UAM czy Politechnika Poznańska WI - studia niestacjonarne

0

Cześć,
Zastanawiam się między wyborem PP a UAM. Mam 2 lata doświadczenia jako backend dev, i wydaje mi się, że czas zrobić jakiś papier, ale też rozszerzyć horyzonty. Jakie macie opinie na temat tych dwóch uczelni?

Na początku chciałem brać UAM bo mam sentyment do uniwersyteckiej informatyki, ale ich program studiów mnie trochę rozczarował. Na korzyść PP przemawia też fakt, że ludzie z PP udzielają się w konkursach programistyczych (na UAMie od 10 lat posucha w temacie), mają lepiej ogarnięty opis studiów, no i program jest imho ciekawszy (ale mają kilka typowych politechnicznych przedmiotów).

Co byście wybrali na moim miejscu?

0

Patrz na nowy plan bo ten mocno sie zmienil i jest moim zdaniem atrakcyjniejszy od PP.

0
Brunatny Rycerz napisał(a):

Patrz na nowy plan bo ten mocno sie zmienil i jest moim zdaniem atrakcyjniejszy od PP.

A co jest konkretnie bardziej atrakcyjne Twoim zdaniem?

0

Wyżej napisałem "moim zdaniem", nie do każdego to będzie pasować. Na PP informatyka jest na dwóch wydziałach, Informatyki i Elektrycznym. Na tym pierwszym panuję opinia, że jest trudniej się dostać i jest więcej wymagających profesorów, ale za to ciekawszy kierunek kształcenia (powiedzmy taki bardziej "informatyczny"), czyli mniej automatyki, elektroniki i podchodne, gdzie na tym drugim wydziale jest tego po prostu więcej, co (dla mnie), jest mniej atrakcyjne.

Jeśli masz podobne preferencje, to ja polecam rozważać między PP WI oraz UAM, sam rozważałem taki wybór i zdecydowałem sie na UAM i nie żaluję. Głównie z dwóch powodów, UAM (od nowego programu) będzie miał wiecej przediotmów informatyczno-matematycznych, a na PP Ci wrzucą, tak jak wcześniej wspomniałem automatyke itp, nawet na wydziale WI. Drugi powód, wbrew pozorom uniwersytetów, że są dużo bardziej do tyłu od politechnik i uczą tylko algorytmów, w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Mowię to jako obecny I rok oraz kolegów którzy się zdecydowali na PP.

0
Brunatny Rycerz napisał(a):

Drugi powód, wbrew pozorom uniwersytetów, że są dużo bardziej do tyłu od politechnik i uczą tylko algorytmów, w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Mowię to jako obecny I rok oraz kolegów którzy się zdecydowali na PP.

Mógłbyś rozwinąć? Myślę właśnie nad informatyką na WI, albo na UAMie

0

Myślę właśnie nad informatyką na WI, albo na UAMie

Stałem przed tym wyborem rok temu, tak jak wcześniej wspomniałem. Tylko, że w moim przypadku nie miałem nikogo, kto byl na nowym planie UAM-u, ten od lat się nie zmieniał, ale na mój rocznik okazał się inny i postanowiłem, że spróbuje. Dlatego jest sporo opinii z poprzednich lat (conajmniej rok starszych ode mnie), którzy będą bardzo krytyczni co do tej uczelni, bo uczyli się samej teorii i matematyki. Dla niektórych może to i fajne, ale nie dla większości podejrzewam. Więc pytając roczniki starsze ode mnie, byłbym sceptyczny co do tych opinii, popytaj rok 2017/2018 o opinie, ale starszych również, bo to nie jest tak, że wszystko się zmieniło, ale sporo.

Pamiętaj, że idziesz na studia niestacjonarne, więc w teorii robimy to samo, a w praktyce róznie to wychodzi. Wystarczy porównać dwóch takich samych studentów, o podobnym potenacjale intelektualnym oraz zaangażowaniu i zobaczysz, że ten ze studiów dziennych umie więcej, oczywiście o ile ten ze stacjonarnych robi tylko to co każa mu na studiach (w sumie to vice versa). Ale to nie jest temat o tryb studiow, tylko o konkretne uczelnie, ale chce zebys mial tego swiadomość.

Więc, jeżeli przeczytałes, to co napisałem wyżej, już wiesz, że studia nie zrobią z Ciebie programisty, Twoja wiedza będzie posiatkowana, ale na UAM-ie moim zdaniem jest to bardzo dobrze wyselekcjonowane i naprawdę w ciekawy sposób zrobione. Jak nigdy nie programowałes, to od razu mówię, że musisz się za to zabrać i to ostro, albo będziesz kombinował (jak większość), bo moim zdaniem są wymagające projekty i pojęcia dla osoby która nigdy tego nie robiła. Ja jestem programistą to jest mi łatwiej, ale gdybym był laikiem, miałbym naprawdę ogromną dawkę wiedzy po I roku, czego nie mogę powiedzieć o I roku na PP.
Oczywiście to zależy od zaangażowania studenta, zainteresuje Cię temat, i nie ważne jaką uczelnie skończysz, możesz temat zgłebić na poziomie zaawansowanym, ale nie w tym rzecz.

Biorąc losową ilość laików (w moim roku) na UAM-ie i na PP, z pewnością mogę powiedzieć, że Ci pierwsi zostali wręcz zarażeni tym co jest u nas i po prostu się tego nauczyli, bo było sporo wyzwań. Oczywiście nie twierdzę, że PP jest gorsze, bo nie jest. Ja zaufałem temu, co się ma zmienić i dodatkowo nie będe miał fizycznch przedmiotów jak na PP i skupię się na ciekawszych tematach dla mnie, więc wybrałem UAM. Ale gdyby to było 2 lata temu, na pewno bym wybrał PP WI.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1