PHP7 czy warto?

1

Witam, chciałem się was zapytać, jakie są wasze spostrzeżenia na temat tkz. "ewolucji", którą ma wnieść PHP7. Czy uważacie, że ten język ma szanse jeszcze ożyć na tyle, aby ponownie zrewolucjonizować rynek aplikacji webowych?

2

To nie jest rewolucja, ale porządna ewolucja - na pewno nowe funkcje i operatory są bardzo fajnym, dodatkowym usprawnieniem codziennej pracy, kosmetyka w namespace-ach też na pewno wpłynie pozytywnie na porządek w kodzie, przydatnymi rozwiązaniami są również anonimowe klasy, w końcu rozwiązano problem obsługi błędów error-ów samego PHP. W mojej opinii (w kontekście pisania porządnego kodu w codziennej pracy) najważniejszą zmianą jest określanie typów danych dla parametrów metod oraz typów zwracanych, zawsze mi tego w PHP-ie brakowało - pisanie IF-ów w pierwszej linii kodu i zwracanie ręcznie wyjątków to powinna być już dawno zbędna kwestia.

Oczywiście burdel w zakresie funkcji języka został tylko trochę ogarnięty (usunięte antyczne rozwiązania), ale to jest też konsekwencja chęci zachowania większej kompatybilności wstecznej. I biorąc pod uwagę ogromny wzrost wydajności siódemki w kontekście piątki, trudno mieć o to pretensje - chcieli wykorzystać ten fakt również dla już działających aplikacji. Na pewno ów wzrost wydajności sprawia, że PHP jeszcze długo nie zniknie z webówki, na pewno w kontekście dotychczasowych zastosowań rozwój języka trzeba zapisać na duży plus, natomiast mam wątpliwości, czy nowa wersja przynosi rewolucyjne zmiany, które pozwolą stosować w zakresach dotychczas raczej pomijanych w stosowaniu tego języka - chodzi mi o konieczność stosowania języka wspierającego multitasking czy też asynchroniczność, kompilacja JIT itd.

Ale ogólnie PHP poszedł ostatnio w dobrą stronę, jednak na razie nie w tą rewolucyjną. Fajnie też, że mamy coraz lepsze narzędzia typu PhpStorm, Skipper, Vagrant oraz coraz lepsze frameworki - Symfony 3, Laravel 5, Phalcon...

0

Wielki Orzeł czy ty na co dzień piszesz w php? Uważasz go za przyjazny język dla programisty? Nie jestem doświadczonym programistą, ale nie uważam ten język za tak bardzo zły jak go piszą na różnych forach. Z tego co zauważyłem tak ogólnie biorąc w php na stanowisko juniora jest najwięcej ofert, więc uważam, że jest to język, który daje szanse szybszego się przebicia niż inne technologie. Czy jest to może zgubny tok rozumowania?

0

PHP to chyba najbardziej hejtowany język. Wynika to m.in. z faktu, że jest dynamicznie typowany i do tego słabo typowany. Stąd we wszelkiego rodzaju operacjach logicznych mogą pojawić się różne kwiatki. Typu '1' == 1 zwróci true. Trzeba wobec tego używać operatora identyczności ===. W JavaScript też jest ten problem, ale jakoś ludzie nie płaczą z tego powodu. Ot, taka specyfika języka.

Kolejna sprawa to bałagan w nazwie funkcji. Niektóre pisane razem (jednym słowem) jak htmlspecialchars() czy strpos(), a inne ze znakiem separatora - array_merge(). W takim Pythonie też jest masa niekonsekwencji, część metod/funkcji pisana razem, część z podkreśleniem _ a część camelCase.

Prawda jest taka, że nikt już nie pisze w czystym PHP. Używa się do tego frameworków, które są naprawdę dobre i fajne. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił spory postęp jeżeli chodzi o biblioteki, frameworki oraz narzędzia do PHP.

Ja jednak jestem zdania, że nowa wersja powinna zgubić ten ciężar poprzednich wersji i naprawić błędy narastające przez lata, kosztem kompatybilności wstecznej. Tak jak zrobiono z Pythonem 3.x. Marzy mi się taki PHP, ale w pełni obiektowy.

0
loki121212 napisał(a):

Wielki Orzeł czy ty na co dzień piszesz w php? Uważasz go za przyjazny język dla programisty? Nie jestem doświadczonym programistą, ale nie uważam ten język za tak bardzo zły jak go piszą na różnych forach. Z tego co zauważyłem tak ogólnie biorąc w php na stanowisko juniora jest najwięcej ofert, więc uważam, że jest to język, który daje szanse szybszego się przebicia niż inne technologie. Czy jest to może zgubny tok rozumowania?

Generalnie Adam Boduch wyczerpał temat, do siebie dodam, że (szczególnie) w przypadku PHP ocena osób mających kontakt zawodowy z tym językiem jest determinowana przez projekty stworzone w tym języku, z jakimi te osoby miały do czynienia. PHP nie wymusza w zasadzie w żaden sposób na programiście dobrych praktyk, tak więc możesz trafiać zarówno na aplikacje będące jednym, wielkim, strukturalnym makaronem, na który nie da się patrzeć i strach jest cokolwiek w takim kodzie ruszyć, ale możesz również i pracować z wykwalifikowanymi współpracownikami nad projektami fajnie skonfigurowanymi, zautomatyzowanymi, w oparciu o dobry framework, z testami jednostkowymi, zaawansowanym Doctrine-m w modelu aplikacji i tak dalej. Teoretycznie język jest w obu przypadkach ten sam, praktycznie różnica w pracy przy obu projektach jest kolosalna.

Krótko mówiąc, sam język umożliwia naprawdę przyjemne i wygodne programowanie (szczególnie wraz z coraz to nowymi możliwościami zapewnianych przez nowe wersje oraz rozwojem frameworków u narzędzi), natomiast ów "otwartość" tego języka sprawia, że różnorodność rozwiązań, z którymi programista PHP styka się na co dzień jest ogromna - wszystko zależy z kim, gdzie i nad czym pracujesz, tak naprawdę głównie na bazie tych doświadczeń wyrabiasz sobie zdanie o PHP. W związku z tym kluczową sprawą w nauce tego języka jest dobór odpowiednich materiałów, książek, blogów etc. na samym początku nauki - nie jest to łatwa kwestia, bo w internecie jest, tej gorszej jakości materiały tracą na szczęście na popularności, ale dalej łatwiej natrafić na takie porady, niż te lepsze. O ile same podstawy języka można szlifować nawet na podstawie samej dokumentacji (tudzież innego źródła, z którego dowiesz się jak korzystać z array_map i tym podobnych), to warto zadbać o to, żeby etap nauki przekłuwania tej wiedzy w rozwiązania stosowane w pracy nad projektami był realizowany w oparciu o najlepsze materiały. Ze swojej strony na etap po ogarnięciu podstaw polecam książkę Matta Zandstry "PHP Objects, Patterns and Practice" (PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia), a następnie (lub równolegle) poznawać jeden z najpopularniejszych frameworków, czyli Symfony (+ Doctrine oczywiście) lub Laravel - Zend 2 popularny, aczkolwiek lekko toporny IMHO, zobaczymy co przyniesie 3 wersja, a Phalcon chyba ostatnio nieco przystopował z rozwojem, chociaż zapowiadało się ciekawie.

No i warto równocześnie poznawać JavaScript / Node.js, szczególnie ta biblioteka sprawdza się tam, gdzie PHP może być nieco gorszym wyborem. Mimo wszystko często jednak pracę z PHP uzupełnia się zadaniami związanymi z przygotowaniem skryptów JS-owych. Mam również szczerą nadzieję, że kolejna wersja będzie już faktycznie przełomowa, a sam język w pełni obiektowy - ostatnie przyśpieszenie w kwestii rozwoju języka i wywiady podobne do poniższych pozytywnie nastrajają w tym względzie.

https://blog.amasty.com/php-7-and-script-languages-future-insights-from-lead-zend-com-developer/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1