Która książka lepsza do nauki PHP

0

Zastanawiam się którą książkę powinienem wybrać pod kątem nauki podstaw języka oraz narzędzi, które wykorzystuje się w ekosystemie. Myślałem o kilku pozycjach:

  1. Head First PHP & MySQL. Edycja polska
  2. Zandstra M. - PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia
  3. PHP7. Praktyczny kurs
  4. PHP i MySQL. Dla każdego
  5. Learning PHP 7

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeczytanie wszystkich wymienionych pozycji, ale od którejś trzeba zacząć. Nie jestem zielony w programowaniu, ale również nie jestem programistą, jestem za to po podstawach języków HTML, CSS, MySQL i JavaScript. Którą książkę moglibyście polecić? Może jakaś inna niewymieniona w powyższej liście?

1

Ale po co Ci dziurawe jak sito PHP bierz Ruby lub Elixir.
https: //elixirschool.com/pl/

3

Nie ucz się php, serio

0

no właśnie, w php jest i tak za dużo ludzi, bieri phyton

0

Jak chcesz robić web development to PHP, Python i Ruby pod tym kątem mają podobne możliwości i wydajność. PHP od wersji 7.1 jest nawet już "używalny" :)

Co do książki to "PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia" zostawił bym sobie na później jak już ogarniesz PHP. Co do reszty książek to zawartość merytoryczna będzie pewnie podobna.

0

Sprawdź sobie Mastering PHP7, a na początek to cokolwiek wystarczy by załapać podstawy, które są wszędzie podobne.

0

Czemu uważacie, że nie warto uczyć się PHP?
Min. @TomRiddle ?

0
Czornyj Ryj napisał(a):

Czemu uważacie, że nie warto uczyć się PHP?
Min. @TomRiddle ?

Bo jest niekonsystentny, nieprzemyślany, bez żadnego schematu, nieprzewidujący najprostszych case'ów, ale więcej pod linkiem:
https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

0

@TomRiddle: A co w takim razie jest lepszym wyborem wg Ciebie pod web, Ruby z Railsami czy Python z Django?

1

Ucz się JavaScript jak chcesz iść w Web. Używany zarówno na front jak i back da Ci duże możliwości. Poza tym zamiast czytać książkę polecam robić projekt, na książki przyjdzie czas - na takie które już nie zależa od języka a dot. samego programowania. Do tego czasu wystarczy Ci dokumentacja + to co jest w sieci, a najlepiej praktyka pod okiem bardziej doświadczonych kolegów.

0

@Markuz: czy w JavaScript można obsługiwać relacyjne bazy danych?

Jestem w podobnej sytuacji co autor postu z tą różnicą, że uczyłem się C++.

0
TomRiddle napisał(a):
Czornyj Ryj napisał(a):

Czemu uważacie, że nie warto uczyć się PHP?
Min. @TomRiddle ?

Bo jest niekonsystentny, nieprzemyślany, bez żadnego schematu, nieprzewidujący najprostszych case'ów, ale więcej pod linkiem:
https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

title

0

Bo jest niekonsystentny, nieprzemyślany, bez żadnego schematu, nieprzewidujący najprostszych case'ów, ale więcej pod linkiem:
eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

Lepiej bym tego nie ujął, choć ten link jest stary i PHP 7.1 mocno się zmieniło, ale jednak główne wady tego języka pozostały.
Zależy jeszcze po co chcesz się uczyć. Jeśli chcesz coś dla siebie napisać to ok, ale jeśli po to, żeby pracować to też zdecydowanie nie polecam. PHP ma niski próg wejścia, ale z podstawami nigdzie Cię nie przyjmą. Ciężko się uczy tego języka, bo jest niespójny.
czysteskarpety wysyła gifa z kasą i fakt, kasa w PHP w ostatnich latach strasznie poszła w górę, ale tylko dla doświadczonych. Ciężko się nowym dostać, bo żeby umieć dobrze pisać w tym gównie trzeba poświęcić dużo czasu. 99% tutoriali i książek dla początkujących w PHP nie uczy tego jak się obecnie pracuje. W innych językach jak ogarniesz podstawy to możesz już pracować, bo serio coś umiesz, a jak ogarniesz podstawy PHP to programować nie umiesz.

0

Ja na przykład uczyłem się trochę programowania w C++ ale stwierdziłem, że lepiej przenieść się na inny język. Nie zależy mi obecnej na pracy, bo pracuję w innej branży, ale dla samego siebie warto coś rozwijającego robić. Akurat w www jest bardzo duży wybór i ciężko zdecydować się na język w sytuacji gdy ktoś nie jest programistą i nawet nie ma jeszcze odpowiedniej wiedzy by płynnie programować w kilku językach i dobierać język pod projekt. Python jest takim usprawnionym i udoskonalonym odpowiednikiem PHP?

0

Nie, to co innego, ale to też bardziej język do zabawy niż do prawdziwego programowania.

0

Co oznacza do "zabawy"? Przecież chyba wykorzystują Pythona w różnych zastosowaniach?

0

Problem z Pythonem jest taki, że nie ma do niego dobrych książek, aby wprowadzić nooba w świat programowania, tak jak to było w przypadku PHP. Większość tych nauczycieli od Pythona, tacy łysole jak Zed A. Shaw, Allen B. Downey reklamuje swoje książki jako dla osoby która nigdy nie miała do czynienia z programowaniem, a ostatecznie oni pokazują tylko "Patrz jaki jestem dobry", zamiast nauczyć nowego programistę. Z rzeczy łatwych przeskakują od razu na głęboką wodę, a w połowie dadzą jakiegoś żółwika turtle. Ani składu, ani ładu w tym co przekazują! To już Marcin Lis lepiej potrafił przekazać wiedzę o PHP, szkoda, że nie napisał żadnej książki o Pythonie. Najlepiej opisane w prosty sposób są książki do C++, język sam w sobie trudny, ale autorzy tłumaczą w dobry sposób. Co możecie mu polecić poza dokumentacją Pythona, ksiażki do Pythona to porażka..

0

Co oznacza do "zabawy"? Przecież chyba wykorzystują Pythona w różnych zastosowaniach?

PHP też się wykorzystuje w różnych zastosowaniach i co z tego? W webie na pewno dużo poważniejszych serwisów jest napisanych w PHP a nie w Pythonie.
A z książkami o Pythonie bym nie przesadzał. Na pewno lepiej uczą lepiej programować niż te o PHP. W Pythonie jak załapiesz podstawy to sobie potem poradzisz, a w PHP wszystko namieszane.

0

Mogę potwierdzić to co ktoś napisał wcześniej, przed lekturą książki "Zandstra M. - PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia" trzeba sobie przerobić mocno podstawy.

0

Ja tak wydaję może poza główny temat ale teraz trochę powiązany.

Co jest lepsze do nauki PHP, program XAMPP czy ręczne zainstalowanie PHP, MySQL, nginx? Mam zamiar pisać pod Windows i MOŻE Ubuntu.

0

xampp to paczka całościowa, php+mysql+phpmyadmin+filezilla, ja używam, bo wygodniej, ale zależy co kto lubi

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1