Czy warto się uczyć androida?

0

Czy ciągle warto wg was zajmować się androidem? Bo z tego co widzę takich ofert pracy jest mało...

0

Pff przecież tylko pół świata używa androida, czekaj aż apple i ms przejdą na andka ;)

0

Właśnie się dziwie temu że jest tak mało ofert pracy :O Powiedzcie mi mniej wiecej jakie aplikacje najczęściej się tworzy na androida.?

0

Warto. Obecnie google przeznacza pieniądze na doszkolenie Androidowych developerów, aby było ich około 2 miliony. Platforma jest na smartfonach, tabletach, samochodach, telewizorach i będzie się rozwijać. Do rozwoju są potrzebni devovie który będą pisać apki na ten system. Ofert pracy nie jest za dużo, bo jeszcze nie wszystkie firmy potrzebują korzystać z Androida i urządzeń mobilnych.

0

Teraz wszystko się js robi, ale mam nadzieję że ta moda przeminie ...

1
shisui napisał(a):

Powiedzcie mi mniej wiecej jakie aplikacje najczęściej się tworzy na androida?

Co tylko klient sobie zażyczy. Najczęściej jest to wymiana danych, ładne wyświetlenie, obsługa zamówień. Wszelakiego rodzaju REST.

0

zastanawiam sie miedzy php/symfony/jquery a android/java. I widze mnóstwo ofert w php a w androdzie pustynia :(

0

Uczę się tego i tego :D

0

Nie liczy się ilość a jakość ;) W phpie skarżyli się ludzie na głodowe stawki.

0

zacznij w iOS. Nie wyobrażam sobie, żeby społeczność apple pozwoliła na wyparcie swift i obj-c z jabłek.

0

czy jest sens pomimo braku ofert pracy pisac do firm i rozsylac CV? Jak w takim przypadku szukac pracy?

0

Podbijam powyższe, bo i mnie to będzie interesować za kilka miesięcy.

0

Chyba nie ma co przesadzać. Oferty pracy są, ale faktycznie zdecydowana większość jest dla regular/seniorów. Granica 2 lat doświadczenia komercyjnego jest tutaj największym problemem, ale po tym etapie już raczej nie powinno być problemu. Kwestia zaczepienia się się gdzieś na juniora i nabicie tego doświadczenia. Zawsze też można stworzyć aplikacje we własnym zakresie by potem mieć się czym pochwalić. Jak robisz dobrą robotę i możesz to pokazać, a masz małe doświadczenie to pracodawcy nie powinni marudzić.

A sens w rozsyłaniu CV mimo braku ofert pracy na stronie zawsze jest, może akurat się uda :) Nawet jak nie będą mogli Cię zatrudnić to gdy taka możliwość się pojawi sami będą cię spamować ofertami.
Ja osobiście lubię na LinkedIn wynajdować sobie firmy, które mają albo dużą liczbę Android Developerów - wtedy jest szansa, że zawsze będzie jakaś rotacja, albo nowy projekt, albo po prostu będzie możliwość zatrudnienia i douczenia nowej osoby bo będzie miał kto z tobą usiąść i nowy pracownik to nie problem, albo patrzę w jakich firmach ludzie zaczynali karierę jako juniorzy/interni, wtedy jest większa szansa, że są otwarci na takie osoby i po prostu aplikuję bezpośrednio na stronie albo piszę do rekrutera z firmy.
Tylko jak ktoś w ten sposób znajdzie pracę w Krakowie to pamiętajcie o mnie, bo też obecnie szukam punktu zaczepienia jako początkujący Android Developer w Krakowie :P

0

A jak się Flutter miewa ? Coś ciekawego w nim powstało czy za młody ?

0

Dobrze by bylo jakby sie wypowiedzial ktos kto siedzi w mobile i zaczynal stosunkowo niedawno :)

2

Ja siedzę akurat w iOS i dopiero zaczynam. Najprościej załapać się do pracy w dużym korpo, ale wtedy pojawia się wspomniana bariera 2 lat. Bardzo ciężko jest wejść juniorowi w takiej firmie do poważnego projektu, zwłaszcza jeśli jest to outsourcing. Zapewne chodzi o to, że mobile dev jest z reguły 1/platforma/projekt, a spotkałem się ze startupami z kapitałem po 10 M$, gdzie goście od mobile (2 osoby) robili jeszcze w wolnych chwilach backend (USA). Nikt nie zapłaci za żółtodzioba. Warto to na poważnie przemyśleć, gdyż komercyjne projekty są kluczowe w portfolio i można popaść w wieczną pętlę - nie umiesz i nie masz się gdzie nauczyć. Nie wiem jak to jest np. we frontendzie, ale wydaje mi się, że w większym teamie łatwiej upchnąć juniora. Zawsze można klepać coś własnego, jednak specyfika pracy dla korpo jest nieco inna, głównie interakcja z jakimś REST i nie nauczysz się wszystkiego z domu.

Widziałem też inną "ścieżkę kariery", niektórzy zaczynali w korpo, robili staż czy solidne podstawy, potem się zwalniali i szli do startupów, czy generalnie mniejszych firemek. Tam nikt ich nie pytał o doświadczenie, klepnęli parę projektów i wrócili do korpo (tego samego czy innego) już jako mityczni "seniorzy". Pewnie można też zaczynać od startupów, ale to najtrudniejsza droga pod każdym względem.

Pomijając platform wars, Android wydaje się być lepszym wyborem, jeśli chodzi o polski rynek pracy. iOS widuję głównie w ofertach zagranicznych i zdalnych (ale to znów dla seniorów).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1