Czy zostać w Pythonie, czy lepiej jednak iść w inny kierunek.

0

Witam najserdeczniej,

Mam bardzo duży dylemat. Otóż jestem na ostatnim 5 roku finansów, pracuję jako analityk finansowy. Przez całe życie nie miałem zbyt wiele wspólnego z programowanie. Ale z racji, że zauważyłem że w mojej pracy sporo rzeczy można byłoby zrobić za pomocą jakiegoś prostego algorytmu, zacząłem czytać o pisaniu programów i w ten sposób jakieś 0,5 roku temu zacząłem pisać po pracy kilka godzin tyg w pythonie. Napisałem sobie kilka przydatnych programów typu szukanie duplikatów w 2 baza danych, sprawdzeni woj po wpisaniu kodu pocztowego, pobieranie notowan spolek do excela. Jednak cały czas myślę o front endzie, wydaje mi się to trochę ciekawsze. I mam pytanie czy na rynku nie ma zbyt dużo fron-endowców ? Bo jak patrzę na ogłoszenia to szukają głównie front-end, a Python to chyba nisza bo bardzo mało ogłoszeń. Oraz czy czy dużo łatwiej się uczy JavyScript jak juz ma się jakieś podstawy pythona, czy to kompletnie inna bajka ?
Z racji tego, że mam dużo wiedzę w finansach, szczególnie zwiazana z giełdą to nie wiem czy lepiej celować w języki typu python, które są użyteczne w finansach czy raczej jak mi sie podoba front edn to probowac w tym sily

0

Zanim skończysz się uczyć frontendu, to już wszyscy będą mieli frontend.

Znajomość dowolnego języka przydaje się w poznaniu innego. Jednak składnia Pythona bardziej różni się od JavaScriptu niż składnia np. C#.

0

Składnia składnią, ale pod kątem samego działania języka (pomijając składnię) to myślę, że JS i Python mogą być bardziej zbliżone do siebie niż JS i C#.

Chociaż to bywa wkurzające, z jednej strony jak długo piszesz w Pythonie i przesiadasz się na JS to masz wrażenie, że JS to taki niedorobiony Python. Ale z drugiej strony po przesiadce z JS na Pythona zaczynają cię wkurzać ograniczenia Pythona, np. w kwestii tworzenia funkcji anonimowych, czy że pewne rzeczy robi się w Pythonie po prostu niewygodnie.

0

Ale JS i C# stanowią parę w Unity ;)

No i autor pytał, czy łatwiej uczyć się JavaScript z jakimiś podstawami Pythona ;)

0

Czyli jak mam rozumieć teraz jest taki boom na front-end i za kilka lat będzie już spore nasycenie na rynku ?
A co myślicie o Pythonie, za granicą bardzo szybko się rozwija, jednak w Polsce mało chyba jeszcze jest używany ? ( Patrząc na ilość ofert pracy) ?

0

Nie pracuje w FE, jednak troche czasu kiedys mu poswiecilem i sklejalem tam jakies proste strony. Jesli Ciebie do tego ciagnie - nie wahaj sie. Nauczyc sie podstaw czyli HTML, CSS i w jakims tam zakresie JS mozna bardzo szybko - na pewno duzo szybciej niz ogarnac jezyk wysokiego poziomu na tyle, zeby dostac prace. Potem robiac juz konkretne rzeczy mozesz ogarnac po trosze innych rzeczy: Magento, PHP, SQL, adminke linuxem, troche sieci (i na tym moja wiedza sie konczy jako FE, to bylo daaawno, wiec jesli opowiadam bzdury, niech ktorys z kolegow mnie poprawi). Jednak chodzi mi o to, zebys nie sugerowal sie az tak bardzo ilu FE jest na rynku. Jesli FE Cie pociaga, to uczac sie wiedza bedzie wchodzila latwiej a jednoczesnie bedziesz sie bardziej przykladal. Efekt tego bedzie taki, ze za jakis czas bedziesz dobrym front-endowcem zamiast byc przecietnym programista jakiegos jezyka.

0

Python to bardziej elegancki język, który faktycznie ma sens, nawet jak zaczynasz w nim coś pisać. To takie "wow, przecież to proste" (jednak na dalszych etapach nauki Python zaczyna pokazywać pazurki i pokazywać, że nie jest wcale taki prosty).

JavaScript sensu na początku nie ma, zaczyna nabierać dopiero po latach, jak człowiek już w niego wsiąknie. Wtedy już się w nim poruszasz jako tako, i nawet nie przeszkadza ci, że wiele rzeczy nie ma sensu, bo wiesz, że tak już musi być i że chaos też się rządzi pewnymi zasadami.

Oraz czy czy dużo łatwiej się uczy JavyScript jak juz ma się jakieś podstawy pythona, czy to kompletnie inna bajka ?

ja się w Pythonie nauczyłem co to jest "closure", jak działają generatory, jak używać map/filter/reduce (w Pythonie jest na to cukier składniowy zresztą w postaci list comprehension), czy parę innych rzeczy, które potem mogłem wykorzystać w JS.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1