Nauka C++ i dalsza droga

0

Witam, od jakiegoś miesiąca uczę się c++ , teraz wybieram się do 3 klasy gimnazjum.
Po skończeniu szkoły do której chce się wybrać (technikum informatyczne) piszę się egzamin zawodowy z tworzenia aplikacji internetowych, bazy danych, oraz administrowania nimi.
I tutaj mam dla was pytanie, czy jest sens uczyć się tego c++, czy od razu przejść na Jave, a może nauczyć się najpierw c++, potem Javy?

Chcę po prostu być jak najlepiej przygotowany do tego technikum, bo zdawalność tego egzaminu (E14) jest bardzo mała. A druga sprawa jest taka, że boję się, że nie ogarnę tak dużo języków i będę się w tym gubił, w końcu w przyszłości będę się musiał nauczyć tego SQL, PHP i całego htmla wraz z css i javascript...

Na koniec dodam, że na prawdę chciałbym obrać kierunek tworzenia tych baz danych... Dziękuje za każdą odpowiedź.

0

Jest sens uczyć się nowego standardu C++17, jak chcesz pisać gry komputerowe. Ponieważ nikt nie pisze wydajnych gier w Javie czy systemów komputerowych, kompilatorów, przeglądarki, oprogramowanie kosmiczne, interfejsy aut, komputery pokładowe samochodów i statków, wodnych-podwodnych. Nokia, WebOS, Tizen, SmartTV to wszystko C++.

0
Wesoły Młot napisał(a):

Jest sens uczyć się nowego standardu C++17, jak chcesz pisać gry komputerowe. Ponieważ nikt nie pisze wydajnych gier w Javie czy systemów komputerowych, kompilatorów, przeglądarki, oprogramowanie kosmiczne, interfejsy aut, komputery pokładowe samochodów i statków, wodnych-podwodnych. Nokia, WebOS, Tizen, SmartTV to wszystko C++.

Tylko ciężkie będzie pewnie znalezienie takiej szkoły, żeby od razu się tym zajmować...

0

Tymi egzaminami (jest więcej niż jeden podobno teraz) się nie przejmuj bo to jest tylko papierek który możesz sobie później ciepnąć w teczkę i tyle o nim pamiętać przez resztę swojego życia. Jeśli chcesz pracować (a zakładam że tak) to naucz się czegoś co lubisz i w czym jest kasa. Najprościej bez studiów jest wejść we frontend, albo full stack np z PHPem na dole.

0

Życie nie ma sensu, a co dopiero takie pytania...

0

"Ponieważ nikt nie pisze wydajnych gier w Javie czy systemów komputerowych, kompilatorów, przeglądarki, oprogramowanie kosmiczne, interfejsy aut, komputery pokładowe samochodów i statków, wodnych-podwodnych."

Z tym "nikt" to byłbym ostrożny. W zastosowaniach, które wymieniłeś używa się całego spektrum języków i technologii - wcale C++ nie jest tam dominujące. Java zresztą też ma kawałek tego tortu.

Pytanie "co jest bardziej przyszłościowe" na etapie bardzo początkującego ma niewiele sensu, bo jeszcze długa droga przed Tobą do zostania programistą. Ucz się tego, co Ci sprawia więcej radości. Poza tym nauka kolejnego, pokrewnego języka przychodzi łatwiej niż nauka pierwszego, więc lepiej na początek skupić się na jednym, ale dobrze, niż poznać kilka słabo.

0

No tak Minecraft i gra na Androida typu Gothic i podobne zostały napisane w Javie. Ale najfajniejsze pisane gry na PC i wydajne konsole są przecież pisane w C++. Programowanie urządzeń do szpitali które ratują życie to też C/C++.

0

Trochę podepnę się pod temat. Jakie pieniądze na start dla programisty C++ bez komercyjnego doświadczenia, powiedzmy we Wrocławiu/Warszawie?

1

początki są trudne w c++,
ale jak osiągniesz pewien poziom, to forsa Cię nie opuści aż do śmierci

0

Ostatnio w Tesli szukali dobrych programistów C++17, kasa konkretna. Piszesz tam oprogramowanie komputerów w samochodach Tesli. A w Polsce Nokia, całe sprzęty RTV, Smart TV i masa różnych zastosowań kończąc na gra PC, konsolowych.

0

Dzięki wszystkim za te opinie sprzed kilku miesięcy, które mnie zmotywowały i jednak zacząłem się uczyć tego c++ :) Na razie idzie mi dobrze i bardzo lubie to co robię. Nauka tego c++ przyczyniła się do tego, że teraz łatwiej przyswoić mi taki np. kod javy, albo innych języków :) Na prawdę było warto.

0

Zdawalność e14 jest "mała" bo ludzie nie potrafią przysiąść na 2 dni do tutoriali i gotowców z PHP, a nie dlatego że jest trudny. Chociaż faktycznie praktyka e14 jest trudniejsza od reszty, a teoria to zależy.

0

Ja kiedyś byłem na takim czymś, były grupy gdzie każdy miał coś samemu zrobić, to wszyscy gadali, srali, a ja sam kodziłem, sam frontend, backend, serwer sql i w dodatku jedyny skończyłem.

Takie życie jak ktoś [CIACH!] zamiast robić to nie zrobi nic.

0

Ten gość mądrze pisze.

"C i C++ pozwalają dobrze zarobić, ale trzeba tu być w top 10% albo i to 1% programistów, cała reszta pisze coś w małych firmach jako kod do sterowników i podobnych rzeczy."

https://przemelek.blogspot.com/2017/03/java-javascript-python-c-c-co-ma.html

"C++ jest szybki, elegancki i piekielnie trudny. W C było prościej, w C++ to się komplikuje, szczególnie w sytuacji gdy masz pecha pisać dla MS Windows i używać musisz Microsoftowej notacji węgierskiej......... C++ zyskałby chyba BARDZO dużo gdyby ktoś go ściął w taki sposób, że zamiast 48 typów do trzymania tekstu byłby 1, no może 2 ;-)
Moja rekomendacja: Nie wiem jak wy, ale ja ciągle się chcę C++ nauczyć i to tylko z powodu "bo wypada", i takiego że gdybym chciał np. wziąć udział w pisaniu Firefoksa, OpenOffice.org czy Chrome to musiałbym użyć C++, skoro takie wspaniałe programy są pisane w C++ to ten język musi być wart nauki."

https://przemelek.blogspot.com/2010/01/java-javascript-python-c-c-co-ma.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1