Baza danych performance

0

Chciałbym się doszkolić z tematu wydajności baz danych i optymalizacji zapytań. Znacie jakieś ciekawe materiały (blogi, artykuły, książki itp.) na ten temat?

0

Wujek podaje całą listę wyszukania na hasło database tuning. Rożne firmy oferują też szkolenia z database tuning czy performance za grubą kasę bo jest taka nisza. Jak znasz daną bazę danych bardzo dobrze jako admin to też jesteś w stanie sam wykombinować jak polepszyć jej wydajność. Weź pod uwagę, że ta sama baza danych może być wykorzystywana z różnym przeznaczeniem w zależności od systemu, którego jest częścią. Inne przeznaczenie ma baza danych głównego systemu bankowego - tu chodzi o szybką obsługę wielu transakcji w jednostce czasu, a co innego np. w ubezpieczeniach, gdzie gromadzi się niewiarygodne ilości danych.

0

To zależy od konkretnej bazy danych. Oczywiście są podobieństwa i bardzo podobne rozwiązania, ale taka ogólna wiedze to raczej dobre praktyki dla tworzących aplikacje, a jak już się chce wycisnąć, coś więcej, to chociażby trzeba umieć zobaczyć, co naprawdę się w danej bazie dzieje.
Do Oracle'a:
http://www.apress.com/us/book/9781430257585

0

Nie podałeś o jaki silnik bazy danych Ci chodzi, ani nawet czy to mają być relacyjne bazy danych, więc w ogólności jako punkt startowy może posłużyć do relacyjnych baz danych książeczka: SQL Performance Explained. W książce znajdziesz opis głównie indeksów i tego jaki wpływ mają na plany zapytań w sql serverze, oraclu, postgresie i mysql. A później trzeba wybrać już jakąś książkę pod konkretny silnik, np Microsoft SQL Server 2014 Query Tuning & Optimization w której ładnie są opisane podstawowe operatory zapytań, jak działa optymalizator zapytań, w jaki sposób korzysta ze statystyk do szacowania kosztu wykonania operatora, opisane są tabele i indeksy tabel trzymanych w całości w pamięci, jaki i również indeksy kolumnowe i masa innych rzeczy specyficznych wyłącznie dla tego silnika ....

0

Dzięki za odpowiedzi.
Chodziło mi o coś ogólnego, zestaw dobrych praktyk, które każdy backend developer powinien znać ;) Na pierwszy rzut oka "SQL Performance Explained" wydaje się spełniać moje oczekiwania, także jeszcze raz dzięki @neves !

0

polecam narzędzia DBPLUS.pl

0

To tez jest ciekawe narzedzie: https://github.com/p6spy/p6spy

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0