Z JavaScript na Back-End

0

Cześć wszystkim. Nie znalazłem podobnego tematu więc zakładam nowy wątek.

Od 1,5 roku uczę się programowania - pierwotnie zaczynałem od C++, ale po niedługim czasie dostałem się na kurs pisania apek E14 no i tak już się przykleiłem do tego frontu (zwłaszcza JavaScript). Pisanie w JS mi odpowiada, choć ogólnie czuje, że Front-End nie do końca jest dla mnie. Bardzo spodobał mi sie Node.JS, tym bardziej, że nawet nawet radzę sobie z zapytaniami do baz danych. Zdecydowanie lepiej radzę sobie z logiką, niż z estetyką :P. Coraz bardziej przekonuje się o tym, że powinienem patrzeć w stronę Back-Endu i tutaj przejdę do sedna sprawy: Na jaki język programowania byłoby mi najłatwiej przesiąść się z JavaScript(ES6)?

Biorę pod uwagę raczej języki bardziej popularne: Java, C#, PHP, Python, Ruby, C++ (PHP jest najmniej pożądany)

Dzięki za odpowiedzi i pozdrusy.

0

JavaScript jest tak dziwny, że moim zdaniem nie byłoby specjalnej różnicy przy przesiadce na prawie wszystkie języki, które wymieniłeś. C++ jest odmieńcem, w którym koduje się zupełnie inaczej i ma on w praktyce najmniej wspólnego z JavaScriptem. W C++ zwykle nie robi się też backendu to aplikacji webowych - robi się go w reszcie języków, które wymieniłeś. Java i C# są wykorzystywane do dużych (czasami niepotrzebnie) skomplikowanych backendów, PHP, Python i Ruby do mniejszych.

0

Jak umiesz js-a i nawet cos w node piszesz, to czemu przy tym nie zostaniesz? JS ma swoje "dziwne" rzeczy, ale w 90++% tego nie odczujesz programujac na backendzie. Mozesz tez zabrac sie za TypeScript. Moim zdaniem sposrod PHP/Python/Ruby wypada najlepiej (ok zalezy do jakich celow ale jest w takim zlotym srodku). Bardziej bym sie zastanawial, czy by nie przejsc na te bardziej "korpo" jezyki, czyli java/scala, c#. Ale nikt nie mowi, ze musisz znac jeden jezyk na poziomie b. dobrym. Czesto jest tak, ze produkcyjnie leci kilka jezykow i czesto jest to wlasnie jakis korpo jezyk + ten "mniejszy".

Generalnie sam myslalem o c#. Mam "jakas" tam wiedze, glownie pracowalem na .net core, bo c# zaczalem uczyc sie stosunkowo niedawno i szczere powiem duzo ofert pracy sa malo ciekawe w tym jezyku. Zalezy jaka domene biznesowa lubisz, ale przewaza tam dosc nudna domena niestety. Sa niektore oferty, takie sztos, ale wtedy potrzebuja doswiadczanego programisty. Wiec na razie sobie odpuscilem. Dlatego fajnie dostac sie do wiekszej firmy, gdzie sa duze mozliwosci i jest pole manewru co do jezykow.

0

Dzięki za odpowiedzi. Hmm to jest dobre pytanie. W Poznaniu trudno mi znaleźć pracę, nawet jako junior - ciągle się uczę, ale problem jest z JS taki, że jak coś ogarnę to często się okazuje, że wyszło już 100 innych rzeczy i teraz to nowe jest na czasie. Wymagania na junior JS sa naprawdę spore bo zazwyczaj wiążą się z Front-Endem i do tego trzeba jeszcze znać CSS, preprocesory, module bundlery (z czym jest okej) PHP + Laravela, CMS i pełno rzeczy dookoła (z czym już jest mniej ok - ludzie nie dowierzają jak im mówię, że np, ogarniam Reacta, a nie ogarniam Wordpressa ^^, ale ja naprawdę nie chce układać kafelków i nie zamierzam uczyć się takiego WP) - Tak jak wspomniałem dobrze idzie mi z Node i z React, znam też starego Angulara no i czysty JS. Chętnie podejmę się zajęcia związanego s JS i bibliotekami Node, ale bardzo mało jest tego typu ogłoszeń. Dlatego pomyślałem o jakimś dodatkowym języku no i przyznam że Python/C# wyglądają kusząco. Do Pythona przekonuje mnie składnia, wydaje się być bardzo przejrzysty. Z kolei mój dobry znajomy ma 4 lata doświadczenia w .NET, więc tu miałbym pomoc w postaci jakiś mentorskich wskazówek, bo czasami mi (jako przede wszystkim samoukowi) brakuje trochę obycia z tzw. dobrymi praktykami.

0

Jako FE dev (obecnie Angular 5) nie umiem CMS/WP (nawet nie próbowałem nigdy tego). Z moich znajomych też nikt tego nie zna i nie próbował. Jeżeli nie chcesz być PHP Developerem to także nie jest Ci potrzebna jego znajomość. Paru znajomych coś tam z php zna bo kiedyś w tym pisali ale to tyle. Z "artystycznych" aspektów pracy FE to jedyne co do tej pory było mi potrzebne to dostosowywanie marginesów/wysokości/szerokości itd oraz pilnowanie by przy różnych rozdzielczościach layout się nie rozjechał. Nigdy nawet nie użyłem w pracy photoshopa czy innego programu graficznego. Jakikolwiek "zmysł artystyczny" się oczywiście przydaje ale bez przesady.
Co do narzędzi (webpack, bundlery itd) to oczywiście się przydaje natomiast nikt nie wymaga by nowicjusz umiał super skonfigurować spory projekt. Wystarczy podstawowa znajomość. Zresztą takie narzędzia są także w innych językach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1