Student automatyki chce się kształcić i zarabiać pieniądze.

0

Cześć!
To mój pierwszy wpis na forum. Przejdę od razu do sedna sprawy. Jestem studentem Automatyki i Robotyki na PG ( 2 rok ). Ostatnio postanowiłem sobie cel że chcę się wyróżnić na tle innych studentów. Początkowo szukałem czegoś związanego z Automatyką ale niestety trudno uczyć się dziedziny przemysłowej we własnym zakresie nie mając dostępu do prawdziwych obiektów itp. Zastanowiłem się i postawiłem sprawę jasno przed sobą "po co ja to robię? ". Wniosek jest prosty chcę dobrze zarabiać i mieć szansę na dynamiczny rozwój. Stwierdziłem , że skoro nie mogę się nauczyć się w praktyce automatyki przemysłowej postawię na programowanie. Zanim zaczniesz pisać , że do tej branży nie można iść z wyłącznie z celem zarobkowym przeczytaj dalej by zrozumieć mój charakter.
Na studia AiR wybrałem się , bo wiedziałem , że kierunek ten daje perspektywy pracy w zawodzie. Nie była to ani moja pasja ani hobby. Dostałem się na ten kierunek i mimo wymagających studiów ( bo uważam je za takie ) studiuje zdając wszystkie przedmioty w pierwszych terminach z dobrymi ocenami. Dlaczego o tym mówię? Chcę Wam pokazać , że nie mam żadnych trudności z osiągnięciem swoich celów i wykonaniem zadań nawet jeśli nie jest to moje powołanie. Tutaj wkracza programowanie. Pierwszy semestr Python , HTML/CSS, drugi C , trzeci C++ aktualnie Assembler( blee!) i dalej C. Zdawałem przedmioty związane z programowaniem bez żadnych problemów ale jakoś nie wciągnęło mnie to. W tę majówkę spotkałem się z kuzynem po mechanice na PWr. Opowiadał mi, że ma wielu znajomych programistów i są za bardzo zadowoleni ze swojego życia. Dał mi wiele rad jako absolwent politechniki , które wziąłem do siebie. Analizując okres swoich studiów postawiłem sobie cel. W przyszłe wakacje obowiązkowe praktyki na uczelni - będą składał do firm związanych z przemysłem jak i do IT a perspektywie czasu dać sobie możliwość wyboru Studiów Magisterskich Automatyka vs Programowanie. Skoro nie mogę uczyć się w łatwy i przystępny sposób automatyki zrobię to co wiele studentów mojego kierunku robi -Uczy się programowania "po godzinach". Ogrom informacji na temat tej branży jak i samego programowania :porady,tutoriale wiele ciekawych podcastów bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Właśnie tego oczekiwałem. Zacząłem zdawać sobie sprawę , że końcowy efekt kodowania sprawia mi przyjemność. Strona internetowa na pierwszym roku , prosta gra na drugim ( jakaś stara biblioteka WinBGIm xd) - jak oddawałem te projekty byłem dumny i zadowolony. Oddawanie cotygodniowych fragmentów kodu wkurzało mnie i irytowało , problemy na które natrafiałem powodowały ,że mówiłem sobie ,że bez potrzeby do programowania nie wrócę. Jednak ten końcowy efekt ( DZIAŁA !!!) sprawia ogromną radość.
Tak więc od kilku dni uczę się kodować w javie. Moim piorytetem nadal jest możliwość zarabiania dobrych pieniędzy. Wiem , że mój charakter sprawi , że nie poddam się gdy trafię na pierwszy lepszy problem.
Piszę ten post bardziej żeby wyrzucić z siebie jakieś wątpliwości , ale pozostawię dla Was pytanie.

Po jakim czasie/ po osiągnięciu jakich umiejętności w kodowaniu w danym języku można starać się o staże w firmach.

Podziwiam jeśli doczytałeś do tego momentu i pozdrawiam! Mam nadzieję i wiem o tym, że skomentuję ten post za rok mówiąc , że udało mi się i trafiłem na staż wakacyjny jako programista Javy :)

1

Czy programista Javy musi się babrać w CSS i JavaScript?

0

Najpierw zacznij do umiejętnego korzystania z wyszukiwarki.
poza tym zdradzę sekret że najlepsi zarabiają najwięcej a najlepsi robią to z pasją. WIęc jeśli chcesz tylko hajsu to słabo wróżę :D

0

Po jakim czasie/ po osiągnięciu jakich umiejętności w kodowaniu w danym języku można starać się o staże w firmach.

Popatrz na ogłoszenia + pytania z rekrutacji. Teoretycznie jeśli znasz podstawy technologii powinieneś dostać się na staż, w praktyce są studenci którzy umieją wiele więcej niż podstawy i pracodawcy byliby głupi żeby to ich nie zatrudnić. Trudno mówić tutaj o jakichkolwiek konkretnych zdolnościach, ale jak aplikujesz do Javowej webówki (powiedzmy spring + <framework popularny="popularny" w="w" tym="tym" tygodniu="tygodniu" jsowy="JSowy">) to powinieneś umieć napisać jakieś proste serwisy, podpiąć je do bazy, napisać do tego jakieś testy, podpiąć to we froncie i wpakować te dane do jakiejś tabelki. To jest takie minimalne CRUDziątko których setki produkują studenci. Fajniej oczywiście byłoby jakby projekt był nieco ciekawszy (korzystał z zewnętrznych serwisów, miał jakąś logikę biznesową, mechanizmy autoryzacji, oferował jakiś interface dla admina, był wpięty w CI/CD, hostowany na twoim VPSie, miał jakichś użytkowników). Generycznych javowców jest na rynku sporo, ale trudno znaleźć kogoś kto umie faktycznie napisać coś używalnego.

0

Czyli do Javy trzeba jeszcze poznać JavaScript i Angular, takie minimum?

0

Nie

0

To był przykład, możesz też renderować widoki z backendu. W każdym razie fajnie jak można zobaczyć że ten projekt faktycznie działa.

1

Możesz zrobić backend w Springu np. i front w Androidzie :D
@Fantazjatyk ja lubię Jave, choć tez zamierzam się nauczyć Scali lub Kotlina :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0