Ankieta => Czy jesteś programistą z zawodu czy samoukiem?

0

Określcie się w ankiecie czy jesteście programistami z zawodu czy samoukami?

0

Samouk

1

Określcie się w ankiecie czy jesteście programistami z zawodu czy samoukami?

Co to znaczy "programista z zawodu"? Kojarzy mi się to z byciem "z zawodu dyrektorem".

6

A to sie jakos wyklucza?

0

Technik czy np. Inżynier - są to tytuły zawodowe, więc jeżeli ktoś nie posiada tytułu a programuje, jest samoukiem. W czym widzicie problem ?
Prosze nie pisać głupot, że bootcampowiec jest bardziej programistą z zawodu niż osoba z tytułem zawodowym :D

3

Przed studiami znalem C, Basic, Action! i dwa Asmy. Po studiach informatycznych jeszcze kilka jezykow plus np sortowanie bombelkowe. Co mam kliknac?

5

ja jestem z namaszczenia HRu

2
wioletta90 napisał(a):

Technik czy np. Inżynier - są to tytuły zawodowe, więc jeżeli ktoś nie posiada tytułu a programuje, jest samoukiem. W czym widzicie problem ?

Tylko czy istnieje w Polsce coś takiego inżynier programowania? Nie słyszałem o takich. Słyszałem o inżynierach informatyki, licencjatach matematyki itp. ale to nie to samo.

To, że na studiach, są przy okazji jakieś tam zajęcia z programowania, nie oznacza jeszcze, że przygotowują do zawodu programisty.

Prędzej "programistą z zawodu" mógłbym określić kogoś z dużym doświadczeniem komercyjnym, który nauczył się zawodu tak jak większość programistów - w prawdziwej pracy - a nie w sztucznym laboratoryjnym otoczeniu akademickim.

Tutaj fakt skończenia/nieskończenia informatyki i tak traci znaczenie wraz z nabywaniem doświadczenia. Wszystko to, co jest nauczane na informatyce, a co może się jakkolwiek przydać (włącznie z algorytmami) człowiek jest w stanie nauczyć się w pracy, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Podział na samouków i "ludzi, którzy są zawodu programistami" to dość sztuczny podział...

Swoją drogą "zawód programisty" tylko w ułamku polega na programowaniu. Miękkie skille, ogarnięcie w pracy w zespole są często bardziej decydujące.

jest samoukiem.

Programista musi być do pewnego stopnia samoukiem, bo inaczej będzie niesamodzielny. Rozejrzyj się po wątkach na forum zakładanych przez studentów, którzy nie potrafią zrobić projektu na studia, tylko o wszystko muszą pytać ludzi na forum. Bo nie potrafią być samoukami i czekają aż ktoś im poda coś na tacy. A ponadto same zadania, które dostali od wykładowców są idiotyczne i nie mają wiele wspólnego z real-life programowaniem. Tak wygląda to słynne przygotowanie do zawodu?

0

Ja np. mam wpisane Informatyk-wodzirej-konferansjer.

1

Ty tak na poważnie :) ?

LukeJL napisał(a):

Rozejrzyj się po wątkach na forum zakładanych przez studentów, którzy nie potrafią zrobić projektu na studia, tylko o wszystko muszą pytać ludzi na forum. Bo nie potrafią być samoukami i czekają aż ktoś im poda coś na tacy. A ponadto same zadania, które dostali od wykładowców są idiotyczne i nie mają wiele wspólnego z real-life programowaniem. Tak wygląda to słynne przygotowanie do zawodu?

Więc uważasz, że real-life programowanie to np. pisanie głupkowatych rzeczy w JS ? Bo w tym jest 90% pracy w ogłoszeniach ?
Studenci którzy nie potrafia rozwiązac prostych zadań - nie skończą studiów, zobacz ile osób zaczyna, a ile się broni :) Mój przypadek to 120 -> 5 :)
No i pokaż jakieś idiotyczne zadanie od wykładowcy.

Osoba która nie jest samoukiem, nie ma możliwości ukończenia jakichkolwiek studiów, bo niby jak ? Nawet jeśli jest samoukiem to niestety nie ma na to gwarancji.

LukeJL napisał(a):

Miękkie skille, ogarnięcie w pracy w zespole są często bardziej decydujące.

Miękkie skille bardziej rozwiniesz na uczelni niż siedząc w piwnicy ucząc się kolejnego frameworka do JS'a :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0