jaki język

0

jaki język wybrać do nauki, żeby łatwo się go nauczyć i znaleźć pracę? typ "programów" do pisania obojętny poza stronami www, bo zdecydowanie nie mam zmysłu estetycznego
I proszę o nie pisanie komentarzy, że źle do tego podchodzę i powinienem sobie wybrać jakikolwiek język, bo to nie ma znaczenia. Szukam efektywnego sposobu nauki w praktyczny sposób, więc chciałbym wiedzieć w co warto inwestowac czas, a nie prónować wszystkiego po kolei, bo moze coś się uda.

1

Python.

  • Robiąc w backendzie zmysł estetyczny przyda Ci się co najwyżej w sklepie odzieżowym
1

Angielski. To przede wszystkim ;-)
A co do języka programowania - obojętnie, byle by nie był niszowy, PHP (bo to zło) ani JavaScript - bo to głównie front end a tego sam piszesz, że nie chcesz (aczkolwiek zmysł estetyczny nie będzie super potrzebny, to jednak bardzo dobrze rozumiem co czujesz :) ). Zacznij, jak będzie wchodzić kontynuuj, jak nie zmień na następny. To, że ktoś Ci poleci Pythona a ja np C#, nie znaczy że nie będzie Cię szlag trafiać za każdym razem jak otworzysz IDE bo zdenerwuje Cię składnia, czy samo IDE...

0

Angielski.
Python lub Java lub C#

0

ale python to nie jest czasem taki dodatek? bo tak przeglądając oferty to zwykle go wymieniają jako dodatek
poza tym robiąc strony we front czy back endzie (cokolwiek to znaczy, bo to pojęcie wydaje sie niezbyt ostre) to chyba trzeba znać html itp i wiedzieć jak te strony będą wygladały? Już nie mówiąc, że podczas uczenia się trzeba by jednak jakąś strone zrobić, żeby mieć na czym testowac to co wymyślmy.
Myślałem o javie, bo często widzę to w ofertach tylko czy to nie będzie czasami przesadnie skomplikowane. I zastanawia mnie czmu to takie popularne? Pomijając apki na smartfony, które zwykle mają to napisane w tytule ogłoszenia to czemu takie popularne jest pisanie apletów na stronki? Czy może jave da się wykorzystać do czegoś więcej?
I wolał bym uniknąć takiego testowania po kolei jak leci, bo nie mam 15 lat i 5-10 lat na testowanie wszystkiego jak leci. Dlatego wolał bym już od początku obrać w mairę optymalną ściażkę do powiększenia zarobków :)

2

Lepiej podejsc do sprawy dla samej nauki niz co sie oplaca. Python jest swietny do nauki podstaw. Poznanie skladni jednego czy drugoego jezyka to nie rocket science. Tobie raczej potrzeba podstaw. Nastawienie tylko na kase moze przyniesc porazke.

Backend to glownie logika biznesowa, to co sie dzieje z tylu, gdy uzytkownik cos tam kliknie. Do testowania programisci pisza testy do kodu.

Frontend odpowiada za odpowiednie wyswietlenie tresci i tworzenia wrazenia uzytkownika. Nic nie rysuje, layouty i grafika raczej dostaje gotowa do obrobki.

Java jest wszedzie. Tylko malo jest jej w aplikacjach desktopowych. Aplety to wymarla technologia. Java jest na androidzie a takze sa to aplikacje webowe. Wszystko i tak pisze sie przy uzyciu frameworkow niz w golym jezyku. Tak, mozesz sie uczyc od razu od Javy.

Html to nie jest jezyk programowania. Nawet siedzac na backendziewebweb, wypadaloby znac html,css,js. Ale nie jest to sumie mus.

1

czemu takie popularne jest pisanie apletów na stronki?

Skąd taką wiedzę wytrzasnąłeś? W Javie na szczęście nikt już apletów nie pisze. Zarówno Jave jak i C# (w większośći ich zastosowania są podobne) używa się głównie do pisania backendów aplikacji internetowych. Python, Ruby itd. też. Ogólnie większość tworzonych projektów to teraz aplikacje www.

Nikt nie zadał pytania w jakim mieście mieszkasz, a to dosyć kluczowe.

0

Biały Mleczarz: Nauka dla samej nauki mnie nie interesuje właśnie. Programowanie traktuej utylitarnie jako środek do celu, a nie cel sam w sobie.
Wizzie: No mi sie właśnie java kojarzy z tymi apletami na stronie i apkami na telefony. Choć dawno już nie widziałem żadnego, bo nawet nie mam zainstalowanego tego zamulacza i źródła exploitów :) Czyli co bym nie wybrał to wszystko sprowadza się do robienia stron www? Ciekawe. To jakiś przykład co robi taki kod np C# na stronie? Bo ja zawsze myślałem, że to jakaś łatwiejsza wersja c++ i w tym się głównie robi jakieś aplikacje okienkowe, a nie coś co działa online na stronie.
Co do miasta to Poznań.

0

Ja sie ucze wszystkiego jak leci i dzięki temu problemów ze znalezieniem pracy na pewno nie będzie. W zeszłym tygodniu przerobiłem: Perl, Rust, Bash, PHP, w tym tygodniu nauczyłem się D3, F#, GO a dzisiaj i jutro przerabiam Angular.

0

Stary weź się za ruby, python ...
Z takim podejściem "dla kasy", będzie można łatwo poprawić Twoją "twórczość".
Zrób to dla ludzi, z którymi przyjdzie Ci pracować.

1

Nie wiem jak C#, ale o Java czy C++ zapomnij. Nauki tam na lata.

W Pythonie: po roku możesz zostać "miszczem" i robić stronki we współpracy z grafikiem.
Albo aplikacje konsolowe.
Albo GUI.
Albo data mining / AI / NLP.
Albo wsparcie budowania aplikacji.
Albo wsparcie automatyzacji testów.

0

Powodzenia z takim podejsciem, szybko odpuscisz.

Stronki to moga sobie byc w html i css.
W java i c# to sa aplikacje biznesowe, czesto duze systemy. Java jest jedna z najwiekszych platform do takiego celu. Java siedzi sobie na serwerze.

C# czesto nest w aplikacjach desktopowych albo np. Przy unity i grach.

Ledwo zaczynasz a juz jestes ignorantem.

0

To jakiś przykład co robi taki kod np C# na stronie?

Nic, bo go tam nie ma. Pogoogluj sobie czym jest backend i frontend. W takich językach jak C#, Java, Python czy Ruby pisze się w backendzie, we frontendzie w Javascripcie + HTML + CSS. Czasami backendowcy mają trochę do czynienia z frontem, niektórzy pracują jako "fullstack developer", czyli robią front i back jednocześnie.

Czyli co bym nie wybrał to wszystko sprowadza się do robienia stron www?

Nie myśl tak o tym, www to tylko interfejs, sposób komunikacji z klientem. Główne zadanie backendu to wykonanie jakiejś logiki biznesowej, procesowanie danych itd.

Bo ja zawsze myślałem, że to jakaś łatwiejsza wersja c++ i w tym się głównie robi jakieś aplikacje okienkowe, a nie coś co działa online na stronie.

Oprócz nazwy i składni nie mają zbyt wiele wspólnego, w C# jest automatyczne zarządzanie pamięcią i kod działa na maszynie wirtualnej (tak samo w Javie), w C++ jest ręczne zarządzanie i programy są uruchamiane "bezpośrednio" (są kompilowane do kodu maszynowego). W C++ raczej nikt pisze się backendów www. Aplikacje okienkowe też się pisze, w C# pewnie więcej niż w Javie, ale w porównaniu z backendami aplikacji www to jest niewielka część.

Co do miasta to Poznań.

To może być trochę ciężej z pracą językach spoza top4 popularności (Javascript - frontend, Php/Java/C# - backend).

0

@vpiotr moze i tak ale to kropla w morzu przy reszcie.

0
Biały Mleczarz napisał(a):

@vpiotr moze i tak ale to kropla w morzu przy reszcie.

Aktualnie 8 aktywnych ofert w Poznaniu tylko dla jednego hasła. To chyba nie tak mało.
http://pl.indeed.com/praca?q=title%3APython&l=Pozna%C5%84%2C+wielkopolskie&radius=25

To i tak 100x więcej ofert niż dla Delphi. No i może z 8x mniej ofert niż dla Javy.
C++ i C# to 11 ofert.

0

No to tak sobie myślę, że chyba spróbuję javy, bo w sumie dużo ofert jest i w ogóle :) Tak więc czy znacie jakiś dobry tutorial i jakiego ide warto na początek użyć?

0

IntelliJ IDEA, jest darmowe w wersji Community. Ultimate jest drogie, ale jak jesteś studentem to masz za darmo do celów niekomercyjnych. Jeśli nie jesteś studentem to wersja Community i tak ci wystarczy. Polecam książkę Head First Java na start, jest napisana bardzo luźno, bardzo "nieakademicka", czasami nawet głupawa, ale za to czyta się bardzo przyjemnie i się nie zniechęcisz. To do nauki podstaw programowania i OOP. Będziesz musiał to uzupełnić, bo książka jest stara i doszło trochę rzeczy do Javy. Polecam do tego oficjalny tutorial Oracle lub, jeśli nie przeszkadza ci wydanie więcej pieniędzy, książkę "Core Java" (koniecznie 10 edycja, najnowsza).

1

Ja sie nie dziwie, ze czesc osob sie tu irytuje.

W naszej pracy umiejetnosc poszukiwania odpowiedzi jest niezwykle wazna. A na takie pytania odpowiedziano juz setki razy...

Jakbysmy mieli zadawac pytanieprzy kazdym problemie to do niczego bbysmy nie doszli.

1

Jasne, z tym, że umiejętność wyszukiwania informacji to skill jak każdy inny, większość programistów nabywa go z czasem mimowolnie. Ciśnięcie początkujących za brak tego skilla jest denne.

0

Jest dział newbie i odpowiedni temat rzucający się na twarz.
Na każdym forum poleca się używania funkcji 'szukaj'

Nie przesadzałbym z tymi umiejętnościami...

Czas zacząć wątpić w rodzaj ludzki.

1

Jasne, z tym, że umiejętność wyszukiwania informacji to skill jak każdy inny, większość programistów nabywa go z czasem mimowolnie. Ciśnięcie początkujących za brak tego skilla jest denne.

Pytanie czy to skill, który się nabywa, czy to predyspozycje, czy to jeszcze co innego.

Wydaje mi się, że "umiejętność szukania" to raczej nawyk w stylu "Mam problem? To szukam odpowiedzi". I jakby nie patrzeć, umiejętność szukania odpowiedzi/samodzielnego rozwiązania problemu jest kluczowa dla pracy programisty. Zadający pytanie zdaje się go nie mieć, tak samo jak setka innych zakładaczy wątków, więc jest jak najbardziej uzasadnione jechanie po nich za to, że nie umieją szukać.

I to jest jedna strona medalu. Druga jest taka, że ludzie zadający "głupie" pytania zdają się kierować innym nawykiem ("Mam problem? To pytam ludzi bardziej doświadczonych"), który też się przydaje w programowaniu, w pracy zespołowej (sam pamiętam ile godzin straciłem w pierwszej pracy przez to, że zamiast dopytać o wszystko gościa, z którym pracowałem, próbowałem sam rozgryźć dość złożony system).

Czyli nieumiejętność szukania wcale taka głupia nie jest, bo człowiek, który nie szuka, po prostu zadaje pytanie i często uzyskuje odpowiedź szybciej niż by sam jej szukał ;)

Problem polega na tym, że w tym przypadku nikt nie zna jednej konkretnej obiektywnej odpowiedzi. Zawsze jak się pojawia taki temat na forum, to kończy się na tym samym - ktoś powie, że najważniejszy jest angielski, ktoś inny powie o Javie i C#, ktoś inny powie, że Python jest łatwy, ktoś ostrzeże przed JavaScriptem, a na końcu i tak ktoś powie, że umiejętność szukania informacji jest najważniejsza.

Jaki z tego wniosek? Ano taki, że nawyk pod tytułem "zapytam lepiej doświadczonych" nie zawsze się sprawdza. A szczególnie się nie sprawdza wtedy, kiedy pytasz wielu ludzi naraz o rzeczy dość ogólne oraz subiektywne (dużo języków programowania jest łatwa i pozwala na dobre zarobki).

Umiejętność zadawania pytań lepiej zachować sobie na sytuację, kiedy będziesz już pracować jako junior - wtedy faktycznie warto pytać, bo ktoś doświadczony w projekcie udzieli ci odpowiedzi w minutę, a sam byś mógł się męczyć przez kilka dni.

I proszę o nie pisanie komentarzy, że źle do tego podchodzę i powinienem sobie wybrać jakikolwiek język, bo to nie ma znaczenia. Szukam efektywnego sposobu nauki w praktyczny sposób, więc chciałbym wiedzieć w co warto inwestowac czas, a nie prónować wszystkiego po kolei, bo moze coś się uda.

Tyle, że w programowaniu język ma dość małe znaczenie. Ważna jest umiejętność programowania. Znając jeden język, przejdziesz do drugiego łatwo. Większość języków jest w miarę podobna do siebie, różnią się szczegółami czy słowami kluczowymi.

Lepiej zamiast dywagować na forum, po prostu usiąść do jakiegokolwiek języka, i uczyć się o if-ach, pętlach, o funkcjach, czy o klasach i metodach, albo o wyjątkach - a nie zastanawiać się godzinami nad wyborem języka i w rezultacie nie robić nic oprócz dywagacji...

Potem można zawsze zmienić język.

I proszę o nie pisanie komentarzy, że źle do tego podchodzę

to jest nieciekawe zdanie, bo pisząc to już na wstępie pozbywasz się możliwości wysłuchania najbardziej optymalnej odpowiedzi. To tak jakbyś wcale nie zadał tego pytania, i tylko marnował nasz czas ;) (a jak napisałem, zadawanie pytań to też skill).

0

<quote="1248209"><quote>

Lepiej zamiast dywagować na forum, po prostu usiąść do jakiegokolwiek języka, i uczyć się o if-ach, pętlach, o funkcjach/quote>
Tylko tego można sie też uczyć już na docelowym języku to po co tracić czas na niepotrzebne rzeczy? Poza tym to już wiem.

0

Tylko tego można sie też uczyć już na docelowym języku

Jaką masz gwarancję, że język, ktory ci doradzi ktoś na forum, powinien stać się tym docelowym? ;) I że nie będzie to złym wyborem?
Myślę, że żadną.

0

Tak samo nie mam żadnej gwarancji jak wybiorę jakiś przypadkowy, a szansa jest jednak większa jak zawęzimy pole wyboru.

0

Vala, Ceylon, D ciekawą składnie mają te języki i dobrze zaprojektowane. Czy jest jakiś ranking nowych języków kompilowanych, dość nowoczesnych takich jak Pascal, C/C++, Rust, D ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1