Co potem?

0

Cześć!
Mam na imię Konrad, mam 15 lat i swoją przyszłość chcę poświęcić programowaniu.
Obecnie jestem na etapie uczenia się:
-HTML5
-JS
-CSS
Całkiem dobrze mi to idzie, można powiedzieć że zakochałem się w tym.

Z tego co mi wiadomo to czego się uczę nie można nawet nazwać językami programowania, ale od czegoś trzeba zacząć.
Jest pełno języków i nie mam pojęcia co robić po skończeniu nauki ww. rzeczy. W planach mam stworzenie własnej strony, żeby utrwalić materiał.
Patrzyłem na oferty pracy i pracodawcy poszukują Javy/C++/PHP i do tego sporo innych, o których nawet nie slyszałem.
Tutaj pojawia się moje pytanie: w co zagłębić się potem? Mam kilka lat na naukę, więc chciałbym jak najlepiej poznać przydatne języki. W kolejności nauki zależy mi na tym, żeby kolejne języki miały coś wspólnego + swoje ,,dziwadła". Tak żeby nie uczyć się wkoło tego samego.
Co mi polecicie?
Pozdrawiam.

3
Nabemori napisał(a):

Co mi polecicie?

Iść na biochem do liceum, znaleźć tam dziewczynę, potem dobrze zdać maturę i dostać się na medycynę, robić coś pożytecznego dla tego świata i nie mieć gej party na kierunku. I potem nawet z dyplomem lekarza, jeśli zechcesz i tak będziesz mógł pracować jako programista albo zdziałać coś w biocybernetyce, a jako programista jako lekarz sobie nie popracujesz.

@Edit
Specjalizację weźmiesz neurologię. Potem pójdziesz na informatykę i koło 30'tki stworzysz interfejs mózg-komputer (ale taki z prawdziwego zdarzenia) i dostaniesz nagrodę Nobla i zapiszesz się w kartach historii na zawsze. Tak bym to widział synu :)

0

Zacznij używać jakiegoś frameworka do swoich języków no i przede wszystkim rób jakieś swoje projekty. Jak już będziesz to w miarę dobrze ogarniał i jak będziesz mieć swoje portfolio, to możesz pracować jako freelancer. Jeśli chodzi o inne języki, to PHP może też się przydać do stron.

1

Patrząc jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku, ja bym Ci proponowała postawienie, na ten moment, na naukę C++ i algorytmiki. W twoim wieku w ogóle nie ma co się sugerować ofertami pracy, bo zanim dorośniesz, to już rynek będzie domagał się głównie czegoś co pewnie jeszcze nawet nie istnieje.

C++ to świetna baza do nauki jakiegokolwiek języka obiektowego, bo wymaga wnikliwego zrozumienia pewnych mechanizmów, które pojawiają się w wielu innych językach, Łatwo z C++ przejść na dowolny język obiektowy.
Jednocześnie ma on pewne obszary zastosowań, w których raczej żaden inny język go nie wyprze.
Algorytmika z kolei to przyszłość ze względu na Big data. Zapotrzebowanie na dobrze przygotowane od strony algorytmicznej osoby na pewno będzie rosło. Poza tym rozwiązywanie zadań algorytmicznych bardzo rozwija myślenie abstrakcyjne.
Obecnie używając C++ można też robić aplikacje mobilne, a to w sumie taka umiejętność, z której można mieć fun i się pochwalić komuś, co się zrobiło.

Warto też, znać jakiś język skryptowy: może to być wspomniany przez Ciebie javaScript.
Jak pociągniesz te dwa tematy, to za kilka lat świadomie,łatwo i bezboleśnie będziesz mógł się douczyć dowolnej technologii, która akurat będzie na topie.

0

Ja bym powiedział C może z asemblerem (tu jakiś RISC typu AVR może być lepszy od x86) jako podstawa do zrozumienia "jak to działa pod maską", C++ ewentualnie potem, ale niekoniecznie. To dla miłośników mrugania diodką czy sterowania silnikami. Generalnie warto ogólnie poznać trochę hardware'u, poszerza to obraz i rozwija ogólną techniczną kulturę, ale to może moje zawodowo-hobbystyczne skyrzwienie. Ogólnie to chyba każdy poleci wg swojej własnej ścieżki rozwoju, która zadziałała dla niego/niej, więc trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. W skrócie: baw się tym.
Lubisz strony internetowe? To Python, PHP, JS.
Możesz też od drugiej strony: jeżeli grasz w gry możesz kombinować jak zmodyfikować save'y, żeby np. dodać postaci punktów życia czy amunicji, ew. jak stworzyć trainer (ktoś to jeszcze robi...? ;) ) który da postaci nieśmiertelność. Opcji jest naprawdę multum, często nie stricte programistycznych, ale dających sporo przydatnych w umiejętności "branżowych".

0

co jedna odpowiedź to lepsza

nie słuchaj ich - po co się rozdrabniać
zacznij projektować układy na bramkach logicznych

potem przejdź na bramki kwantowe

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1