Django vs Ruby on Rails

0

Cześć!
Po ośmiu miesiącach nauki PHP (głównie Laravel, podstawy Symfony 4 i miesiąc stażu w Magento 2) i spróbowaniu innych języków do webdevu, tzn. Ruby (Ruby on Rails) oraz Python (Django) postanowiłem zaprzestać naukę PHP. Przez ostatni miesiąc zacząłem interesować się wspomnianym Pythonem, bardzo przyjemny i szybki w nauce język.
W Django ogarniam podstawy (napisać jakiegoś CRUDa to nie problem), w sumie to znając już Laravela przesiadka na Django czy Railsy nie jest jakimś szokiem.
I teraz rodzi się pytanie. Czy wiążąc swoją przyszłość z webdevem lepiej wybrać Pythona i Django czy Ruby i Ruby on Rails. Już trochę interesowałem się tematem i często ludzie odradzają Railsy, których czas się niby skończył. Jednak porównując oferty pracy to wyglądają one podobnie: w Railsach jest praca, ale dla doświadczonych programistów, zarobki dosyć spore. I w obu technologiach jest mało pracy dla juniorów. Patrzyłem też na spotkania grup w mieście (Białystok) i grupa Pythonowa jest bardziej aktywna (ostatnio był jakiś meetup Ruby po dosyć długiej przerwie z tego co kojarzę).
Może któryś z Was ma doświadczenie w którejś z tych technologii i mógłby się podzielić opinią.
Dzięki za każdą poradę.

0

Wydaje mi się, że w Polsce cały czas najłatwiej Ci będzie w PHP. To wbrew pozorom nie jest taki zły język. Z kolejnymi wydaniami coraz bardziej zaczyna przypominać Javę.

Poza tym na Twoim etapie lepiej jest skupić się na nauce samego programowania, niesławnych wzorców, solida i innych rzeczy, które nie mają nic wspólnego z konkretną technologią.

Najgorsze co możesz zrobić to skakać z kwiatka na kwiatek, bo będziesz poznawał bezsensowne rzeczy w stylu jak zadeklarować zmienna w pythonie vs w PHP vs w Rubym, czy robić operacje na strukturach danych zamiast uczyć się rozwiązywać problemy. Za to ostatnie nam płacą.

W związku z czym, jeżeli chcesz podejść do tematu strategicznie, to powinieneś wybrać technologie, w której najlatwiej Ci będzie dostać pracę, bo dopiero rozwiązując prawdziwe problemy biznesowe rozwiniesz tą umiejętność. Jezeli wybierzesz technologię, w której ciężko o pracę dla juniora, to możesz wydłużyć ten proces.

Sama technologia jest bardzo mało istotna. Poza PHP, Rubym czy tam Pythonem jest SQL, znajomość wzorców, dobrych praktyk, testowania, organizacji własnej pracy, komunikacja z ludźmi w zespole i cała masa innych rzeczy, które są niezależne od nazwijmy to głównej technologii

0

Przez ostatni miesiąc zacząłem interesować się wspomnianym Pythonem, bardzo przyjemny i szybki w nauce język.- jak ci pasuje to się ucz, będziesz miał szybszy progres.

0

Laravel bardziej przypomina framework Ruby on Rails nawet się na nim wzoruje. Django wolniej się rozwija od RoR i jak dla mnie jest bardzo udziwnione. W RoR lepiej i łatwiej operować bazami danych.

0
Biały Jeleń napisał(a):

Laravel bardziej przypomina framework Ruby on Rails nawet się na nim wzoruje. Django wolniej się rozwija od RoR i jak dla mnie jest bardzo udziwnione. W RoR lepiej i łatwiej operować bazami danych.

Też to zauważyłem. W sumie to żadna tajemnica, sam Taylor Otwell gdzieś wspominał o wpływie Railsów na Laravela.
W ogóle Django jest takie inne porównując do Laravela i Railsów. Nie jest to MVC, a jakieś MTV, dziwna konwencja rozbijania na oddzielne aplikacje. Obawiam się, że prostota i magia w Railsach może być z biegiem czasu dużym minusem. Lubię wiedzieć co jak działa w kodzie, a w Railsach jest strasznie dużo udogodnień i rzeczy out-of-the-box.
Aktualna wersja RoR to 5.2.1. Czy jest wiele projektów, która są napisane w starszych wersjach?

0

Mi osobiście też się Django nie podoba, wydaje mi się, że nie zawojują rynku, powstają nowe Elixir/Phoenix, Crystal itp. A co myślisz o połączeniu JS/TS z Node, jeden język do frontendu i backendu? TypeScript ma przyjemną nowoczesna składnie działa z Angularem i Node jak dla mnie przyszłościowe rozwiązanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1