Java i Javascript w praktyce - roznice

0

Czesc wszystkim,

Mozliwe, ze to pytanie pojawilo sie juz niejednokrotnie, jednak rpzegladalem forum i nie znalazlem jako takiego docelowo, w ktorym by bylo wyjasnione dokladnie o co mi chodzi.

Zadam dosyc nietypowe pytanie I bardzo bym prosil, w miare mozliwosci oczywiscie :) o napisanie mi dokladnie "przynaleznosci" obu jezykow I ich dzialanie.

Chcialbym prosic o wyjasnienie mi w jak najbardziej dokladny sposob czym sie rozni JavaScript of Javy. Wiem, ze JS to jezyk Front-Endowy (glownie, bo jest node.js...) a Java to typowy backend.

Ale chcialbym wiedziec tak dokladnie jak to ma sie wszystko rozumiec. Czyli gdzie, kiedy w jaki sposob dziala JS i Java, gdzie je mozna uzyc, po prostu wszystkie roznice I dzialanie obu tych jezykow.

Jesli byl taki temat juz kiedys, ale moglem go przeoczyc, to przepraszam I jesli moglbym prosic o wklejenie linku do tego tematu.

Bardzo mi zalezy na dokladnym opisie obu tych jezykow, ze na przyklad JS jest jezykiem skryptowym, dlaczego tak, w jakim przypadku sie go uzywa, itp.

Po prostu bardzo bym chcial poznac roznice obu tych jezykow. Na te chwile, jak napisalem wyzej, wiem, ze Java to backend, a JS to front.

Pozdrawiam.

0
Hakudan napisał(a):

Chcialbym prosic o wyjasnienie mi w jak najbardziej dokladny sposob czym sie rozni JavaScript of Javy. Wiem, ze JS to jezyk Front-Endowy (glownie, bo jest node.js...) a Java to typowy backend.

JS nie służy tylko do pisania frontu, node.js o ile się nie myle jest jednym z bardziej backendowych frameworków JS.

Różnic między Java a Javascriptem jest tak dużo, że nie opłaca się ich nawet wymieniać. Jeśli chodzi o część wspólną to można do niej zaliczyć nazwę. Javascript o ile się nie mylę swoją nazwę zawdzięcza dużej popularności Javy (z tego względu właśnie tak nazwano JS, żeby ludzie sobie go kojarzyli z Javą).

Bliżej .Netowi, a nawet C++ do Javy, niż JS :) pod względem składni jak i możliwości. Jeśli chodzi o Jave, to jest to język typowo back-endowy.

3

Proszę:
Java
JavaScript

0
feni000 napisał(a):
Hakudan napisał(a):

Chcialbym prosic o wyjasnienie mi w jak najbardziej dokladny sposob czym sie rozni JavaScript of Javy. Wiem, ze JS to jezyk Front-Endowy (glownie, bo jest node.js...) a Java to typowy backend.

JS nie służy tylko do pisania frontu, node.js o ile się nie myle jest jednym z bardziej backendowych frameworków JS.

Node to nie framework tylko środowisko do odpalania kodu napisanego w JS.

0

Wlasnie o to mi chodzilo z node, ze jest of backend, a angular czy react of frontu ;).
Dzieki mimo wszystko za odpowiedz :).

Rozumiem, ze jest naprawde wiele roznicy, sam to w sumie wiem, nazwa to tylko jedyny wspolny mianownik. Ale generalnie wlasnie chodzi mi o takie dokladniejsze roznice. Co sie robi na javie, a co na JS, jak sie pracuje na javie I na js. Zakladajac, ze pracujesz juz w jakiejs firmie, dajmy na to korpo, to jakie masz obowiazki pracujac na Javie, a jakie na JS, czym sie roznia projekty, czym sie rozni praca nad tymi jezykami.

Rozumiem, ze w jaie jest powiedzmy Intelij jako IDE, a w JS moze byc Visual Studio, ale bardziej chodzi mi tak naprawde to, o co wyzej zapytalem, czyli takie roznice w pracy, co sie tworzy w tym jezyku a w tamtym, gdzie dziala dany jezyk.

Ciezko do konca okreslic o co mi chodzi tak w 100%, bo moze ciezko to napisac w zrozumialy sposob. Chodzi mi doladnie o uzywanie tych dwoch jezykow, kiedy, gdzie, do czego, w jakich sytuacjach,

Zakladajac, ze JavaScript to jezyk skryptowy, to jak to dziala, jak my widzimy ten skrypt, jak sie komunikuje z serverem itp. Bo stronke mozna i Javie stworzyc, wiec co tak naprawde robi javascript do tej stronki, gdzie mozna zobaczyc roznice wizualne w tych dwoch jezykach.

@marcinbarud

Dzieki, napisalem moj watek zanim mi sie wyswietlila Twoja odpowiedz. No tak, przejrzalem tez wikipedie i oba te jezyki, jednak tam widze tylko jak to wyglada w javie i jak w JS, ale dalej nie rozumiem roznic w praktyce, i dlacego cos jest JS, a cos Java, skoro np. dla mnie jedna stronka to calkowity Js, po czym okazuje, sie, ze to Java i na odwrot. Kompletnie nie rozumiem jak dzialaja te jezyki. Specjalnie dalem Jave jako backendowy i JS jako frontendowy, zeby poznac roznice miedzy frontem a backendem w praktyce, jak juz powstanie dany efekt, dany project, jak zobaczyc, ze cos jest JS a cos Java.

Bylybym bardzo wdzieczny za wyjasnienie mi tego w jak najbardziej dokladny sposob :).

To jest taka po prostu moja czysta, ale bardzo mocna ciekawosc co do tych dwoch jezykow, chcialbym poznac ich dokladne roznice w dzialaniu, a nie moge tak czysto znalezc na internecine i nie znam osobiscie jakiegos specjalisty w zadnym z tych jezykow, zeby mogl mi pomoc to wyjasnic.

Na ten moment w sumie nie rozumiem tych roznic, nawet widzac stronke, mysle, ze skoro to front, to musi byc JS, a potem okazuje sie, ze to czysta Java, i juz kompletnie mam pomieszane w glowie;)

0

Jak bym miał po stronie backendu męczyć się jeszcze w kiepskim JS to już wolę Ruby on Rails zamiast Node. A pokręcony JavaScript po stronie frontendu zastąpić prostym CoffeScript.

2

JS to język skryptowy czyli taki język, który jest interpretowany i wykonywany przez aplikacje, które go wspierają. Z kolei Java to język którego kod jest kompilowany do kodu bajtowego, a następnie ten kod jest wykonywany przez wirtualną maszynę.

JS został stworzony do budowania interaktywnych stron. Działa w ten sposób, że przeglądarka działająca na komputerze internauty interpretuje i wykonuje kod JavaScript pobrany razem z kodem strony. Dzięki temu, że kod jest wykonywany przez przeglądarkę, strona internetowa reaguje na działania użytkowników bez konieczności przeładowania całej strony, może np. pobierać w tle jakieś dane i następnie je prezentować, dając użytkownikowi złudzenie, że korzysta z interaktywnego programu, a nie tylko przeglądarki plików pobranych z Internetu. Ostatnio JS znalazł zastosowanie w środowisku uruchomieniowym node.js dając możliwość programistom tworzenia skalowalnych aplikacji webowych i serwerów w tym języku.

Java została stworzona jako nowoczesny język niezależny od architektury. Działa to w ten sposób, że kod jest kompilowany do bajt kodu, a następnie bajt kod jest wykonywany przez wirtualną maszynę działająca na komputerze/serwerze użytkownika. Dzięki temu to nie programista, a wirtualna maszyna Javy musi się martwić o wszelkie różnice pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi i procesorami. Ze względu na wiele ułatwień dla programistów i użytkowników takich jak wspomniana już niezależność od architektury, a także programowania obiektowe, odśmiecacz pamięci (garbage collector), czy wsparcie dla programowania sieciowego, Java znalazła zastosowanie jako język do pisania aplikacji typu enterprise czyli aplikacji wspierających pracę firm i dużych organizacji. Ostatnio Java stała się również najpopularniejszym językiem do pisania aplikacji mobilnych, komputerów pokładowych oraz inteligentnych urządzeń RTV/AGD (ze względu na popularność systemu Android).

0

@Haskell:
Super, dzięki śliczne! O takie właśnie o pisanie mi chodziło :). Bardo fajne wyjaśnienie, po trochu opisałeś działania obu języków i ich zastosowanie, tego właśnie nie rozumiałem, na jakiej zasadzie działa na uzytkownika JS, jak użytkownik ma go rozumieć i jak to wygląda po stronie Javy, teraz już wiem :).
Jeszcze raz dzięki!

0

I który wybrałeś, może Rust, Go, Swift?

0

Nic nie wybieralem, chcialem sie tylko dowiedziec na jakiej zasadzie to dziala, bo jako ze cos tam programuje w PHP to mysle, ze powinienem znac ogolny zarys dzialania calego systemu front I back end.
Az glupio nie wiedziec takich roznic, mimo, ze dopiero zaczynam.
A poza tym tak tez sie orientacyjnie pytalem, bo moze w przyszlosci bedzie tak, ze trzeba bedzie sie nauczyc innego jezyka I chcialbym wiedziec mniej wiecej co do mnie bardziej pasuje - front czy back end.

No ale na te chwile osobiscie widze, ze raczej backend.

0

Witam,

mam pytanie odnośnie pracy, czym różni się w praktyce praca programisty Javy od programisty JavaScript?

0

Szybkością zaopatrzenia sie w nerwice

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1