Java a matematyka

0

Witam, męczą mnie następujące pytania:1) czy matematyka jest bardzo potrzebna do programowania w javie?
Jeśli tak, to co grupa "kodziarzy" musi umieć, a co sekcja zajmująca się statystyką.
2)Czy wszystkie aplikacje pisane w javie wymagają dobrej znajomości matematyki?
3) Co można programować w javie? (prosiłbym o kilka przykładów i napisanie w których przykładach wystąpiła zaawansowana matematyka)

1
  1. wszystko jest matematyką :-) - nawet to zdanie
    ad 1) matematyka (potocznie rozumiana)- jest potrzebna tam gdzie aplikacja ma z tej matematyki korzystać (bo ma coś obliczyć ) - możesz długie lata programować nawet ciekawe programy ocierając się tylko o proste dodawanie i odejmowanie (chociaż otrzesz się pewnie o teorie kategorii, ale nawet nie będziesz o tym wiedzieć o )
    ad 2) nie - w szczególności aplikacja Hello World nie wymaga:
public class HelloWorld {

    public static void main(String[] args) {
        // Prints "Hello, World" to the terminal window.
        System.out.println("Hello, World");
    }

}

ad 3) W javie można programować hello world - przykład wyżej
w Javie można zaprogramwać MineCrafta https://minecraft.net/pl-pl/
i w javie mozesz też zaprogramować program wypisujący tekst piosenki 99 butelek
http://www.99-bottles-of-beer.net/language-java-4.html
(to 3 przykłady - mam nadzieję, że 3 ma wartość "kilka")

0
  1. W sumie sam sobie juz odpowiedziałeś zaraz po zapytaniu. Jest grupa "kodziarzy" i jest sekcja zajmująca się statystyką która nie ma za wiele wspólnego z javą zazwyczaj z prędzej R/python/sas. "kodziarze" zazwyczaj robią CRUD'y czyli dodają/czytają/modyfikują/usuwają wyniki z baz danych ( które to w gruncie rzeczy są czymś jak tabelki exelowe )
  2. Kod j.w. od jarekr000000 , zajrzyj sobie po prostu do kodu i zobacz jak to wygląda, akurat java ma to do siebie że "dużo mówi" i jezeli ogarniasz podstawowy angielski to możesz coś "na logike" zrozumieć
  3. W teorii prawie wszystko , w praktyce ludzie programują takie programy za jakie firmy są skłonne zapłacić, czyli w przypadku javy głównie jakiś biznes/finanse, banki lubią jave
    . Zadałeś te pytania, znaczy że coś cie wstrzymuje a sam nie spróbowałeś zaprogramować czegokolwiek bo wystarczyłoby powierzchowne ogarnięcie javy żebyś wiedział że nie ma za wiele wspólnego z bezpośrednio z matematyką, ogarnij sobie jakiś kurs wideo(osobiście odradzam hindusów ze względu na dziwny pseudoangielski jakim się posługują) , pobierz intellij idea community i zacznij coś klepać, tylko tak się przekonasz czy ci to podpasuje ( z tym że zaznaczam - na początku może być ciężko ), gl
0

Nawet składanie funkcji z podstawówki się przydaje:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82o%C5%BCenie_funkcji

0

Jak dotąd samej matematyki w Javie za dużo nie wykorzystałem. Raczej jak już ewentualnie podstawowa analiza złożoności czy obliczenia :)

0

To nie Java wymaga matematyki tylko ew. domena w której ta Java się obraca.

Są domeny w których wymagany poziom matematyki to klasy 1-3 szkoły podstawowej (np. aplikacje "enterprise", mob-apki).

Są domeny w których wystarczy szkoła średnia (księgowość, data mining).

Są domeny w których trzeba pójść na studia żeby w ogóle coś zacząć kodować:
https://4programmers.net/Forum/Og%C5%82oszenia_drobne/282700-zlece_napisanie_programow_z_zakresu_algorytmy_kwantowe_jezyk_dowolny

0

@hollow odpowiedź brzmi to zależy. Do klepania formatki w HTMLu albo kolejnego CRUDa to na pewno nie potrzeba. Ale jakbyś chciał np. zaaplikować na http://jobs.web.cern.ch/job/12147 to może sie okazać ze bez matematyki ani rusz :) (to akurat nie Java, ale język ma tu niewielkie znaczenie).

0

Nie kazdy ma ambicje (zdolnosci) zeby robic rzeczy takie rzeczy jak CERN, ale to nie znaczy, ze musisz formatki, chociaz dla @Shalom wszystko poza poziomem CERN bedzie formatka - ale takich ludzi jest niewielu, wiec sie nie martw ;)

Mozesz robic ciekawe projekty znajac srednia matme, ale jesli jestes naprawde dobry z matmy i nie wystarcza Ci aplikacje ksiegowe,data miningowe, tak jak kolega wyzej napisal, to idz na studia, bo z pewnoscia poszerza Twoje horyzonty i perpektywy. To juz od Ciebie zalezy. Programowanie nie jest dla kazdego, i z tym musisz sie liczyc, bo teraz z kazdego chca zrobic progamiste..

0

Spokojnie, @Shalom dużo mówi. Rzeczywistość jest taka, że 100x mniej umie niż mu się wydaje. CERN to nie jest coś nieosiągalnego, na prawdę.

Na co dzień od lat mam do czynienia, z ludźmi, którzy na prawdę mogą się wypowiadać w taki sposób w jaki robi to @Shalom, on sam nie powinien. Ci ludzie to zajmujący czołowe miejsca na zawodach międzynarodowych w programowaniu.

0
Bogaty Wąż napisał(a):

Programowanie nie jest dla kazdego, i z tym musisz sie liczyc, bo teraz z kazdego chca zrobic progamiste..

Tak właściwie to bym powiedział że programowanie dąży do tego aby być dla każdego. Wnioskuję to głównie poziomem trudności języków programowania przed i po wielkiej rewolucji javy, chociaż raczej wszystkie branże dążą do automatyzacji - idealnym językiem programowania byłby taki w którym w kilku zdaniach opisujesz jak ma działać program (w mowie ojczystej) dajesz rysunek interfejsu i na podstawie tego powstaje działający program.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1