Webmastering nauka

0

Witam,
chciałbym zapytać o nauke webmasteringu. Jestem uczniem 2 liceum, chciałbym nauczyć się tworzyć własne strony internetowe jednak spotkałem się z opinią, że aby dobrze ogarnąć javascripts, php trzeba już znać podstawy jakiegoś języka np. c, c++, python. Uwierzyłem i zacząłem się uczyć Pythona, jednak nie jestem wstanie się tego nauczyć, gdyż nie widzę celu do nauki. Czy rzeczywiście tak jest, że aby nauczyć się Javascript, php trzeba już wcześniej posiadać jakieś podstawy? Chciałbym jednocześnie prosić o pomoc w wyborze sensownej książki, do rozpoczęcia nauki.

http://helion.pl/ksiazki/programowanie-w-javascript-rusz-glowa-eric-t-freeman-elisabeth-robson,prjsrg.htm#opis
http://helion.pl/ksiazki/javascript-i-jquery-interaktywne-strony-www-dla-kazdego-jon-duckett,jsqwdk.htm#opinie
http://helion.pl/seria-JS.phtml

Z tego co widzę są to najczęściej kupowane i polecane książki, może ktoś miał z nimi do czynienia i jest wstanie się wypowiedzieć, bądź polecić inną książkę.

#Nie wspominam tutaj o HTML, CSS gdyż są one stosunkowo proste do opanowania

1

Nie, żeby nauczyć się jednego języka nie trzeba znać drugiego. To chyba najczęściej powtarzana bzdura z jaką się spotykam w tego typu "poradach" dla początkujących - nie wiem skąd się to bierze.

1

Chyba stąd, że PHP jest językiem słabo zaprojektowanym, który uczy złych nawyków, więc nauka PHP jako pierwszego języka może spowodować utrwalenie złych nawyków.

JavaScript z kolei... O ile sam go lubię, to nie polecałbym go jako pierwszy język. Za bardzo partyzancki.

Uwierzyłem i zacząłem się uczyć Pythona, jednak nie jestem wstanie się tego nauczyć, gdyż nie widzę celu do nauki.

Jak to? Przecież napisałeś, że chcesz się uczyć webmasteringu. Przecież w Pythonie można robić aplikacje webowe.

Nie wspominam tutaj o HTML, CSS gdyż są one stosunkowo proste do opanowania

CSS prosty do opanowania? Wydaje ci się xD Cytując poprzednika: "To chyba najczęściej powtarzana bzdura z jaką się spotykam" XD Mało kto ogarnia CSSa dobrze. Prosta składnia nie znaczy, że od razu się zna wszystkie haki i zna na pamięć wszystkie reguły ze specyfikacji oraz zna różnice między poszczególnymi przeglądarkami w obsłudze CSSa, oraz że się potrafi ogarnąć CSSa w dużym projekcie, oraż że się potrafi pisać w ten sposób, żeby CSS był wydajny i nie powodował spadku FPS w aplikacji.

A na to wszystko się składa znajomość CSSa... (disclaimer: sam nie znam dobrze CSSa, po prostu chcę sprostować, że nie jest to takie proste jak się wydaje. ).

0

Mam wrażenie, że ucze się tego Pythona po nic. Na pewno mi się przyda, ale może warto odsunąć jego nauke na później i skupić się na podstawach, najpierw dobrze opanować CSS, potem Javascripts?

2

To się nie ucz. Nikt nie każe.
Motywacja i cel jest ważny, więc jeśli nie czujesz Pythona to nie ucz się go.

najpierw dobrze opanować CSS, potem Javascripts?

Miotasz się między chęcią tworzenia, a chęcią nauki. Jeśli chcesz się czegoś pouczyć, to nie ucz się CSSa czy JavaScripta, bo Python jest lepszym językiem do nauki (został stworzony na podstawie języka edukacyjnego ABC). Więcej się nauczysz z Pythona. PHP jest godne pogardy co najwyżej ;)

Jeśli jednak twoją motywacją jest chęć stworzenia czegoś (strony internetowej?), to się nie ucz, tylko twórz. Dobieraj te narzędzia, które ci się przydadzą na daną chwilę, a nie planuj sobie w żaden sposób nauki. Python się nie przydaje, to się go nie ucz. JavaScript też nie warto się uczyć dla samej nauki. CSS jest potrzebny, ale nie nastawiaj się na dobre jego opanowanie (bo to są lata...) tylko raczej na tyle, żeby wiedzieć, jak coś wypozycjonować na stronie i tyle...

z drugiej strony, jeśli spotkasz się z problemem, który wymaga JavaScriptu, to wtedy się poucz go przez chwilę, tylko na tyle, żeby osiągnąć cel... Tak samo CSS. Stajesz przed problemem, szukasz w Google rozwiązania. A po minucie jesteś bardziej obcykany.

EDIT:
no i to jest tak - na dłuższą metę, tak profesjonalnie, warto łączyć oba te podejścia - dogłębna znajomość języka, szeroka znajomość podstaw itp. ale jednocześnie warto też mieć w sobie spryt Googlarza, który nie ma pojęcia o niczym, ale umie coś tam zrobić.

Ale jak dopiero zaczynasz, to warto przede wszystkim iść do przodu zgodnie ze swoją intuicją i potrzebami, motywacjami, a nie zastanawiać się czy to dobra droga, czy nauczysz się CSS, JavaScript, Pythona czy PHP najpierw.

0

motywacja i praktyka czyni z każdego mistrza programowania, wiem co o tym

1
Kabanosek napisał(a):

Witam,
chciałbym zapytać o nauke webmasteringu. Jestem uczniem 2 liceum, chciałbym nauczyć się tworzyć własne strony internetowe jednak spotkałem się z opinią, że aby dobrze ogarnąć javascripts, php trzeba już znać podstawy jakiegoś języka np. c, c++, python. Uwierzyłem i zacząłem się uczyć Pythona, jednak nie jestem wstanie się tego nauczyć, gdyż nie widzę celu do nauki. Czy rzeczywiście tak jest, że aby nauczyć się Javascript, php trzeba już wcześniej posiadać jakieś podstawy?

Po pierwsze, to nie ma potrzeby żeby dobrze ogarniać JavaScript. Wystarczy, że będziesz znał podstawy JavaScriptu + jQuery bo dziś chyba nikt nie programuje w czystym JavaScriptcie bez jQuery. Każda przeglądarka ma trochę inny JavaScript, a jQuery to taka magiczna biblioteka, która umożliwia Ci stworzenie jednego kodu w JavaScriptcie, który będzie działał pod każdą przeglądarką tak samo.
Po drugie, po co Ci JavaScript? Dziś wiele ciekawych rzeczy na stronie można zrobić bez JavaScriptu, a jedynie przy użyciu HTML5 i CSS3. Możesz tworzyć animacje, transformacje, zmieniać położenie obiektów bez użycia JavaScriptu, a jedynie przy użyciu CSS3. Jeśli znasz HTML i CSS w starszej wersji, ale nie znasz HTML5 i CSS3, to proponowałbym pouczyć się tego bo to jest przyszłość.
To wszystko o czym wyżej napisałem, to jest tzw. frontend (HTML, CSS, JavaScript czyli to co widzi użytkownik). A wiele stron posiada też backend. Backend tworzy się w językach programowania takich jak C#, Java, Python, PHP. Jak użytkownik wprowadzi jakieś dane w formularzu i kliknie na "Wyślij", to dane które wpisał są przesyłane do backendu i backend je analizuje i w odpowiedzi wyświetla użytkownikowi odpowiednią stronę. Jeśli np. chcesz zalogować się do Facebooka, to wpisujesz swój login, swoje hasło i klikasz na "Zaloguj". Po kliknięciu na "Zaloguj", to co wpisałeś jest przesyłane do backendu i po stronie backendu jest analizowane. Jeśli wpisałeś poprawne dane, to backend przekierowuje Ciebie na stronę, którą widzisz po zalogowaniu, a jeśli wpisałeś złe dane, to backend wysyła Ci stronę z informacją, że podałeś złe dane. A skąd backend wie czy podałeś poprawne dane? Ma je w jakiś sposób zapisane w bazie danych i pobiera je z bazy danych i porównuje z danymi, które Ty wprowadziłeś. Do baz danych potrzebny jest język SQL.
Ja bym Ci proponował żebyś uczył się jakiegoś języka backendowego, najlepiej. C# lub Java bo te dwa języki są najpopularniejsze, więc znajdziesz najwięcej literatury, kursów i innych materiałów do tych języków.
A jak już opanujesz backend, to nauka JavaScriptu będzie jak bułka z masłem. Przyda Ci się wtedy JavaScript do Ajaxa, do rysowania na Canvas i do tworzenia jeszcze ciekawszych interfejsów użytkownika.
A gdybyś chciał zobaczyć jak mniej więcej wygląda tworzenie aplikacji internetowej zawierającej część backednową w C#, to polecam obejrzenie trzeciego z tej grupy kursów:

0

Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z programowaniem to JavaScript może nie być tym najlepszym wyborem. Języki najbardziej odpowiadające nauce i najczęściej polecane to właśnie Python, C# czy Java więc na pewno nie stracisz na nauce Pythona. Dodatkowo weź pod uwagę że logika aplikacji webowych najczęściej jest opisywana właśnie w tych językach, więc podstawy do aspiracji na full-stack developera już będziesz miał. Wg mnie możesz zacząć uczyć się od JS, ale jeśli będziesz napotykał problemy już na początku, polecam zrobić jakiś prosty-mini projekt (np. CRUD) w jednym z wymienionych wcześniej języków.

0

albo ogarnij jakiś framework tam masz od razu html, css, js

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1