Nauka programowania

0

Witam piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie i liczę, że mi pomożecie. Otóż jestem obecnie studentem 2 roku studiów medycznych i jestem coraz bliższy rezygnacji głównie z tego powodu, że uczę się głównie rzeczy zbędnych i takich, które mnie mało co interesują na dodatek średnio podoba mi się wizja mojej przyszłej pracy. Maturę pisałem rozszerzoną z chemi (60%) biologi (70%) a z podstawy matematyka (90%) oraz angielski (100%).
Pamiętam, że w liceum mnóstwo zabawy sprawiała mi nauka programowania w php ponieważ dzięki niej mogłem udoskonalać prowadzoną stronę internetową, którą pózniej porzuciłem ze względu na przygotowania do matury a pózniej studia. Doszedłem do wniosku, że moją pasją są gry komputerowe i chciałbym zostać osobą, która bierze czynny udział w ich produkcji lub w tworzeniu programów.
Szukałem nawet studiów o kierunku programowanie ale niczego takiego nie znalazłem tylko informatykę. Jestem teraz tak jakby 2 lata w plecy i zastanawiam się czy ponowne pójście na studia byłoby dobrym pomysłem ze względu na to, że z tego co czytałem to żeby być programistą nie trzeba być informatykiem oraz na to, że moja wiedza z matematyki ogranicza się tylko do podstaw z liceum. Co prawda w rozszerzonej chemii trzeba znać też niektóre zagadnienia z rozszerzonej matematyki ale tylko w małym stopniu natomiast wydaje mi się, że potrafię myśleć logicznie ( oby :P) .
Tak więc jak to jest czy pracodawcy wymagają tego ,,papierka" przy zatrudnianiu pracownika tak jak to bywa w większości zawodów oraz najważniejsze pytanie. Jak się uczyć programowania? Z jakich książek korzystać, w jakich kursach uczestniczyć, czy warto mnie jakiegoś korepetytora, który wskazywały mi drogę nauki i wytykał błędy. Jak tego dokonać żeby zostać dobrym programistą?

0

Odpuść sobie, to nie dla ciebie. Pierwsza i najważniejsza cecha, której niestety nie posiadasz, to samodzielność i umiejętność pozyskiwania informacji. W praktyce w pracy bardzo dużą część czasu programisty pochłania właśnie wyszukiwanie informacji.
Temat identyczny (!) jak twój pojawia się tu przynajmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli nie potrafiłeś żadnego z nich znaleźć to niestety ale to po prostu nie jest coś dla ciebie. Zmarnujesz tylko kolejne 2 lata i będziesz 4 lata w plecy. Nie warto.

Wiedza ze studiów a praca
Jaką drogę obrać?
Czy magisterka się przydaje?
Przekwalifikować się w wieku 35 lat...
Skończone studia nietechniczne, czy opłaca się pójść na studia zaoczne?
Czy warto pójść na studia informatyczne, jeżeli już pracuje się w branży?
Czy warto wrócić, pielęgnować to?
Programowanie a studia.
Domowe sposoby na studia informatyczne
Przydatne przedmioty ze studiów w pracy programisty
Nauka i początek
Jak zacząć z Javą?
Od czego zacząć? (program biurowy, kilka kalulatorów)
Programowanie, studia czy może coś innego?

0

Jak się uczyć programowania? Z jakich książek korzystać, w jakich kursach uczestniczyć,

Przez praktykę. Owszem, czasem na początku warto książkę poczytać, czy przejść jakiś internetowy kurs/tutorial, gdzie ci pokażą co i jak. Ale tak naprawdę to nie ma znaczenia od czego zaczynasz. Owszem są kursy dobre i kursy złe (np. przestarzałe) ale tak naprawdę najważniejsze jest zacząć. Nawet jak trafisz na słaby kurs, to potem natrafisz na kolejny kurs, już lepszy. Tym niemniej to co naprawdę się liczy to praktyka i chęć tworzenia. Oraz pewna doza analitycznego myślenia. Nauka dostrzegania powiązań i analogii. No i solidna dawka cierpliwości. I umiejętność wyszukiwania informacji, chęć do eksperymentowania. I podstawy angielskiego.

Może to brzmi banalnie albo ogólnie, ale jak widzę w necie różne głupie pytania początkujących (nie mam na myśli tego wątku, piszę o innych), to zwykle ktoś ma problem nie dlatego, że nie umie programować*, a raczej dlatego, że nie ma miękkich skilli (np. niechęć do szukania w google, nieumiejętność zanalizowania problemu, niecierpliwość, brak żyłki do eksperymentowania etc.).

TL;DR:

  1. praktyka. Just do it. Po prostu zacznij programować. Jakoś to będzie.
  2. miękkie skille i postawa to podstawa.

*tzn. w takich przypadkach nieumiejętność programowania jest rzeczą wtórną, rezultatem braku miękkich skilli i niechęci do nauki.

0

Już miałem się nie zgodzić z @Shalom, ale po tym jak się obraziłeś i postanowiłeś zedytować temat, zmieniam zdanie - odpuść sobie.

0

Proszę o usunięcie tematu.

0

ja sobie postawilem maly kroczek

zbudowac baze w mysql i podlaczyc ja do aplikacji lazarusa

juz z miesiac probuje i nie daje rady

1

haha, zawsze piszecie że programowanie nie jest dla ciebie dlatego że nie umiesz szukać informacji ;3 Ja na forum dzięki temu nie zadaje pytań od kilku miesięcy ponieważ wszystko można znaleźć w internecie. Ale powiem wam że te wasze słowa to dały mi jeszcze większy zapałał żebym coś komuś udowodnił ;D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1