Jak się dalej uczyć

0

Cześć,
Rozpocząłem właśnie trzeci rok studiów oraz pracę jako java developer trochę ponad 2 miesiące temu i mam wrażenie, że nie uczę się już prawie nic nowego. W pracy przyszło mi się nauczyć kilku frameworków, których wcześniej nie znałem ale to były 2-3 tygodnie i miałem je opanowane na tyle by swobodnie pisać kod zaglądając tylko czasem do dokumentacji ale poza tym to głównie klepanie serwisów i endpointów rest'owych i soap'owych i okazjonalna naprawa bugów. A główna wiedza, którą przyswajam to domenowa z branży, w której nie jestem szczególnie zainteresowany. No i mam wrażenie, że mimo, że umiem robić te rzeczy, które są ode mnie wymagane w pracy czy na uczelni to tak na prawdę nie wiem jak to działa pod spodem wszystko.

Tak więc chciałbym jakoś poruszyć bardziej zaawansowane kwestie związane z programowaniem ale po prostu nie wiem czego szukać, czego się uczyć czy nawet jakie pytania zadać w google. Pomysł jaki mi przyszedł do głowy to teraz oprócz pracy w Javie to pouczyć się jakiejś "startupowej" kombinacji w stylu nodejs lub ruby on rails i do tego ogarnąć baze noSQL i może za rok spróbować szczęścia w startupach i tam liczyć na jakieś rozwojowe zadania.

Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki lub może polecenie jakiejś literatury.

0

no jakto , tu wszyscy twierdzą że praca w javie to taki rocket science że trzeba sie tego 10 lat uczyć zeby dostac w ogóle pierwsza prace.

0

Jeśli masz jakiś czas wolny po pracy, to jakiś prywatny projekt ?

0

A na przykład https://opensource.google.com/ ?

0
Mały Kot napisał(a):

no jakto , tu wszyscy twierdzą że praca w javie to taki rocket science że trzeba sie tego 10 lat uczyć zeby dostac w ogóle pierwsza prace.

Nigdzie nie pisałem, że mało czasu poświęciłem na naukę a samo dostanie pierwszej pracy wiązało się z szukaniem jej przez jakieś 4 miesiące.

lapfilip napisał(a):

Jeśli masz jakiś czas wolny po pracy, to jakiś prywatny projekt ?

No właśnie tak myślałem, by zrobić projekt ale w jakiejś innej technologi. Tylko o ile wymyślenie jakiegoś crudo podobnego tworu nie jest trudne to wymyślenie czegoś ambitniejszego nie jest takie proste.

scibi92 napisał(a):

A na przykład https://opensource.google.com/ ?

Próbowałem opensource'owe projekty jakoś ugryźć nim miałem pracę i wtedy chyba mnie ilość kodu w projektach trochę przytłaczała oraz to, że totalnie nie umiałem poruszać się po projekcie ale może teraz będę w stanie jakoś się w tym odnaleźć.

Tak więc dzięki za rady

1

Umiejętnośc poruszania się po projekcie to też ważna umiejętność ;) Według mnie to zawsze jest na plus bo
1)Coś co napiszesz będzie używane (nieznosze projektów do szuflady)
2)Pomaga przy pracy w grupie, lesze ogarniecie Gita ;)
3)Zawsze też jakaś opcja do pokazania sie ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1