HTML, Python czy PostgreSQL

0

Witam, od dawna interesuję się tematami związanymi z informatyką jednak przez niezbyt "dobre" zdolności matematyczne poszedłem inną drogą niż nauka informatyki w szkole (w domu też niestety dałem sobie spokój). Obecnie jestem mgr inż. po studiach z dziedziny geodezyjnej i pracuje w firmie planistycznej w programach GIS (konkretnie w QGIS i ArcGIS). Z uwagi na niezbyt zadowalające zarobki oraz wysokie wymagania ofert pracy (których jest mało) rozważam naukę jakiegoś języka programowania w celu przebranżowienia się lub podniesienia swoich kwalifikacji w zawodzie (bo akurat przy programach GIS przydaje się Python/PostgreSQL). I tu jest pytanie: czy lepiej uczyć się na początek czegoś łatwiejszego (przynajmniej wg mnie) czyli HTML+CSS (później do tego JavaScript itp.) i próba szukania pracy jako frontendowiec czy też nauka Python lub PostgreSQL/mySQL i być może szukania pracy jako backendowiec ale w przypadku porażki w poszukiwaniu będę mógł zastosować wiedzę w obecnej pracy? Mam 27 lat i nie wiem czy dam radę po godzinach nauczyć się programować na tyle, żeby się przebranżowić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

0

Zostań tam gdzie pracujesz, geodeci również są potrzebni zwłaszcza magistrzy, w końcu to tytuł naukowy.
Po co JavaScript do Pythona?
Html przydaje się tak jak Css jeśli zależy tobie na wyglądzie strony.

0

Co to za pytanie python czy psql?
Samochod czy sklep?

Wtf

0

HTML+CSS, Python lub PostgreSQL to zupełnie inne działki więc raczej musisz najpierw dokłądnie sprecyzować co chesz robić. Podstawy HTML5 ogarniesz w tydzień lub dwa więc jest to tylko przystawka do głównego dania. CSS już gorzej bo same podstawy też można szybko ogarnąć, ale to jest dłubanina i nie ma chyba człowieka, który poznałby CSS w 100%. PostgresSQL to baza danych tylk nie wiem czy najlepsza do nauki. Radziłbym zacząć od MSSQL Expressa, ale podstawy wszędzie są takie same. Nieżależnie co chcesz robić na bazach danych zawsze trzeba się trochę znać. Python to już zupełnie inna para kaloszy "prawdziwy" język programowania i na początek osobiście polecam. Ogólnie sugerowałbym Tobie zapisanie się na jakieś studia podyplomowe (roczne). Oczywiście fachowca z Ciebie nie zrobią, ale pozwolą na zdobycie ogólnej wiedzy i wybór specjalizacji. Poza tym szukać firm w których mógłbyś wykorzystać wiedzę z wyuczonego i wykonywanego zawodu.

0

Hmmm,
być może to da się połączyć... na .edx jest fajny kurs (ale niełatwy) poświęcony elementom HTML, CSS, Pythona, Js... i Django... :)

1
demoltion2 napisał(a):

Pracuje w firmie planistycznej w programach GIS (konkretnie w QGIS i ArcGIS). Z uwagi na niezbyt zadowalające zarobki oraz wysokie wymagania ofert pracy (których jest mało) rozważam naukę jakiegoś języka programowania w celu przebranżowienia się lub podniesienia swoich kwalifikacji w zawodzie (bo akurat przy programach GIS przydaje się Python/PostgreSQL).

Polecam zainteresować się pakietami Shapely, Pandas i Geopandas do Pythona. Możesz też dołożyć np. jakiś scikit czy networkx. Skoro dłubiesz w GIS to możliwe, że już o nich słyszałeś :) Tak czy owak, można z nimi robić ciekawe rzeczy na danych i łączyć je dodatkowo z informacją geograficzną, więc z ich pomocą i swoją wiedzą dziedzinową mógłbyś stworzyć sobie całkiem fajne projekty do portfolio ;) a jeśli nie zdecydujesz się zmieniać branży, to mogą przydać Ci się także w obecnej pracy.

0

ja bym wybrał frontend, nawet jak ci nie wyjdzie to łatwiej sobie dorobić zleceniami i zdalnie, zawsze jakiś plus i czas nie jest zupełnie zmarnowany

0
demoltion2 napisał(a):

Mam 27 lat i nie wiem czy dam radę po godzinach nauczyć się programować na tyle, żeby się przebranżowić.

Oto nauka dla ciebie na dziś:

Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę». On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego». Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego.

0

Ah ten komunizm

0
hurgadion napisał(a):

Hmmm,
być może to da się połączyć... na .edx jest fajny kurs (ale niełatwy) poświęcony elementom HTML, CSS, Pythona, Js... i Django... :)

Przerobiles? Co w tym kursie jest i jak oceniasz? Trzeba miec juz jakas wiedze czy mozna startowac od zera?

0

Najważniejszym językiem, jest ANGIELSKI. To nie jest tak, że nauczysz się raz czegoś i juź koniec, Jak masz problem to nie pytasz starszych pracowników w pracy(nie ma na to czasu) tylko szukasz na własna rękę w anglojęzycznej dokumentacji. A problem jest cały czas, bo każde zadanie wymaga czegos innego i technologia ewoluuje. "Angol" powinien byc w kazdym artykule, tutorialu o programowaniu jako pierwszy punkt, od którego trzeba zacząć. Koledzy pisali o fajnych kursach na edx.. i zgadnij.. są po angielsku :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1