Mnemotechniki w życiu codziennym programisty

0

Ostatnio w czasie pewnego eventu w Cisco Kraków miałam okazję usłyszeć historyjkę o programiście, który pracując nad projektami swoje spostrzeżenia zapisywał w formie niezrozumiałych dla innych znaczków graficznych tworzących mapy myśli - chmurki, drzewka i inne abstrakcyjne twory. Stosując mnemotechniki ułatwiał sobie życie i wprowadzał w stan konfuzji swoich współpracowników.
Wywołało to natychmiastowe rozbawienie na sali, jednak mnie nasunęło do refleksji.

Mnemotechniki są powszechnym sposobem na osiągnięcie wyższego IQ, szybsze zapamiętywanie informacji. Programista jest jednym z zawodów, w którym najwięcej i ciągle trzeba się dokształcać. A tymczasem w sieci praktycznie nie ma żadnych artykułów, stron, poświęconych zastosowaniu mnemotechnik w nauce programowania i ogólnie w życiu codziennym programisty.

I tutaj jest moje pytanie do Was. Korzystacie z mnemotechnik? Słyszeliście o programistach ułatwiających sobie w ten sposób życie? Jeśli tak, zapraszam do dzielenia się doświadczeniami, poradami. A może uważacie, że coś takiego w ogóle nie ma racji bytu?

Sama od jakiegoś czasu ćwiczę różne mnemotechniki, jednak poza ćwiczeniami na zapamiętywanie liczb binarnych nic nie próbowałam stosować, ucząc się programowania (ale mam zamiar i sporo pomysłów, może starczy ich na jakiś artykuł, gdy już je przetestuję i zbiorę).

0

który pracując nad projektami swoje spostrzeżenia zapisywał w formie niezrozumiałych dla innych znaczków graficznych tworzących mapy myśli - chmurki, drzewka i inne abstrakcyjne twory. Stosując mnemotechniki ułatwiał sobie życie

I bardzo dobrze dla niego. Jedni rzucają piłkę, drudzy gadają do kaczki, inni piszą niezrozumiałe znaczki.

Gorzej jeśli trzeba przekazać tę wiedzę innym osobom. Wtedy jakaś dokumentacja do tych znaczków by się przydała. Chyba, że są to symbole powszechnie stosowane w informatyce (np. UML, albo inne rzeczy przyjęte na mocy pewnych konwencji, np. bazy danych na diagramach często oznacza się umownie za pomocą walca: https://www.google.pl/search?q=data+base&safe=off&espv=2&biw=1530&bih=957&source=lnms&tbm=isch )

Mnemotechniki

Stosowanie symboli nie musi mieć nic wspólnego z mnemotechniką (technikami pamiętania). To dwie niezwiązane ze sobą rzeczy, które jak ktoś chce może łączyć, jak nie to nie musi). Trochę jak śniadanie i wędlina.

I o ile widzę jak najbardziej sens stosowania różnego rodzaju symboli, znaczków itp. żeby wspomóc proces myślowy, to w przypadku programowania jakoś nie widzi mi się stosowanie technik pamięciowych "żeby pamiętać". Programowanie nie powinno polegać na wkuwaniu czegokolwiek na pamięć. Raczej nawet należałoby dążyć do tego, żeby jak najmniej pamiętać, żeby odciążać umysł (stąd takie wynalazki jak autocomplete choćby*).

*które nawiasem mówiąc często bardziej przeszkadza, niż pomaga. Ale to raczej wina złej implementacji w edytorach, a nie samej idei.

0

Próbowałam kiedyś nauczyć się techniki o nazwie "pałac pamięci" - natchnęła mnie książka (Hannibal. Po drugiej stronie maski. - T. Harris ;)), ale nic z tego nie wyszło. Trzeba się konkretnie przyłożyć na początku, żeby to opanować.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1