Pytania dotyczące Springa.

0

Cześć.
Mam parę pytań odnośnie Springa. Najpierw najbardziej ogólne: do czego jest Spring używany? Niby znalazłem już odpowiedź na to pytanie w artykule tutaj: https://www.quora.com/What-is-Spring-Framework-used-for ale jakoś mi czegoś brakuje w tym artykule. W pracy, gdzie się go wykorzystuje (jakieś przykładowe zadania)? Czemu nie można np zrezygnować z springa (np jako połączenie z bazą danych - Hibernate czy zabezpieczenia - Spring Security, oraz wiele wiele innych modułów) na rzecz języka w którym jest pisana większość aplikacji?

Spring Boot to "zestaw" podstawowych konfiguracji (o ile dobrze pamiętam Dispatcher-servlet, web.xml itp), to jaka jest różnica między Spring Boot a Spring MVC? Czytałem, że w MVC można postawić stronę internetową, a w Spring Boot napisać aplikację stand-alone która ma działać po stronie serwera, czy coś z tego jest prawdą?

Ostatnio na studiach, w ramach umowy uczelni w sprawie praktyk z zewnętrznymi firmami, mogliśmy porozmawiać z pracodawcami. Spytałem się, przedstawicieli jednej z firm, jakiej wersji Springa używają - powiedzieli, że 3 bo mają jeden plik XML gdzie mają skonfigurowane wszystkie beany. Słyszałem też, że duża część aplikacji dalej wykorzystuje konfiguracje w XMLu a bardzo mało "Javovego Springa" (5). Miałem długą przerwę od nauki Springa (uczyłem się 4 wersji) i, teraz jako że mam więcej wolnego czasu i chęci, postanowiłem się nauczyć Springa. Teraz pytanie której wersji? Czy Spring jest jeszcze często używany do backendu?

Czy któreś z tych tutoriali są warte kupienia: https://www.udemy.com/spring-hibernate-tutorial/ i https://www.udemy.com/spring-framework-5-beginner-to-guru/ ?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

0
  1. Jest używany do pisania aplikacji internetowych. Np sklepy internetowe, wypożyczalnie, wszędzie gdzie jest jakaś logika. Po co masz rezygnować np ze Springa Security czy Hibernate i pisać wszystko samemu, skoro Spring dostarcza ci gotowych klas, gdzie wszystko jest już napisane za ciebie i pozostaje ci to tylko skonfigurować ?

  2. Różnica jest taka jak napisałeś, w Spring Boot dużo rzeczy jest już skonfigurowanych i nie musisz sobie zawracać nimi głowy. W Spring Boot też możesz postawić stronę internetową. A raczej poprawnie powinno się powiedzieć aplikację internetową.

  3. Czego się używa w firmach to nie wiem, ale jak ktoś dzisiaj zaczyna naukę Springa no to powinien zacząć od Springa 5.

Drugi z wymienionych tutoriali kupiłem i przerobiłem w ~60%, planuje oczywiście skończyć, ale nie mam na to na razie czasu. To jest dobry kurs, ale wymagający, nie łudź się, że wszystko będziesz miał podane na tacy i tłumaczone jak pierwszoklasiście. Część rzeczy trzeba sobie poszukać w Google i doczytać, żeby lepiej zrozumieć. Ale to chyba w każdym kursie tak jest. Tak czy inaczej mnie nauczył sporo, dużo więcej niż przestarzałe książki typu "Spring w akcji", które tłumaczą jak tworzyć beany w XML'u.

0

Czyli Spring MVC to jest odpowiednio skonfigurowany projekt wykorzystujący Springa (np Spring Boot z dodanymi zależnościami od web)?
A czy pisząc backend w innych językach, są wykorzystywane jakieś poszczególne moduły Springa? Czy bardziej jest to w stylu, że jak chce się wykorzystywać jakieś moduły Springa to backend najczęściej pisany jest w javie?

Sam uważam Spring opartym na XML za przestarzały, ale jak już mówiłem słyszałem w dwóch miejscach, że nadal w bardzo dużej liczbie firm jest on używany więc trochę mnie to zdziwiło.

0

Co to znaczy Spring Boot z dodanymi zależnościami od web ? Tam nic nie musisz dodawać Spring Boot ma w sobie wszystko czego do web developmentu potrzeba.

Z tego mi co wiadomo, to inne języki do backendu mają swoje frameworki, Python ma Django, Ruby ma RoR, PHP ma Symfony itd.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0