Ścieżka nauki IIoT

0

Witam,

Otóż zastanawiam się nad ścieżką rozwoju. Mam wykształcenie wyższe techniczne (niekierunkowe) i doświadczenie w przemyśle. Chciałbym nabyć umiejętności z zakresu IT, które mi pomogą połączyć obydwie dziedziny.
Interesuje mnie tematyka IIoT, idea industry 4.0, a co się z tym wiąże integracja platform MES/PLM/SCADA/ERP. Może ktoś się zajmuje podobnymi rzeczami?
Myślałem, aby na początku zająć się tematyką big data. Zacząć od nauki Pythona (mój pierwszy język) i dalej podążyć ścieżką trochę jak na stanowisko data scientist (R, NoSQL, Hadoop, trochę ML). Prawdopodobnie na tym się nie skończy bo dojdą inne zagadnienia związane z IIoT, w które się jeszcze nie zagłębiałem.
Plan wiąże się ze zdobyciem dośw. komercyjnego i tutaj rodzi się pytanie czy faktycznie jest realne wejście do IT z takim zapleczem, a nie lepiej np. zacząć od bardziej popularnych technologii jak Java. Od razu wspomnę, że chciałbym ułożyć długofalową ścieżkę nauki ukierunkowaną na w/w cele i nie są to 3 miesiące :) .
Póki co jestem na etapie rozważań i zagłębiania się w poszczególne dziedziny związane z tą tematyką.
Co myślicie na ten temat?

0

Chyba powinienem nadać bardziej krzykliwy temat, coś na zasadzie "Projekt - programista w 3 miesiące" żeby wzbudzić zainteresowanie :D Serio nikt nie działa, chociaż w pochodnym temacie?

1

Python w sumie bardzo spoko na pierwszy wybór, zresztą o IoT wspominałam przy powodach by uczyć się Pythona.

Generalnie przy IoT potrzebujesz bardzo dobre zaplecze techniczne, stack technologiczny niekoniecznie związany z jednym językiem, ale znajomością technologii przynajmniej bliżej sprzętu np. C, C++, Javy, ale też do jak sam wywnioskowałeś analizy danych - tutaj skryptowe Python / R. Pierdyliard elementów tego stosu technologicznego.
Lubisz Ardunio, rasberry pi? Może próbowałeś jakiś własnych domowych rozwiązań od stacji pogodowych, przez drzwi otwierane jak im wyślesz maila, inne pomysły DIY ? :D Robótki które raczej śmieszą niż są praktyczne, ale naprawdę się przydają w rozmowach rekrutacyjnych?

Serio, brzmi to ciężko z drugiej strony masz techniczne studia i pomysł na siebie. Z mojej strony mogę Ci tylko pelecić byś jednak szukał pracy jako programista, ale za cel obrał firmy blisko przy maszynach (może być ciężko od razu z grubej rury), ale tak byś mógł się choćby od kumpli z pracy czegoś dowiedzieć. Po prostu nawet jak rozpiszesz sobie wytyczoną ścieżkę, plan długo terminowy to ta branża tak szybko się zmienia i odpowiada na trendy, że warto być, gdzieś gdzie takie rozwiązania powstają, nawet jak sam jeszcze nie będziesz zajmować się dokładnie tym co chcesz. + Zawsze masz szansę na zmianę działu.

1

Idea Industry 4.0, Przemysł 4.0, IIoT to hasła, które próbują na nowo zdefiniować to co już w zakresie automatyki przemysłowej miało, ma miejsce. Oczywiście rozpowszechnienie się technologii bezprzewodowych znacznie przyspieszyło ten proces dając przyczynek do powstawania nowych rozwiązań. Jeśli chcesz zająć się tego typu rozwiązaniami od strony przemysłu i programowania to nieodzowne będzie zapoznanie się z tym co będzie miało być integrowane. SCADA, MES, WMS, ERP itd. to tylko hasła pod którymi kryją się konkretne rozwiązania z określonymi możliwościami, określonymi standardami wymiany danych i protokołami. Po drugiej stronie masz sprzęt, z którego dane mają być pobierane wraz z jego specyfikacją, sieciami/protokołami komunikacyjnymi (np. Modbus, Profinet, EtherCAT, OPC DA/OPC UA). Jest tego od groma bo co większy producent to usiłuje swoją wersję protokołu wprowadzić, który jest lepszy od rozwiązań innych. No a na sam koniec jest jakiś gość, jakiś "autobus", który ma to jakość ogarnąć. No a pól do ogarnięcia jest dość sporo. Np.

  • inteligentne systemy pomiarowe (rozliczanie mediów - woda, prąd, gaz itd);
  • monitorowanie parametrów środowiska - bardzo popularne po ostatnich zimach i smogu wyżerającym płuca (szczególnie tu, na południu Polski)
  • monitorowanie stanu wód - po sławnych powodziach
  • monitorowanie stanów konstrukcji (budowle różnego rodzaju takie jak zapory, mosty, budynki)
    No a tak bardziej z IIoT to np.
  • śledzenie parametrów produkcji w produkcji wsadowej i dyskretnej (niekiedy jako wymóg ustawowy a niekiedy jako wymóg zapewnienia jakości) - np. ostatnia zadyma z aluminium w Japonii
    Chyba każda duża firma ma coś na ten temat. Jest też trochę małych firm, które starają się wprowadzać swoje rozwiązania na rynek. Z Polski kojarzę np. Elmodis, Airly, Kontakt.io, Estimote, Comarch Beacon itd.
0

Tak, myślałem o stworzeniu czegoś fizycznie co mógłbym wykorzystać na rozmowie kwalifikacyjnej np. jakiś mały robot z użyciem rasberry, pythona z OpenCV, coś co mógłbym modyfikować, ulepszać, uczyć się. Zdaje sobie sprawę, że długoterminowe planowanie może nie zdać egzaminu, póki co uczyłbym się po pracy i w weekendy, ewentualnie później pół roczna przerwa by się przygotować pod jakiś konkretny wakat juniora. Rozglądałem się już za konkretnymi zakładami, w których wprowadza się IIoT (Dolina lotnicza) by ewentualnie już teraz zacząć tam prace jako technolog i liznąć troche tego tematu.
Podsumowując, na ten moment nauka pythona po godzinach i w weekendy, później włącze w to podstawy z baz danych, C/C++ itp. pod konkretny wakat. Jak będę się czuł już na siłach by zbudować konkretne portfolio/projekty i doszlifować swoje umiejętności "na poziom juniora" rzucę pracę na kilka miesięcy by to zrealizować. W międzyczasie zrealizuje studia podyplomowe w tym kierunku bądź mgr zaoczne na SGH (zapoznając się oczywiście z sylabusem). Rozpocznę pracę w firmie o profilu możliwie najbliższym punktu docelowego jako stażysta/junior. Po godzinach będę się doszkalał w kierunku IIoT poznając sieci/protokoły/platformy "od kuchni" tak jak zasugerował gg.
I jeszcze pytanie o pythonie jako technologii bazowej. Przeglądając forum doszedłem do wniosku, że znacznie ciężej jest wejść w branżę z jego znajomością w porównaniu z innymi technologiami na stanowisko juniora/stażysty. Co Wy o tym myślicie?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1