Język obcy - wybór - który najbardziej przydatny?

0

Stoję przed wyborem języka obcego na uczelni technicznej. Studia są w języku angielskim, więc jako język obcy trzeba wybrać jakiś inny. Język obcy będzie nauczany od podstaw tj. od poziomu A1.

Do wyboru:

 • niemiecki
 • włoski
 • hiszpański
 • rosyjski

Wiadomo, że przez tak krótki okres czasu (4 semestry) nie nauczę się języka na dobrym poziomie. Jednak powinno to dać jakieś podstawy do ewentualnej dalszej jego nauki w przyszłości.

Zakładając, że nie jest się zaznajomionym z żadnych z powyższych, i nie ma się żadnych dokładnych planów na przyszłość na emigrację do np. Francji - który język byście wybrali? Który jest najsensowniejszym wyborem z perspektywy zarówno tej zawodowej (developer), jak i ogólnej użyteczności?

1

ja, pod kątem praktycznym, bym brał niemiecki,

 • najwięcej ofert pracy w Polsce
 • najtrudniejszy, więc jest największy sens w ogóle się tego uczyć (rosyjski jest podobny do polskiego, a hiszpański i włoski mają opinię łatwych, więc pewnie łatwiej będzie samemu ogarnąć bez pomocy nauczyciela. Albo nawet bez nauki coś tam rozumieć, bo mają słowa z łaciny. Natomiast z niemieckiego raczej niewiele się zrozumie bez nauki).
 • najbogatsze kraje do emigracji

Wiadomo, że przez tak krótki okres czasu (4 semestry)

Z drugiej strony niemiecki jest trudny, a przez tak krótki okres czasu (jeśli nie będziesz kontynuować) to może wybrać sobie łatwiejszy język?

(chociaż ja przerobiłem 1 semestr chińskiego i chociaż już nic prawie nie pamiętam, to nie żałuję, bo było fajnie).

Ale z drugiej strony uczę się języków słowiańskich, które są dość łatwe, i również polecam.

ogólnej użyteczności?

Po hiszpańsku mówi spora część świata (500 milionów), i to w krajach gdzie podobno znajomość języka angielskiego jest słaba.

poza tym hiszpański czy włoski otwierają ci drogę do rozumienia innych języków romańskich (portugalski, francuski...).

0

Trzeba tylko sobie odpowiedzieć, czy aby na pewno by się chciało wyjeżdżać do krajów, w których mówi się po hiszpańsku. Większość osób, która to deklaruje, i tak by szybko wróciła. To nie są fajne miejsca na stały pobyt.

0

Anglicy się często uczą Francuskiego, bo mają blisko.

1

Pod względem ogólnej użyteczności to hiszpański, tak jak powiedział Luke w tym języku mówi 500 milionów ludzi, Hiszpania, prawie cała Ameryka Południowa itp. W Polsce o wiele mniej ludzi zna hiszpański niż niemiecki, przynajmniej tak jak zauważyłem, więc warto się go uczyć, bo to zawsze jakaś dodatkowa, rzadsza umiejętność. Tak naprawdę zależy to też od tego jakie masz plany na swoje życie, bo do pracy zawodowej pewnie bardziej się przyda niemiecki ze względu że obok nas jest używany, ale do jakichś podróży/komunikacji to hiszpański. Tak czy siak wybierałbym pomiędzy hiszpańskim i niemieckim.

0

Bardzo Ci się przyda ten hiszpański, będziesz na rynku rozchwytywany. Da Ci to tyle, że jak się zatrudnisz w BZWBK (chyba jedyna duża firma z Hiszpanii powiązana z IT), w którym zresztą wszyscy mówią po polsku, to będziesz mógł sobie pojechać czasem na konferencję do Hiszpanii albo Brazylii. Inna sprawa, że w sumie to zagranico i tak byś się po angielsku dogadał. A w Brazylii mówią po portugalsku.

0

Ucz się hiszpańskiego, jak pojedziesz na Spring IO do Barcelony łatwiej będzie Ci się z miejscowymi dogadać ;]

0

jak chcesz się nauczyć języka to wybierz taki który Cie interesuje, będzie się łatwiej uczyć i zdać

0

Uczyłem się trzech z tych języków, które wymieniłeś.

 • Rosyjski, dla mnie nieprzydatny zbytnio. Cała trudność to cyrlica i podobnie jak w polskim dużo gramatyki, odmiany przez przypadki itd. Słownictwo stosunkowo łatwe.
 • Hiszpański - bardzo prosta gramatyka, przyjemny w nauce. Jedyna trudność to budowanie słownictwa. Uczenie się go na własna rękę jest bardzo proste. Mówi nim też ogromna liczba ludzi, nawet w stanach jest wiele miejsc gdzie więcej słyszysz hiszpańskiego niż angielskiego (!)
 • Niemiecki - trudniejszy od hiszpańskiego i mniej ludzi go używa. Plus taki że jest to nasz sąsiad i ewentualna przeprowadzka za pracą jest łatwiejsza.
  Ostatecznie sam musisz zdecydować co jest dla ciebie najlepsze.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0