Scala dla poczatkujacego javowca?

0

Czesc, chcialem zapytac, czy polecacie nauke Scali dla osoby, ktora dopiero wchodzi glebiej w Jave. Generalnie mam 2 lata doswiadczenia w ogolno pojetym programowaniu komercyjnym, wczesniej programowalem niezawodowo. Nie chcialbym zalkowicie zastapic Jave Scala, ale czy widzicie sens uczenia sie jednego i drugiego powiedzmy jednoczesnie albo z lekkim opoznieniem w kierunku Scali. Uwazam ze szybko przyswajam wiedze i jestem freakiem, wiec nie boje sie nadmiaru nauki. Pytam raczej w kwestii znalezienia pracy.

1

Warto. Nawet jeśli nie będziesz używać komercyjnie Scali to zawsze poznasz kolejny paradygmat, który pozwoli spojrzeć na kod pisany w Javie z innej perspektywy, a tym samym zapewne będzie on lepszej jakości.
Jeśli chodzi o znalezienie pracy to nie powinno być problemu - na rynku panuje raczej deficyt programistów Scali. Oczywiście trzeba pamiętać, że miejsc pracy jest znacznie mniej niż w Javie i o ile nie pracujesz aktualnie w Warszawie/Krakowie/Wrocławiu to pewnie musiałbyś szukać pracy zdalnej.

0

Scalowcy i tak używają wielu Javowych bibliotek (włączając standardową bibliotekę Javy), a Java zmierza (bardzo?) powoli w kierunku paradygmatu funkcyjnego, więc nauka jednego języka zaprocentuje podczas użycia drugiego.

0

Dołączając do słów przedmówców- nauka podejścia funkcyjnego jest czymś, co w najgorszym wypadku (braku projektu komercyjnego, tylko hobbistycznie) poprawi jakość Twojego kodu obiektowego. Sprawi, że zaczniesz kłaść nacisk na pisanie małych funkcji bez efektów ubocznych, a co za tym idzie, Twój kod będzie łatwiejszy do rozwijania i testowania. W najlepszym wypadku (projekt komercyjny) masz szansę na rozwijanie projektu, zamiast dłubanie w legacy code i codziennej walce z długiem technicznym. Co do samej Scali - jest to dobry wybór dla osoby, która zaczyna pisać funkcyjnie i np. nie lubi Lispa (Clojure), a chce jednak korzystać z ekosystemu JVM. Ofert pracy w Scali jest dużo i na pewno będą to bardziej ciekawe projekty niż w Javie. Scala ma zastosowanie w big data, ale i jako backend (Play, Akka).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1