Początek z programowaniem.

0

Tak więc chciałbym się zacząć uczyc jakiegoś języka C++/Java/C#/Phyton. By ogarnąc z czym to się je.

Wiem, ze wiekszość z was napisze mi najpierw dowiedz się co chcesz robić, co cię interesuje później, przyjdz tutaj.

Ok, tylko, że ja na początku chce się nauczyć zasad podstawowych w programowaniu. A później po przerobieniu jakiegoś tytułu literackiego, zacząłbym tworzyć własne aplikacje do portfolio.

Wiec jakbym mógł prosić was o jakiś świeży tytuł który pomoże zagłębić się w ten świat będe bardzo wdzeczny,

0

Studentom informatyki nie zależy na nauczeniu sie algorytmów tylko chodzi im o zaliczenie studiów. Uczą się bo jest to wymagane, ale bez jakiegoś zapału i chodzi tylko o zdobycie uprawnień zawodowych do zarabiania. To jest przykre bo motywacją powinno być zdobywanie wiedzy.

Ja zaczynałem od książki Wirtha "algorytmy + struktury danych = programy" bo ona przedstawia materiał tak, że można śledzić przy pomocy logiki rozwiązanie problemu bez znajomości matematyki. Jednocześnie robiłem ćwiczenia ze strony
http://delphiforfun.org/Programs/index.htm
Ta strona jest niezła bo pokazuje praktyczne sposoby wykorzystania algorytmów do różnych zadań. Ma tylko dwie wady. Autor nie podaje dokładnego pseudoprogramu ani opisu słownego rozwiązania problemu. To jest to co ja chcę zrobić lepiej na moim blogu, żeby dzięki temu ludzie nauczyli się rozwiązywać takie zadania.
http://informatyka-delphi.blogspot.com/
Biorę przykładowe zadania, rozwiązuję je i podaję opis rozwiązania. Jak wykazuje praktyka, lepiej nie dawać komentarzy do programu, tylko zamiast tego opisać wczesniej sposób rozwiązania słownie lub przez pseudoprogram, zaznaczając specjalne metody, a śledzenie programu zostawić ludziom w celu praktykowania myślenia logicznego. Kolejny błąd autora to brak przykładów na trudniejsze algorytmy. Na pewno złożoność sprawiła że autor takich zadań nie podaje, ale to dotyczy wszystkich publikacji, książek, które niestety podają dokładnie jak algorytm przebiega, pseudoprogram, opis słowny, szczegółowy opis tworzenia specjalnego rodzaju kodu, ale nigdzie nie ma przykładów jakichkolwiek zastosowań i dopasowania kodu do rozwiązania jakiegoś przykładu w sposób podobny jak do tych praktycznych przykładów z powyższej strony. To jest bardzo źle, bo publikacje edukacyjne mające zachęcić do nauki, powinny zawierać takie rzeczy.

0

Napiszę Ci tak, nie miałem styczności z programowaniem i ktoś mi polecił na pierwszy język Javę, która mnie zniechęciła do programowania ponieważ wcale nie jest taka prosta. Ogromna ilość materiału do nauki, więc teraz zaczynam z Pythonem i jest o wiele lżej. Nie muszę wszystko obiektowo programować.

0

Często popełniany problem to skupienie się na języku zamiast na różnych ćwiczeniach wykorzystania logiki do rozwiązywania zadań. To jest ważne dla zachęty. Jak to się zna, to potem dużo łatwiej wychodzi uczenie się języków. Ze względu na to, kody zadań w książkach powinny być proste żeby pseudoprogram był zrozumiały. Dawniej tak robiono i zapis w książkach był tylko w języku Pascal. Potem ktoś wyszedł z założenia że skoro windows jest napisany w języku C i musimy się odwoływać do API konwertując parametry na język C, to trzeba wszystkie algorytmy zapisać z języku C i to bardzo utrudniło ich zrozumienie. Ktoś decyduje o takiej zmianie, to nie jest z nikim konsultowane. Potem skutki są tragiczne. Być może Microsoft dał łapówkę autorom podręczników żeby popularyzować ich oprogramowanie.

2

Twój post pokazuje coś co każdy szanujący się dev nienawidzi - brak zaangażowania, brak nawet próby rozwiązania problemu. "Dejcie książki bo mnie nie chce się szukać."

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1