Książki dla początkującego (PHP, jQuery, Ajax, frameworki i nie tylko)

0

Jako że to mój pierwszy post tutaj - witam szanowną społeczność 4programmers.net
Przejdę od razu do sedna:

Moja wiedza:
Mam za sobą semestr automatyki i robotyki na politechnice, jednak od października wybieram się informatykę w wydaniu uniwersyteckim.
Szeroko pojętą informatyką interesuję się właściwie od zawsze, zarówno od strony hardware, jak i software. Największą moją pasją są jednak książki i w tym właśnie celu założyłem ten temat - poszukuję książkowych propozycji "szytych na miarę", które są zarówno rozwijające, jak i pisane lekkim piórem.

  • dwa lata temu przeczytałem "Symfonię C++" J. Grębosza, zdobytą tutaj wiedzę wykorzystałem raczej na dosyć prostych konsolowych aplikacjach; najambitniejszym projektem była nieskomplikowana gra tekstowa;
  • mam za sobą również dosyć krótką książkę o Java (http://www.ceneo.pl/2350648), która była dołączona do czasopisma Komputer Świat, więc składnia jako tako jest mi znajoma;
  • kilka dni temu skończyłem czytać "PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW." (http://www.ceneo.pl/10195475), podstawową znajomość języka PHP i baz danych MySQL miałem już wcześniej, bo korzystając po części z gotowych rozwiązań, a po części z własnej twórczości - stworzyłem dosyć prostą grę przeglądarkową;
  • aktualnie czytam "Bootstrap. Tworzenie interfejsów stron WWW.", by liznąć pseudoframeworków front-endowych;

Prócz ww. listy, na studiach miałem okazje zapoznać się z językiem Python, jednak w dosyć podstawowym stopniu - największy "projekt" to prosty webcrawler.
Wiem na czym polega programowanie orientowane obiektowo - czym są klasy, atrybuty, egzemplarze czy dziedziczenie, jednak ciężko mi zastosować je w praktyce, bo widać tutaj braki.
Dodatkowo stworzyłem też kilka prostych skryptów w JavaScript, głównie na potrzeby elementów Ajax oraz "Hello world" w Ruby.

Podsumowując / tl;dr - znajoma jest mi składnia kilku podstawowych języków programowania (C++, PHP, Python, JavaScript), podstawy OO oraz baz danych (MySQL), jak i również frontend (HTML, CSS, elementy Ajax).

Pytanie:
Poszukuję książek, które dałyby mi możliwość rozwijać się dalej, może liznąć jakieś nowe zagadnienia. Mogą to być zarówno książki z wiedzą "twardą" (języki programowania), jak i "miękką" (planowanie, dokumentacja, szyfrowanie, wzorce).
Bardzo podoba mi się język PHP w połączeniu z MySQL, więc może warto spróbować poczytać o którymś z frameworków - Laravel, Symfony?
Nigdy nie miałem do czynienia z żadnym frameworkiem, wiem jedynie co to jest.
A może coś uniwersalnego, co pozwoli mi dobrze zrozumieć programowanie OO?

Wszelkiej maści podręczniki i poradniki czyta mi się tak samo przyjemnie jak beletrystykę, warto więc to wykorzystać, by się rozwijać.
Będę wdzięczny za każdą propozycję, nie potrzebuję opisu danego tytułu, ale krótkie uzasadnienie dlaczego warto wybrać akurat tę pozycję. :)
Dziękuję za uwagę i serdecznie pozdrawiam.

1

Musisz odpowiedzieć na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: co Cię interesuje? I zacznij o tym czytać.
Dużo przydatnej, ale subiektywnie nieinteresującej wiedzy będziesz miał na informatyce, po co marnować prywatny czas również na to.

0

Powiedzmy więc, że interesują mnie propozycje:

  1. Związane z PHP (+MySQL, Ajax) - najlepiej jakieś wstępy, opracowania frameworków (Laravel, Zend?). Podkreślę, że nigdy nie miałem z żadnym frameworkiem do czynienia, jednak sam język jako tako znam.
  2. Dotyczące programowania orientowanego obiektowo - mogą być powiązane z językiem (najlepiej PHP, ewentualnie Python) lub bardziej uniwersalne, ogólne.
  3. Może jakiś podręcznik do C#? Tak, by pierwsze 200 stron nie było o tym czym się różni pętla for od while i jak działa if/else.
    Najlepiej jakieś bardziej opasłe tomisko, jak "Symfonia" czy "PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW."
  4. Omówienie platformy .NET, może być ogólne, lub pod kątem jakiegoś języka.
0

Dzisiaj natknąłem się na bardzo dobry post i podpisuję się pod nim. Framework nie jest dla kogoś, kto zna coś po japońsku (jakotako).

You cannot even begin to delve into MVC before you have comprehensive understanding of OOP.

MVC is an advanced architectural design pattern, which requires solid understanding. It is not meant for beginners or for tiny "hello world" applications.

http://stackoverflow.com/ques[...]c-for-advanced-php-developers < - link do pełnego posta.

Poza tym, uważam że nie powinieneś korzystać z frameworków dopóki nie opanujesz języka w bardzo dobrym stopniu. Dzek ostatnio mi zwrócił uwagę przy okazji jak zadałem pytanie o jQuery, że tak to jest jak ktoś się bierze za jQuery nie znając mocnych podstaw javascriptu.

Nie próbuj robić wszystkiego, bo w niczym nie będziesz dobry. Wybierz sobie jakąś dziedzinę i poświęć się jej, jak Ci się nie spodoba to bierzesz drugą, a tą rzucasz w cholere.

Swoją drogą sam jestem w trakcie drogi opisanej w poście powyżej i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru.

0

Fi3rce - rozumiem, że chcesz doradzić mi jak najlepiej, jednak jak już podkreśliłem - aktualnie traktuję to bardziej jako beletrystykę, z której przy okazji mogę wynieść coś praktycznego, niż faktyczną naukę programowania. Właśnie dlatego napisałem, że dobrze, gdyby dany tytuł był pisany lekkim piórem.

Nie potrzebuję porad odnośnie mojej "kariery", a jedynie propozycje ciekawych, przyjemnych lektur, które wstrzelą się w moje kryteria.
Jedni czytają kryminały, inni fantastykę, ja lubię czytać wszelkiej maści podręczniki.

0

Rozumiem, w takim razie spróbuj książki Headfirst, pisane lekko i do zrozumienia dla każdego :)

0

Przeglądałem w księgarni C# i SQL z tej serii. Książki faktycznie dosyć ciekawe pod względem wizualnym, jednak jeśli chodzi o samą treść, to jest jej dosyć mało.
No i nie jestem "aż tak" zielony - chcę właśnie uniknąć ponownego przebijania się przez zagadnienia takie jak proste pętle, warunki, tablice, drukowanie tekstu, operacje na stringach itd.
"PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW" od Heliona podobało mi się, bo zagadnienia te zostały przedstawione krótko i zwięźle.

Może masz jakieś propozycje dotyczące samego programowania OO?
O ile potrafię napisać jakąś prostą rzecz obiektowo, tak mam problem, by zaimplementować to w większych projektach.

Tak czy siak - dzięki za propozycję. Mam nadzieję, że nie odebrałeś poprzedniego posta jako atak, chciałem tylko uściślić tę kwestię.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0