML), stworzy model płytki PCB (ścieżki pomiędzy elementami i ich umiejscowienie) przy użyciu wspomnianych sztucznych sieci neuronowych. Element badawczy miałby polegać na zbadaniu wpływu doboru parametrów sieci na wynik optymalizacji nanoszenia elementów i ścieżek.

Temat wydaje mi się bardzo ciekawy, bo o ile mi wiadomo istnieją rozwiązania umożliwiające tworzenie projektów takich płytek, lecz to użytkownik nanosi połączenia i elementy. Niestety mam obawy co do złożoności tego tematu. Czy waszym zdaniem temat ten nadaje się na pracę magisterską i czy jest on możliwy do zrealizowania w rozsądnym wymiarze czasowym?

0

na pewno ciekawszy niż CRUD napisany w javie i reactie. CZy jest do zrealizowania - za pewne tak, zależy czy dysponujesz w stanie odpowiednią wiedzą i czy się wyrobisz. Nie znamy twoich umiejętności więc ciężko ocenic

0

Odnośnie mojej wiedzy, która będzie przydatna do realizacji tego projektu:

  • Znajomość języka C++ (poziom średnio-zaawansowany), implementacja algorytmów metaheurystycznych w celu optymalizacji zadanego problemu jako praca inżynierska, praca programisty, pomniejsze projekty, w skrócie główny język,

  • Sieci neuronowe (początkujący), pierwsza styczność, wiem z czym to się je i z czego się składają, zastosowania. Chciałbym, aby podczas pisania pracy magisterskiej zdobyć praktyczne umiejętności ich zastosowania, stąd na poszukiwaniu tematu skupiam się głównie na ich praktycznym wykorzystaniu.

Moim zdaniem głównym problemem będzie zastosowanie odpowiedniej struktury danych do reprezentacji problemu dla sieci neuronowej, bo już sama implementacja jest opisana dla każdego jej typu, oraz generowanie nowych propozycji umiejscowienia elementów na płytce. Wiąże się z tym również uwzględnienie zasad umiejscawiania elementów (minimalny dystans od siebie, wzajemne ułożenie ścieżek itp.). Wydaje mi się, że istnieje wiele zmiennych, które mają wpływ na to w jaki sposób możemy poukładać te elementy, przez co logika może być trudna w implementacji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0