Programista a znajomość języka angielskiego

3

Cześć,
W dzisiejszych czasach mimo że istnieje duża baza książek/tutoriali dla programistów w języku polskim czasem zaistnieje potrzeba przeczytania artykułu/dokumentacji/książki w języku angielskim. O ile z artykułami, dokumentacją sobie radzę, często potrzebuje sprawdzić dane słówko/frazę w słowniku co oznacza to chciałbym podejść do tematu w bardziej ambitny sposób i zacząć czytać książki IT w języku angielskim. Oczywistą sprawą jest że jedna książka będzie napisana lepszym, bardziej zrozumiałym językiem niż druga. I tu moje pytanie, jak najlepiej zacząć sensownie "uczyć" się czytania książek IT po angielsku. Siedzieć ze słownikiem i sprawdzać słówka (co jest dość wolnym sposobem), i odpowiednio sobie je zapisywać i potem je przypominać. Czy może lepiej czytać bez słownika aby rozumieć ogólny kontekst wypowiedzi a po pewnym czasie przyniesie to efekty?

1

Czytaj po angielsku ile się da, sprawdzaj to czego nie znasz - samo wejdzie do głowy. Miesiąc do trzech i będziesz je połykał jedna za drugą.

0

Czyli czytam, sprawdzam słówka/wyrażenia których nie znam, zapisuje je, uczę się ich, odpowiednio często powtarzam i powinno zadziałać ? ;)

5

Czytasz, dopóki rozumiesz sens zdania to nie tykasz słownika. Jeśli jakieś słowo jest krytyczne dla zrozumienia to sprawdzasz. Książki techniczne mają dosyć ograniczony zasób słownictwa, więc nawet jak za chwilę zapomnisz o tym słowie to po piątym czy szóstym sprawdzeniu zapamiętasz. Ja nie cierpię powtarzania słówek z listy, jest to nieefektywne bo nie masz kontekstu, więc trudniej zapamiętać.

0

czytanie to pół biedy, bo sobie sprawdzisz w translatorze, gorzej jak zasiądziesz do telekonferencji :)

0

Kiedyś jak przeglądałem forum i @Shalom odpowiadał na pytania linkiem do dokumentacji to zawsze mnie to irytowało (niezależnie czy ja pytałem czy ktoś inny). Potem zobaczyłem że to najlepszy sposób żeby poza tym że faktycznie sam znajdujesz rozwiązanie to dodatkowo uczysz się angielskiego. Jeśli czegoś nie znasz, kopiuj wklej do google translatora i pojedyncze słowa się uczysz. Przyjemne z pożytecznym.

Kiedyś nawet miałem do chrome taki plugin że jak się dowolny wyraz zaznaczyło na stronie to pojawiało się okienko z tłumaczeniem. Też super sprawa jak się czyta jakieś artykuły i się czegoś nie rozumie. Niestety nie powiem Ci jak się nazywa bo już nie pamiętam nazwy ale jak poszukasz w dodatkach do chrome to znajdziesz.

0

@eL vocabla

4

Najlepszym sposobem do nauki czytania angielskiego jest wg mnie kupienie czytnika ebooków np. Kindle Paperwhite 2, albo innego, z wbudowaną apką, która działa w ten sposób, że po przytrzymaniu palca na słowie zostaje ono zaznaczone i wyszukane w słowniku. Nie musisz się męczyć z wpisywaniem czegokolwiek, a tym bardziej z ręcznym przeszukiwaniem słownika. Wystarczy, że chwilę przytrzymasz palcem i gotowe. I co najciekawsze, sam wybierasz słownik jaki używa aplikacja. Na amazonie za niecałe 50 zł możesz kupić baaardzo dobry słownik The Great English-Polish Dictionary. Sam postąpiłem wg powyższego schematu i oto efekty(czytam średnio około 300-500 stron/miesiąc):

  • po miesiącu zmniejszyłem częstotliwość sprawdzania nieznanych słów w przybliżeniu nawet o więcej niż połowę
  • po około 8 miesiącach jestem w stanie czytać niemalże bez sprawdzania słów
    Jeśli chodzi o źródło książek - wystarczy dobrze poszukać, w internecie wszystko znajdziesz, jeśli nie w formacie epub/mobi to w pdfie. Może trochę gorzej się czyta, ale wyszukiwanie słów w słowniku nadal działa.
0

Możesz też skorzystać z kursu angielskiego dla programistów - http://shebang.pl/jezykiobce/angielski-dla-programisty/

0

Tak jak pisali poprzednicy, czytać dużo po angielsku, przeglądać zagraniczne strony o tematyce która Cię interesuje. Próbować się udzielać (czasami przydaje się pomoc głupiego Google translatora gdy brakuje słówek). Z czasem wszystko zacznie iść w dobrym kierunku.

Z tym czytnikiem to bardzo ciekawy pomysł, być może i ja sam użyję tego tricku - dziękuję. Może ktoś wie czy na tablecie android też by się dało odnaleźć podobną aplikację?

2

Zapomnij o polskim po prostu, czytaj tylko po angielsku, jak się uczysz, szukaj informacji po angielsku,
robisz notatki tylko po angielsku, jak nie znasz słowa, to szukasz w słowniku i zapamiętujesz.
Poza tym:

  • filmy bez lektora, ale z angielskimi napisami

Co do mówionego, to po prostu znajdź kogoś kto nie mówi w ogóle po polsku i rozmawiasz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1