Darmowe oprogramowanie dla studentów

0

Cześć!
Słyszałem że studenci kierunków technicznych mają na polskich uczelniach darmowy dostęp do oprogramowania związanego z kierunkiem na czas nauki.
Za miesiąc zaczynam studia na politechnice krakowskiej na kierunku informatyka i postanowiłem kupić sobie laptopa. Jeżeli z tym darmowym software to prawda, to mógłbym zaoszczędzić trochę kasy kupując lapka bez systemu windows. Aha, wiem że istnieje Linux itp ale akurat zależy mi na windowsie ;)

Wytłumaczy mi ktoś, najlepiej student :), jak to działa?

0

Dostaniesz konto na dreamsparku i masz tam sporo rzeczy do pobrania. Jak jeszcze korzystalem z Windy to bralem stamtad 7. Jak sie przesiadlem na Fedore to skorzystalem z z innego oprogramowania dla studentow, od jetbrains.

0

Jest dokładnie tak jak mówisz. Parę lat temu na UW miałem dostęp do Windowsa (który raz zainstalowany mógł zostać na wieki wieków i być legalnie używany nawet gdy przestanę być studentem), Visual Studio (teraz to już mniej atrakcyjne bo istnieje wersja darmowa), różnych innych narzędzi Microsoftu ale bez Office'a. Do tego narzędzia od JetBrains i innych producentów.
Rejestrujesz się na specjalnej stronie, zamawiasz, dostajesz link do pobrania i masz. Albo dostajesz specjalne klucze aktywacyjne.

0

Nie wiem jak na innych uczelniach, ale na PK cały proces zakładania konta itd. trochę trwał. Trzeba było złożyć wniosek w sekretariacie i potem czekać na założenie konta przez wykładowce, który się tym zajmował. Ostatecznie pobieranie czegokolwiek było możliwe dopiero końcem listopada, wiec musisz się liczyć z tym, że do tego czasu będziesz miał laptopa bez Windowsa.

0

Dzięki za odpowiedzi. Kupię lapka bez systemu i postawię ubuntu na początek. Potem ew windows :)

3

Tak nawiasem, to jeżeli się wczyta w licencję Microsoft Imagine (dawniej DreamSpark, dawniej MSDNAA) to zasadniczo nie można zainstalować Windows z tego projektu na komputerze, który nie ma systemu Windows z innego źródła. Tzw. klauzula "naked PC".

0

Ja dodam, że jeszcze 2 lata temu (teraz nie jestem pewien) firma Autodesk udostępniała swoje najpopularniejsze (nie wiem nawet, czy nie wszystkie) programy za darmo studentom. Rejestrowało się na stronie i można było pobrać wersję studencką. Funkcjonalność miała dokładnie taką samą jak wersja komercyjna, dodawało tylko znak wodny informujący o tym, że jest to licencja studencka. No i tego softu na licencji studenckiej nie można użytkować w celu zarobkowym ;)
To tak jakby CADy Cię interesowały ;>

1

JetBrains też daje swoje produkty za free, z tego co pamiętam wystarczy mail w edukacyjnej domenie.

0

OK, Laptop kupiony, jutro przyjeżdża kurierem :)
Chcę mieć jednak pewność że w środku będą dokładnie takie podzespoły jakie zamówiłem.
Pomyślałem że odpalę na szybko ubuntu z pendrive bez instalacji, tylko że nie mam zielonego pojęcia jak sprawdzić podzespoły na czymś innym niż windows.
Macie jakiś pomysł jak szybko (przy odbiorze) sprawdzić konfigurację sprzętową?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1