Php czy warto?

0

Witam. Chcialem poradzic sie was czy warto uczyc sie php? troche poczytalem rozne fora i spotkalem sie z wieloma opiniami mowiacymi ze zaraz z php nie bedzie sie korzystalo a zastapi go RoR czy Python. Jaka jest wasza opinia? Czy warto sie go uczyc?

0

Uczyć się zawsze warto, bo może kiedyś się przydać.
Na php jest większe zainteresowanie na rynku.
Php szybko się niestety nie skończy, bo za dużo "internetów" na nim stoi.

Osobiście robiłem podejścia do php, ale mi się nie spodobał.

0

Łatwo znaleźć tanich klepaczy PHP więc do nowych projektów Janusze zatrudniają ;) No i trzeba jakoś też utrzymywać stare systemy, więc zainteresowanie na rynku będzie, tyle że zarobki kiepskie.

Z punktu widzenia programisty doświadczonego, lepiej pracować w językach typu Java, bo mniej tam WTF'ów niż w PHP i refaktoryzacja kodu napisanego w Javie jest praktycznie bezproblemowa.

0

Nie warto - php jest tak łatwy że od niego zaczynają już dzieci w podstawówce - jest takie nasycenie rynku programistami php że
a) ciężko znaleźć pracę - to chyba jedyny język w którym musisz się wykazać niezłym portfolio i liczy się bardziej estetyka, efekty i grafika niż kod a konkurencja jest duża
b) jak już znajdziesz pracę to zazwyczaj u pana Janusza - będziesz musiał się zajmować wszystkim od administrowania serwerem, przez grafikę, cięcie grafiki, po kod backendowy , frontendowy i wdrożenie dla klienta włącznie
c) jako że już pracujesz u Janusza to Twoja pensja nie będzie powalać - w okolicach zarobków magazyniera tylko że jego praca będzie przyjemniejsza
d) jeśli dostałbyś jakiś legacy kod (co jest rzadkie bo php jest używany raczej do masowego tworzenia stronek typu napisz i zapomnij) to kod który dostaniesz na 99,9% będzie masakrycznym spaghetti bo umiejętności programistyczne większości programistów php są niskie a język sam pozwala pisać kod w sposób nieskładny i brzydki, a jak już wspominałem - podczas rekrutacji nie liczy się "czysty kod" tylko to co potrafisz zrobić i to w jak najkrótszym czasie
e) jak wyżej - liczy się czas = ilość projektów które będziesz w stanie zrobić w ciągu miesiąca. To praktycznie praca na akord, nie ma tu miejsca dla perfekcjonistów - ma jakoś wyglądać i działać - kilo szpachli i jazda

0

Z łatwością php bym nie przesadzał, pewnie szybciej początkujący osiągnie w nim jakiś widoczny efekt, ale Python IMO jest równie prosty na początku, a zdecydowanie prostszy w późniejszym czasie, bo nie trzeba znać tych wszystkich dziwadeł, dzikiego nazewnictwa i zachowań co w php.

0

To jest zastanawiające że z jednej strony od dłuższego już czasu na wszelkich forach, na blogach (w komentarzach) jest powszechne zniechęcanie do PHP, z drugiej strony można się zorientować z tego co się dzieje na FB (PHPers Jobs), firmy oferują robotę i to za niemałe pieniądze i co jeszcze ciekawe wiele z nich podbija oferty. Nie przesadzacie trochę?

No ale jest zasadnicza sprawa. Kto z całej populacji programistów PHP działa na Symfony czy Laravelu, zamiast klepać stronki za kilkaset zł na Wordpressie? Poza tym nikt nikomu nie każe pracować dla jakichś agencyjek które idą na dużą ilość tanich stronek czy sklepów internetowych na gotowcach bo taki jest rynek i targetem jest duża liczba klientów którzy chcą tanio i szybko.

Jeśli więc PHP to chyba raczej frameworki bo tam jest ładny kod a nie babranie się z jakimś syfem pisanym w starym stylu.

0

A możecie mi polecić jakiś język nowoczesny na rok 2017+? Zacząłem się uczyć PHP i mi go wszędzie odradzają. Próbowałem też sił z Ruby, ale to jakaś porażka, same błędy wyskakują przy instalowaniu rvm, gem i odpalaniu serwera, to nawet nie ma co porównywać do XAMPP, jakieś niedopracowane i ograniczone te railsy.
Możliwe że w railsach wprowadzają zbyt dużo nie przetestowanych nowości i dlatego wykop.pl z nich zrezygnował i wrócił do PHP. Tak samo twitter, więc dla mnie railsy odpadają. Próbowałem też pythona i jego framework django, lecz ten wbudowany serwer do testowania strony to całkowicie inna różnica i inne błędy niż na serwerze strony. Na stronie mi nie wyskakują błędy, a na localhoscie już tak i być tu mądry. Też jakieś niedopracowane, jak sami twórcy django napisali " Django jest do pisania stron, a nie do pisania serwerów wirtualnych". A ten PHP ma sporo zalet, tanie serwery, prosty próg wejścia, bardzo dobry XAMPP. Prosta w miarę czytelna składnia, popularność, mniejsze zarobi ale zapotrzebowanie jest i będzie. Jest szybszy od Pythona, Ruby w wersji PHP 5, a przy wersji PHP 7 miażdzy pozostałe szybkością.
Jedyną wadą PHP jaka widzę to ten kawał: jaki jest najkrótszy kawał świata? Programista PHP no i że PHP jest tak proste jak j3banie(ale to nieprawda).

0

No coś teraz sporo się pisze o PHP7, nie wiem, nie pracowałem na PHP w tej wersji, obecnie v. 5.4 mi całkowicie wystarcza. Z Railsami albo DJANGO masz problemy tylko dlatego że ich nie znasz :-) Generalnie jest tu pewna trudność, jest tu zupełnie inna krzywa uczenia niż w PHP. Z drugiej strony niektóre frameworki PHP też wcale nie są łatwe do przyswojenia na początkowym etapie a inne są łatwiejsze ale masz ich sporo, więc do wyboru, do koloru :-)

0

Na razie dałem sobie spokój z railsami i pythonem. Przypuśćmy że zaczynam ogarniać HTML5, CSS3 i Javascript i do tego jest mi potrzebny jakiś język po stronie Back Endu, więc wybrałem PHP 5.6 i Xampp Linux 5.6.21. i wszystko mi ładnie działa, nie miesza mi się Javascript z PHP bo składnia typowa z klamerkami, nie są tak różne ze sobą jak tamte języki, że trzeba zważać na wcięcia. Do tego jeszcze w samym Ruby i Pythonie się nie pisze Back Endu, a w PHP już tak. Więc dochodzi dodatkowa nauka framework Pyramid, Flash, Django, czy RoR. Teraz wykop przepisali z Railsów na czysty PHP bez frameworków i ponoć to ma 'go przyspieszyć', a nie przyspieszyć samo pisanie przy użyciu frameworków jak w Symfony, Laravel.

0

O ile wiem to chodziło raczej o to że łatwiej było znaleźć programistów PHP na naszym rynku niż RoR, no i stawki inne :-) Skąd masz informacje że bez frameworka? Może autorskie rozwiązanie?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1