Nauka od zera bez studiów i obecny rynek pracy

0

Witam wszystkich. W tym roku piszę maturę, jednak parę rzeczy skomplikowało się w moim życiu i całkiem prawdopodobne, że będę robił gap year podczas, którego będę pracował i nie tylko. Od dłuższego czasu po głowie chodzi mi myśl sprawdzenia się w nauce programowania, to czy w ogóle nadawałbym się do takiego czegoś, bo sam temat technologi zawsze był dla mnie interesujący.
Jednak nie mam zamiaru wybrać nigdy się na studia informatyczne i jeśli już byłbym samoukiem. Szukałem trochę w internecie i zastanawiałem się jaki język miałbym wybrać, żeby miało to sens - tak aby poświęcić trochę czasu i zapoznać z jak to wygląda w rzeczywistości i na wypadek gdybym zdecydował, że chce się temu poświęcić poza zajęciem hobbistycznym (czyli w tym wypadku dochodzi aspekt znalezienia pierwszej pracy bez studiów).

Myślałem więc o paru językach, ale nie wiem, który ma największy sens. Z najpopularniejszych na pewno odpada Java. Słyszałem o dużym rynku pracy, ale jednocześnie to też prawdopodobnie język, w który celuje najwięcej studentów.

Pod uwagę brałem C#, Python, Ruby oraz JavaScript.
Który z nich byłby najprzyjemniejszy jeśli chce po prostu zacząć hobbistycznie uczyć się programowania, ale jednocześnie z takim rynkiem, który pozwoliłby mi po odpowiednio długim czasie spróbować aplikować na juniora? Mógłby ktoś wypowiedzieć się coś więcej o konkretnych językach? Wiem, że Ruby ma stosunkowy mały rynek, ale rozważałem go właśnie na fakt tego, że jeśli miałbym wystarczającą wiedzę na juniora to raczej nie zostałbym skreślony od razu ze względu na brak studiów. C3 również wydaje się bardzo ciekawy, a o Pythonie słyszałem, że to podobno dobry język by zrozumieć czym jest programowanie, jednak jego zastosowanie jakoś mnie nie przekonuje, a chodzi mi też o to by zacząć robić to hobbistycznie, bez spiny ściśle o tym, że chciałbym pracować w IT, przynajmniej na początku.

Z góry dziękuję za każdą pomoc. Wiem, że było tu sporo takich pytań. Sam przeszukałem sporo internetu, ale mam nadal wątpliwości.

9

W tym roku piszesz maturę, według prawa jesteś osobą dorosłą z pełnymi prawami wyborczymi, nawet legalnie możesz kupić alkohol i papierosy. Powiedz mi dlaczego zadajesz tak durne pytania?

Od dłuższego czasu po głowie chodzi mi myśl sprawdzenia się w nauce programowania, to czy w ogóle nadawałbym się do takiego czegoś, bo sam temat technologi zawsze był dla mnie interesujący.

Skoro chodzi Ci ten pomysł po głowie od dłuższego czasu to czemu po prostu nie sprawdzisz jak to jest kodować, napisać swojego pierwszego "Hello World'a". Zaczęcie programowania nie wymaga jakichkolwiek kalkulacji, po prostu siadasz do komputera, pobierasz to co potrzebne i kodujesz.

Ten temat wygląda trochę tak:

Cześć. Chciałbym pisać książki jednak nie wiem czy nadawałbym się do tego i czy jest to dla mnie. Trochę przeglądałem internet i szukałem w jakim języku pisać książki, na pewno odpada polski - uważam, że na rynku jest za duża konkurencja wśród polskich pisarzy. Pod uwagę brałem łacinę, suahili i kipczacki - który z nich będzie najlepszy do pisania książek komercyjnie oraz listów miłosnych dla mojej ukochanej?

1

Javascript nie jest przyjemny, multum nauki z JS, ES5. ES6. ES7. ES8, TypeScript, CoffeScript, Angular, jQuery, Vue, React, Node, Mongo. Do tego dochodzi prosty html5 i już mniej prosty CSS3.
Nie wiadomo od czego zacząć i na jakim frameworku skończyć. Co innego Ruby i Python. Ja wybrał bym Ruby i railsy bo zarobki największe, a prostszy od Pythona.

0

CoffeScript odpada, to staroć.

Mongo jest tylko na backendzie (i to też tylko czasami)

jQuery już nie jest modne - poza tym wiele przypadków użycia można zastąpić a to przez CSS, a to przez natywne rozwiązania (np. fetch, querySelectorAll), a to przez biblioteki do widoku typu React.

A Angular i React to alternatywy, więc wystarczy się jednego nauczyć. A Vue chyba cały czas pozostanie tym mniej popularnym rozwiązaniem.

multum nauki z JS, ES5. ES6. ES7. ES8,
..
już mniej prosty CSS3.

Ale tutaj się zgadzam - wszystkie wersje JSa, i wszystkie zakamarki CSSa to od groma nauki.

Który z nich byłby najprzyjemniejszy jeśli chce po prostu zacząć hobbistycznie uczyć się programowania,
ale jednocześnie z takim rynkiem, który pozwoliłby mi po odpowiednio długim czasie spróbować aplikować na juniora?

Tylko, że wybór pierwszego języka, w jakim w życiu będziesz programować może nijak się mieć do tego, w jakim języku znajdziesz pierwszą pracę. Więc nie ma sensu wybierać go pod pracę (zakładając, że masz dużo czasu. Jak chcialbyś znaleźć pracę już teraz to co innego).

Wiem, że Ruby ma stosunkowy mały rynek, ale rozważałem go właśnie na fakt tego, że jeśli miałbym
wystarczającą wiedzę na juniora to raczej nie zostałbym skreślony od razu ze względu na brak studiów.

Gdybanie. Po prostu weź coś zakoduj małego, poucz się przez kilka tygodni jednego randomowego języka (albo kilku na raz jak wolisz - i wybierz najfajniejszy), a potem myśl co dalej. Różnych języków używa się do różnych rzeczy (np. głównym, choć nie jedynym, zastosowaniem JavaScriptu są strony internetowe - musiałbyś określić, czy interesują cię strony. Tak samo z innymi językami).

gap year

A nie mówi się, że gap year polega na eksplorowaniu możliwości i doświadczaniu życia? Dlaczego więc chcesz podejmować jakiś wielkie decyzje? Jaki to ma sens?

0

W pierwszej kolejności zastanów się co właściwie chciałbyś tworzyć. Jeśli front-end to pozostaje Ci nauka JavaScript. Jeśli back-end to na początek prawdopodobnie najlepszy będzie Python lub Ruby. Oba języki są do siebie podobne, więc jeśli nauczysz się jednego, to nauka drugiego nie będzie od Ciebie wymagała tak dużego nakładu pracy.
C# jest dobry np. do pisania aplikacji GUI na Windowsa i na pewno nie jest tak elastycznym językiem jak Python, który jest dostępny dla różnych systemów: Windows, Linux, Unix.

Jeśli chodzi o pracę to tu masz ranking GitHuba odnośnie zarobków w 2017 roku: https://medium.com/@ChallengeRocket/top-10-of-programming-languages-with-the-highest-salaries-in-2017-4390f468256e

Moje odczucie jest takie, że jednak więcej ofert pracy jest obecnie dla programistów Pythona, ponieważ ten język ma o wiele więcej zastosowań niż Ruby, np. w analizie danych, tworzeniu gier, automatyzacji czy właśnie webdeveloperce. W mojej opinii Python jest łatwiejszy do nauki niż JavaScript czy C#.

0

Tematów o podobnej tematyce było z tysiąc. Jeżeli nie potrafisz korzystać z funkcji szukaj, to średnio widzę twoją karierę w IT. Życzę jednak powodzenia.
Co do Twoich rozmyślań nad pierwszym językiem to jak już ktoś napisał, zależy co chcesz robić. Czy chcesz robić frontend czy może backend. To nie wszystkie ścieżki kariery w branży IT. Pamiętaj, że język to tylko narzędzie. Samo poznanie składni danego języka to kilka dni.

2

Dajcie spokój, to jest młody chłopak. W jego wieku tak samo zadawaliście nie do końca przemyślane pytania, a jeśli uważacie, że jednak tak nie było, to po prostu pewnie jeszcze nie dojrzeliście na tyle, żeby to zauważyć i dalej robicie to samo. Nie pamięta wół jak cielęciem był.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1