Czym się teraz zająć, czyli przepis na dalszy rozwój

0

Witam forumowiczów. Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, należy sie przestawić. Mam na imię Kuba, rocznik '97, ostatnia klasa technikum na kierunku technik informatyk. To tak słowem wstępu. Teraz chciałbym zadać kilka pytań do starszych wiekiem jak i tez doświadczeniem forumowiczów :) Moja przygoda z technikum się kończy, nie spełzłem na laurach przez te 4 lata, zdobywając dobre wyniki w szkole i podstawowe umiejętności dzięki, o dziwo dobrze rozplanowanych przedmiotach zawodowych. Od około roku zaś skupiłem sie głównie na technologiach webowych, czyli HTML,CSS,PHP i MySQL oraz JavaScript. Najlepiej się czuje w PHP i MySQL czyli backendzie a wiec tu pojawia sie moje pytanie, jak to kontynuować? Obecnie jestem w stanie stworzyć logowanie i rejestracje zabezpieczone w miare możliwości przed wstrzykiwaniem, dodawanie postów, podstron, zapytania do bazy danych i inne myśle podstawowe rzeczy jakie powinno sie robić przy pomocy tych technologii. Dodam, że nie jestem za dobry w JavieScript a jak wiadomo AJAX operuje przy pomocy tego języka, potrafie sklecić w JS proste animacje, okienka itd z pomocą biblioteki jQuery oczywiście. Za co sie teraz brać, żeby nauka i dalszy rozwój był efektywny? Jakie kanały na YouTube polecacie? Może jakaś porządna książka? Pozdrawiam i liczę na pozytywny odzew i konstruktywna krytykę gdyby coś się nie spodobało a nie typu "rok i gó**o umiesz".

0

Zostaw starocie PHP, MySQL, JavaScript wybierz przyszłość czyli Python, Django, ES6, CoffeScript.

4

Nie wiem (dlatego moje zdanie nie traktuj jako wyznacznik) czy na tym etapie tak naprawdę ukierunkowanie na konkretne technologie ma faktycznie sens. W technikum jak i po kilka lat temu klepałem kod w Pascalu i C++. Wiedziałem że nigdy nie będę pracował w tych technologiach bo to nie była moja bajka, ale nie o to mi wtedy chodziło. Moja nauczycielka od programowania (jedna z niewielu które faktycznie potrafiły czegoś nauczyć) dawała mi zadania do rozwiązania. Początkowo proste typu rysowanie choinek z gwiazdek czy też jakichś dziwnych figur na zagnieżdżonych petlach. Później pojawiały się trudniejsze zadania typu ciąg fibonacciego (który wtedy był naprawdę trudny ;) ), problem komiwojażera itp (coś na zasadzie spoja). I tak z czasem co raz trudniej. Na studiach początkowo może i nie potrafiłem klepać całych stron, czy też pisać złożonych aplikacji, ale potrafiłem myśleć. Koledzy początkowo w prostych zadaniach typu napisanie jakiegoś skryptu bywali lepsi, ale kiedy tylko przychodziło do rozwiązania jakiegoś bardziej złożonego problemu, rozkładali ręce i nie wiedzieli jak się za to zabrać. Ja siadałem i nie patrzyłem na to jak na zadanie do zrobienia ale jak na problem do rozwiązania. Ktoś oczekuje że moje rozwiązanie ułatwi mu życie lub pomoże w realizowaniu pewnych zadań. Analizowałem, zastanawiałem się nad rozwiązaniem i implementowałem. Czy moja wcześniejsza nauka poszła na marne? Moim zdaniem nie. Nie wiem czy miała faktycznie taki wpływ na moją dalszą karierę jak o tym piszę, ale teraz pracuję w międzynarodowym zespole w Niemczech, piszę w Javie i jestem szczęśliwym człowiekiem ;).

Po co to piszę? Ponieważ moim zdaniem poznanie nowych technologii, narzędzia czy frameworkach w aktualnych i dynamicznie zmieniających się czasach (w kontekście naszej pracy) to w zasadzie nic nowego i chcąc nie chcąc i tak będziesz musiał często przyswajać coś nowego. Dlatego też warto nauczyć się najpierw odpowiedniego podejścia, myślenia. Bez tego będziesz zwykłym klepaczek kodu.

0

Najpierw odpowiedz na pytanie co chcesz robić w życiu?

  • jeszcze nie wiem
  • robić stronki: php, js, css, xml, json, sql, jquery, node.js, aws, itd.
  • programować: coś z webdev, desktop, gamedev, mobile dev, hpc
  • zajmować się komputerami ogólnie: informatyka, algorytmy, teoria gier, big-O, budowa kompilatorów itd.
2

PHP i MySQL

zabezpieczone w miare możliwości

Żebyś sie nie zdziwił...

Zostaw PHP i zajmij sie jakimś sensownym językiem. Serio. Ani pieniędz z tego nie ma ani frajdy.

0

Zostaw PHP i zajmij sie jakimś sensownym językiem. Serio. Ani pieniędz z tego nie ma ani frajdy.
Co polecasz zatem procz java ?

0

Cokolwiek. Python, Ruby, .NET, JVM (nie musi być Java, moze być Kotlin czy Scala), Elixir, Haskell, Erlang...

0

Scala pomału zastępuje Jave, wyprzedziła Kotlin, Clojure, Groovy, Ceylon czy inne na JVM.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1