Materiały do pracy inżynierskiej plus kilka pytań

0

Zacząłem pisać pracę inżynierską i mam w sumie spore zamieszanie jak ja mam to napisać. Chodzi o to że wiedza na której zbudowałem swoją aplikacje do pracy inżynierskiej opiera się na dziesiątkach blogów, setkach artykułów różnych tutoriali oraz jednej książce (ASP.NET MVC4 Adam Freeman).
Chciałbym w mojej pracy skupić się głównie na rzeczach które używam w mojej aplikacji:
Entity Framework, repozytoria, IoC, Ninject, uwierzytelnianie użytkowników, testy jednostkowe.
To co zacząłem już pisać zbieram również z wieelu źródeł (tylko internet) ponieważ w jednym ani w dwóch ani podejrzewam w żadnej książce tego nie ma przedstawione tak jak ja bym chciał to przedstawić.
Moje pytanie brzmi jak najlepiej popierać to co piszę jakimiś cytatami z książek, z innych źródeł, moglibyście mi podać kilka tytułów książek w jakich mogę znaleźć to co wyżej wymieniłem i które napisane są w przystępny dla normalnego człowieka sposób.
Kolejna sprawa, przeczytałem że nie powinno się używać angielskich nazw, a czasami/często mam problem żeby przetłumaczyć coś na polski co wtedy robić?
Jak powinno wklejać się fragmenty kodu do pracy?
I jeżeli przeczytałem jakieś zdanie 100 razy i wbiło mi się już do głowy, i potem używam takich zdań w mojej pracy czy to jest też plagiat ?
Nie mam pojęcia jak to pisać, chyba muszę poszukać jakiś przykładowych prac i wyciągnąć z tego jakieś wnioski bo mega mnie to męczy.

4

Mylisz korzystanie ze źródeł z plagiatem. Nie używanie cytatów to taki sam błąd jak plagiat ;)

  1. Cytuj raczej publikacje -> scholar.google.com. Poza tym cytuj prawdziwe źródła. Więc nie bloga Janusza który napisał coś o MVC tylko gościa który jako pierwszy opisał MVC w literaturze.
  2. W pracy możesz mieć generalnie dwa rodzaje treści:
  • twoja opinia / wyniki twoich badań / twoje wnioski
  • informacje podparte źródłami

Warto rozumieć że "cytat" wcale nie musi być dosłownym cytatem, a jedynie "odwołaniem" do jakiejś publikacji. Piszesz np. że aplikacje z GUI można oprzeć o wzorzec MVC który pozwala na oddzielenie logiki aplikacji od sposoby prezentacji oraz interakcji z użytkownikiem i jeszcze kilka podobnych zdań a na koniec oznaczasz to odwołaniem do publikacji na temat MVC. Tam nie musiało paść żadne z tych zdań - ważne żeby wniosek który tutaj napisałeś wynikał z tej przywołanej publikacji. Oczywiście takiego tekstu nie oznaczasz cudzysłowem.

Możesz mieć pół pracy w ten sposób oznaczone -> to nie jest plagiat tylko korzystanie ze źródeł.

Pamiętaj też że błędem jest gdybyś napisał bez odnośnika do publikacji np. najpopularniejszym wzorcem projektowym dla aplikacji z interfejsem użytkownika jest wzorzec MVC. Taki wniosek może, jak wspomniałem wyżej, wynikać albo z twoich badań (np. przeanalizowałeś milion aplikacji na githubie i wysnuwasz taki wniosek) albo z badań kogoś innego do których sie odwołujesz.

Jeśli chodzi o nazwy i tłumaczenia to ja w swojej pracy, jeśli nie było popularnego polskiego odpowiednika, tłumaczyłem samodzielnie ale obok dodawałem (ang. blablabla) żeby było wiadomo o co chodzi.

0

Poszukałem trochę na scholar.google.com i albo nie umiem szukać albo niezbyt jest to przyjazne dla użytkownika. Zresztą większość rzeczy jakie tam znajduje i by mnie interesowały to odwołania do książek.

Wydaje mi się że najłatwiejszą opcją byłoby poprzeglądanie książek i odnosząc się do nich napisanie pracy.

Czyli generalnie wygląda to tak że czytam sobie jakiś rozdział w książce. Potem piszę na podstawie tego rozdziału dodając swoje spostrzeżenia których nawet nie było w tym rozdziale, albo tłumacze to co zostało napisane w własny sposób na swoich przykładach(korzystając np. z blogów "Januszy" xd). Mogę też słowo w słowo cytować z tego rozdziału - ale wtedy muszę już zaznaczyć że to cytat?
I tak cały czas. Dobrze rozumiem ?

Albo chciałbym przedstawić też fragmenty kodu z mojej aplikacji która jest częścią pracy i obrazuje działanie danego mechanizmu.
Proszę o wyrozumiałość ;)

7
  1. Chyba słabo szukasz. Generalnie najprościej szukać tak: znajdujesz publikację która opisuje to czego szukasz. Patrzysz co oni tam cytują i tak idziesz aż dojdziesz do źródła. Chyba ze ewentulanie po drodzę trafisz na coś co akurat ci pasuje. Bo jasne że nie będzie publikacji "na twój temat". Ale będzie jakaś randomowa publikacja o MVC albo o IoC i z ich bibliografii korzystasz. Książki też nie są złe, szczególnie że większość to pewnie jakieś proceedings z konferencji albo monografie złożone z publikacji ;]

Czyli generalnie wygląda to tak że czytam sobie jakiś rozdział w książce. Potem piszę na podstawie tego rozdziału dodając swoje spostrzeżenia których nawet nie było w tym rozdziale

Nie. To sie nazywa plagiat właśnie. A "swoje spostrzeżenia" to zachowaj dla siebie, chyba ze są czymś poparte. W pracy naukowej nie ma miejsca na twoje przemyślenia, tylko na fakty.
Wygląda to tak że czytasz kilka ksiażek, artykułów etc żeby mieć mniej więcej obraz tego o czym chcesz pisać. Potem sobie rozplanowujesz to o czym będziesz pisał dzieląc materiał na podrozdziały. Jeśli będziesz to robił z nosem w książce, szczególnie jednej książce, to wyjdzie ci to samo co w tej książce i to będzie plagiat.
Może dam tu przykład: chcesz sobie zrobić podrozdział na temat miar centralności w sieciach społecznych. Czytasz kilka publikacji i rozdziałów w książkach na ten temat żeby mieć rozeznanie w tej dziedzinie. Następnie wybierasz miary które uważasz za warte opisania. Następnie piszesz wstęp który krótko opisuje czym są miary centralności, co mogą nam powiedzieć i dlaczego warto o nich wspomnieć. Tutaj odwołujesz się do jakiejś publikacji na ten temat, a najlepiej do kilku bo np. jedna wspomina o różnych zastosowaniach a inna o jakims innym aspekcie. Potem opisujesz sobie kilka wybranych miar, przy każdej opierając sie o publikacje którą tą miarę opisuje (najlepiej o publikacje która ją wprowadziła). Więc opisujesz to samodzielnie, broń Boże nie tłumaczysz tekstu z książki, ale jednocześnie odwołujesz się do jakiegoś źródła bo przecież to nie ty tą miarę wymyśliłeś ;] Więc masz tam np. Miara X została zaproponowana przez XYZ w [1234]. Pozwala na....

albo tłumacze to co zostało napisane w własny sposób na swoich przykładach(korzystając np. z blogów "Januszy" xd).

Jeśli korzystasz z jakiegoś przykładu od janusza to musisz to zaznaczyć przez odwołanie do niego!

Mogę też słowo w słowo cytować z tego rozdziału - ale wtedy muszę już zaznaczyć że to cytat?

Tak, chociaż to jest raczej rzadkość. To ma sens tylko kiedy cytujesz jakąś definicje, formułkę czy coś takiego. Fakt że cytujesz coś dosłownie musi być sensownie umotywowany.

Albo chciałbym przedstawić też fragmenty kodu z mojej aplikacji która jest częścią pracy i obrazuje działanie danego mechanizmu.

Z tym bym uważał, bo kod zajmuje dużo miejsca a jest mało obrazowy. Jeśli już to pseudokody i diagramy albo coś bardzo krótkiego i czytelnego jeśli musisz.

Jeśli chodzi jeszcze o te własne przemyślenia to kwestia jest taka, że to wszystko musi z czegoś wynika. Nie możesz napisać np. W aplikacji wykorzystałem najlepszy wzorzec projektowy dla aplikacji z interfejsem - Model View Controller, bo najlepszość jest tu wyssana z palca. Możesz za to napisać że Wykonałem prototypowe aplikacje z wykorzystaniem wzorców X, Y oraz Z, w wyniku których zdecydowałem sie wykorzystać dalej wzorzec Y. Kryteria jakimi sie kierowałem to bla bla bla (najlepiej kryteria mierzalne! czas, linie kodu, etc) i z uzyskanego przeze mnie zstawienia jednoznacznie wynika, że dla mojego problemu wzorzec Y nadaje sie najlepiej ze wszystkich testowanych.
Analogicznie mozesz też napisać W projekcie wykorzystałem wzorzec XYZ kierując sie analizą wykonaną przez ABCD w [1234] z której wynika, że dla mojego problemu ten wzorzec jest dobrym wyborem.

Nie ma też miejsca na jakieś Autor w [1234] twierdzi że XYZ ale ja sie z tą tezą nie zgadzam, bo wydaje mi sie że jest inaczej. Udowodnij albo nie pisz nic ;]

0

Kolego jaki masz temat pracy?
Jaki zakres?

Jestem na bardzo podobnym etapie...

0

@NinjaKoder napisałem aplikacje gabinetu lekarskiego w ASP .NET MVC ;]

0

Super :)
Też teraz na inżynierkę będę robił coś podobnego ale dla minikanlecarii prawnej w tej samej technologii :-)

Obroniłeś się już?

Możesz pokazać jakieś screeny Twego dzieła? :)

Jak jesteś już po obronie to napisz jak przebiegła, o co pytali itp.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1