Sposób na szybszą naukę przy bardziej skomplikowanych materiałach

0

Czytam obecnie Java Concurrency in Practice, żeby dowiedzieć się nowych rzeczy na temat współbieżności. Staram się jak najszybciej czytać i pisać przy tym kod, niestety przyznam szczerze, że wiele zagadnień w tej książace jest dla mnie nowych i dosyć skomplikowanych, dlatego przeczytanie dziennie 3-4 stron ze zrozumieniem zajmuje sporo czasu.
Przy czytaniu robię sobie notatki z najważniejszymi rzeczami i powtarzam je co jakiś czas.

Czy korzystacie osobiście z jakiś szybszych sposobów na naukę w bardziej skomplikowanych i dłuższych książkach, czy to przez robienie notatek, czy może najlepszym sposobem byłoby przeczytanie 2-3 stron i od razu napisanie jakiegoś praktycznego przykładu na własną rękę, żeby zrozumieć dane zagadnienie?
Być może za dużo nakręcam się żeby zdobyć jak najwięcej wiedzy w krótkim czasie, a jest to niemożliwe.

0

Ile z tego miałeś wczesniej na studiach? To nie jest łatwy materiał gdybyś się go uczył po raz pierwszy do projektu i egzaminu, nie wszystko musi ci też pasować, mnie np. nie pasowało GUI i odpuściłem te tematy. Książka ma swoje lata, dobrze byłoby nie skupiać się nad wszystkim lecz mocno poszerzyć temat.

0

Miałem Programowanie Współbieżne z 2 lata temu, ale było tam mniej materiału niż w Java Concurrency in Practice, no i też trochę pozapominało się tego.

Ogólnie w pytaniu chciałem też zapytać o skuteczne metody czytania grubszych książek, żeby można było szybciej przyswoić materiał i użyć go w praktyce.

0

Weź sobie kartkę papieru, a zawartość wypełnij rysunkiem.

Zaznacz sobie elementy, jakie chciałbyś poznać - jakaś mapka myśli.
Wyznacz zadania, które pozwolą te elementy pokryć, niektóre elementy mogą się powtarzać, ale każdy następny projekt powinien pokrywać nowe elementy.
Takie testy powinny pokryć twoje umiejętności, odwzorowują się one jak testy jakości oprogramowania.

Zastosuj technikę matematyczną.

  • Analizuj przykład (Poznanie aksjomatów)
  • Doświadcz tego (Wyobrażenie możliwości wykorzystania i eksperyment myślowy)
  • Napisz algorytm (Program w ulubionym języku)
  • Z wizualizuj wyniki działania (wykresy)

Dobre rozplanowanie to podstawa, bo za tydzień się obudzisz i będziesz znowu w kropce.
A tak w chwili natchnienia rozplanujesz plan doskonały, a potem w szare dni kontynuujesz naukę.

0
Nighthawk napisał(a):

Ogólnie w pytaniu chciałem też zapytać o skuteczne metody czytania grubszych książek, żeby można było szybciej przyswoić materiał i użyć go w praktyce.

Biorę GoogleTalks albo inną ok. godzinną prezentację. Później jakiś płatny kurs video kilkugodzinny / firma funduje / . Ćwiczę kawałki od siebie. Na koniec biorę coś w stylu wpomnianej książki i dokładnie studiuję temat. Zanim zabiorę się za trudną książkę staram się mieć wiedzę na ogólnym lecz płytkim poziomie z większości materiału opisanene w książce.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1