Ile czasu nauki (X)HTML, CSS, JS, żeby móc myśleć o szukaniu pracy>

1

Witam. Uczyłem się Javy przez 3-4 miesiące, jednak przestałem, bo zdałem sobie sprawę ze obietnice mojego kolegi o zostaniu milionerem po polowie roku nauki javy są ściemą. Obecnie uczę się konsekwentnie (X)HTML i CSS. Za mną jest 2 miesiące nauki tych języków. Za 5 miesięcy planuję poszukiwanie pracy. Oczywiście dojdzie do tego również nauka Javascript i prawdopodobnie angular.js. Mój angielski jest na poziomie zaawansowanym, w związku z czym mogę z łatwością przyswajać wiedzę z anglojęzycznych tutoriali. Oglądam tutoriale TheNewBoston i pewnie będę się uczył z lynda.com. W internecie znalazłem informacje, że 6 msc - 1 rok nauki wystarczy zeby znalezc pracę, jeżeli osoba będzie spędzała po 2-3 godziny dziennie. Różne są opinie na temat czasu jaki jest potrzebny, zeby ubiegać się o stanowisko junior front end developera. Ja będę próbował po 7 miesiącach codziennej nauki. Tutoriale oglądam w tempie 1.25, od razu robię w zeszycie notatki, a później zacznę tworzyć strony pod kontem zrobienia portfolio i w ramach praktyki. Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć czy wyrobię się w 7 miesięcy z nauką do takiego stopnia zeby byc gdzieś przyjętym do pracy na tym stanowisku? Dodam ze mieszkam w dużym mieście - Kraków. Pozdrawiam.

0

Jeżeli macie jakieś tipy na to jak przyspieszyć naukę lub jakiekolwiek inne rady - piszcie. Chętnie dowiem się czegoś nowego.

0

internecie znalazłem informacje, że 6 msc - 1 rok nauki wystarczy zeby znalezc pracę, jeżeli osoba będzie spędzała po 2-3 godziny dziennie.

To znaczy studiujesz albo pracujesz w międzyczasie, że tylko 2-3 godziny dziennie? Twardym trza być, a nie miękkim.
BTW powtarzają się tu wątki, postawy, ambicje zostania programmerem... wszystko jedno wielkie deja vu.

Jeżeli macie jakieś tipy na to jak przyspieszyć naukę lub jakiekolwiek inne rady - piszcie. Chętnie dowiem się czegoś nowego.

Należy sobie "ubrudzić ręce", jak to mówią amełykanie. Nauka jest dla słabych. Najszybciej się człowiek uczy, kiedy ma konkretny cel. Np. konkretną aplikację do napisania. Ważne są realne problemy z którymi się zmierzasz, a nie nauka za rączkę z tutoriala.

(X)HTML i CSS.

XHTML możesz olać i skupić się na HTML5.
CSS owszem, plus warto poznać Sass albo SCSS (preprocesory do CSSa, dające ci możliwość używania zmiennych i inne bajery)

Oczywiście dojdzie do tego również nauka Javascript i prawdopodobnie angular.js

dużą miałeś styczność z programowaniem, czy 3-4 miesiące nauki Javy to był twój jedyny czas, kiedy programowałeś? Jeśli jesteś żółtodziobem, to nauka Angulara niewiele ci pomoże, bo nie będziesz umiał go poprawnie i skutecznie wykorzystać. Dużo rozsądniejsze jest na początek jQuery ogarnąć.

Witam. Uczyłem się Javy przez 3-4 miesiące, jednak przestałem, bo zdałem sobie sprawę ze obietnice mojego kolegi o zostaniu milionerem po polowie roku nauki javy są ściemą.

Na serio? Trochę mi się nie mieści w głowie. Ani to, że uwierzyłeś w takie coś, ani w to, że po raptem 3-4 miesiącach już się poddałeś.

Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć czy wyrobię się w 7 miesięcy z nauką do takiego stopnia zeby byc gdzieś przyjętym do pracy na tym stanowisku?

Ciężko powiedzieć. Pytanie z serii "jaka pogoda będzie 1 października o godzinie 12.00?". Praca to nie szkoła, i nikt nie ma cię obowiązku zatrudnić nawet jak będziesz dobry. Tak samo jak będziesz kiepski, to też wcale nie zamyka ci drogi do zatrudnienia. Chociaż po 7 miesiącach nauki to będziesz miał dość słaby raczej poziom, z musu.

0

Pracuję. Dlatego 2-3 h dziennie. Ogolnie z programowaniem mialem okolo 5 miesięcy styczności. A co do uwierzenia w to ze zostanę milionerem po połowie roku z javą to tak trochę przesadziłem. Moj zbyt optymistycznie nastawiony kolega powiedzial ze wystarczy pół roku nauki zeby zacząć tworzyć najprostsze aplikacje. Uwierzyłem, dlatego ze w ogole nie mialem stycznosci z programowaniem. Po 3 i pół miesiąca przekonałem się jaka długa jeszcze jest droga i chcę zacząć od prostych języków programowania.

3

Niby JavaScript ma być prostszy? Dla mnie jest mega pokręcony.

0

Wg. mnie mozesz myslec o szukaniu pracy ile Ci sie podoba, ale nie skladaj CV dopoki nie bedziesz sie czuc na silach do zrobienia konkretnego programu.

1
krwq napisał(a):

Wg. mnie mozesz myslec o szukaniu pracy ile Ci sie podoba, ale nie skladaj CV dopoki nie bedziesz sie czuc na silach do zrobienia konkretnego programu.

Uważasz że to wystarczy? To Ci powiem jak to było z mojego doświadczenia. Teraz jest od groma firm które po prostu świadczą jakieś usługi outsorcingowe i szukają po prostu ludzi którzy ogarniają temat czyli po prostu fachowców. Jest zapotrzebowanie. Startowałem do kilku z takich firm i tak:

  1. Programista DJANGO. Mam tu ok. miesiąc niekomercyjnego bo nie robiłem nawet żadnej wizytówki dla firmy a to by już się kwalifikowało. Ale jestem w stanie w tej technologii wykonać i strony dla firm, i aplikacje typu ERP, może nawet większe serwisy. Kwestia czasu realizacji i nic więcej. HTML+CSS+JS to podstawa. Zresztą bardzo dużo się teraz dzieje z wykorzystaniem java scriptu, bez tego w zasadzie dzisiaj się nie obejdzie. I co się okazuje? Wymagane min. 1 rok komercyjnego bo klient tak wymaga (firma do której startowałem to jedna z wielu które wykonują projekty dla klientów - mają swój zespół fachowców).

  2. Programista PHP, również podobna firma. Tu akurat mam już ze 2 mies. komercyjnego bo robiłem stronę dla firmy - ma na siebie zarabiać. Tu także jestem w stanie wykonać to co wyżej, generalnie wali mnie to czy mam pisać w PHP czy w pythonie, za kasę to trochę inaczej wygląda. Wymagane kilka lat doświadczenia. Po prostu sprawa tu się rozbijała w zasadzie i tak o czas w jakim byłbym w stanie coś wykonać, ja deklarowałem dłuższy (a nie jestem idiotą, klienci często wydziwiają)

  3. Nie ma większych problemów z formą rozliczenia.

  4. Nie wiem jak tam z korpo, pewnie zatrudniają albo studenciaków (lub zaraz po studiach) albo podkupują sobie pracowników z innych firm. Co z takimi średniakami?

  5. Zadania na próbę to dość częsta praktyka. Jak ktoś myśli że to dla niego wrota do dobrze płatnej robótki to jest albo naiwny, albo ryzykantem. Droga wolna. Tylko że te zadanka próbne to de facto przerzucanie ryzyka na stronę ekonomicznie słabszą.

Co do możliwości szybkiej nauki HTML, CSS, JS, JAVA, Springa czy czego tam jeszcze, sprawa jest dość jasna. Trzeba postawić sobie za cel napisanie np. jakiegoś takiego serwisu z typowymi i często występującymi funkcjonalnościami. Tu bez tutoriali się tez nie obejdzie. Ale to oznacza niestety tylko pobieżną znajomość tematu. Obstawiam tu też że obawy tych form co się zajmują tworzeniem aplikacji na zlecenie klienta są całkowicie uzasadnione. I tak np. przyjdzie do realizacji jakiegoś bardziej zaawansowanego serwisy czy tam nawet strony firmowej, to się niestety można przejechać, zwłaszcza jeśli ambicje przeważają nad faktycznymi możliwościami.

0

Uczyłem się Javy przez 3-4 miesiące, jednak przestałem, bo zdałem sobie sprawę ze obietnice mojego kolegi o zostaniu milionerem po polowie roku nauki javy są ściemą.

Błąd! Milionerem nie zostaniesz, ale lepiej uczyć się Javy, albo C#, bo to są technologie, które zagwarantują ci perspektywę startu w jakiejś firmie.

Obecnie uczę się konsekwentnie (X)HTML i CSS. Za mną jest 2 miesiące nauki tych języków.

Jeśli już to HTML5 i CSS3. Tylko do tego nie trzeba akurat kilku miesięcy. Wystarczy kilka wieczorów, żeby kodować własne szablony. Warto nauczyć się też ciąć gotowe projekty graficzne stron.

Oczywiście dojdzie do tego również nauka Javascript

To jest dobry pomysł.Wielu korzysta ze skryptów JavaScript, ale niewielu umie samodzielnie pisać, bo JavaScript jest trochę inna niż inne obiektowe języki. Na to można poświęcić kilka miesięcy nauki, żeby solidnie poznać wszystkie niuanse JavaScript.
Powodzenia ;)

0

Czyli mówisz bus45 ze mój plan może być całkiem realny?

0

Jeśli już to HTML5 i CSS3. Tylko do tego nie trzeba akurat kilku miesięcy. Wystarczy kilka wieczorów, żeby kodować własne szablony.

Taaaa... pod warunkiem, że robisz to na Bootstrapie tylko i wyłącznie, ew. na tabelkach, jeszcze prościej.

I pod warunkiem, że nie będziesz zwracał uwagi na jakość kodu(no bo co cię obchodzi, że za miesiąc inny programista będzie to czytał? Olać to! Przecież Wystarczy kilka wieczorów, żeby kodować własne szablony. Problemem jest jednak to, że w pracy nie będziesz kodować "własnych szablonów" tylko raczej będziesz częścią zespołu, więc nie możesz tworzyć kodu byle jak.

W dodatku CSS ma zamotane reguły i na początku można mieć spore problemy ze robieniem byle layoutu w CSS przez kombinowanie z właściwościami typu position: absolute, position:relative, float, display:inline-block itp. a potem dziwienie się, że nie wyświetla się poprawnie i szukania w necie odpowiedzi na pytanie typu "jak wycentrować element w CSS?". No chyba, że od razu pójdzie się w display:flex czyli w nowy, bardziej logiczny sposób tworzenia layoutu w CSS3 - ale w ten sposób jak będziesz musiał przerobić kod, który jedzie na floatach/positionach/display-blockach, to nie będziesz wiedział co z tym zrobić...)

Wielu osobom się wydaje, że CSS jest prosty, bo ma prostą składnię, ale to tak jak twierdzić, że Assembler jest prosty, bo przecież składnię ma prostą.

Skalowalny, wydajny i elegancki HTML/CSS to jednak coś więcej (i niestety piszę to nie dlatego, że tak dobrze znam CSS, tylko raczej odwrotnie. To ciągle jednak najsłabszy punkt w moich umiejętnościach i dopiero teraz poznaję tak naprawdę dobre praktyki CSS i metodologie takie jak OOCSS, BEM, SMACSS etc. ).

Nie mówiąc już o typowych błędach początkujących czyli stosowanie id zamiast class, czy walenie wszędzie !important, jak coś nie działa. Ew. divitis, czyli tworzenie kilometrowych łańcuchów divów i wrapperów do divów na zasadzie matrioszki.

CSS nie da się raczej w kilka dni ogarnąć na poziomie produkcyjnym.

0

Wszystko można, jak się chce. Tu znalazłem coś ciekawego, zresztą sam to poczytam:
http://www.kurshtml.edu.pl/index.html

Co do layoutów, jest jeszcze inny ważny problem. Internet Explorer, a właściwie to pewnie jego starsze wersje, ja mam wersję 8 i Windows XP. I tak np. mogą być problemy z zaokrąglaniem przycisków czy linków wyświetlanych jako przyciski, ramek ale i na to też się znajdzie rozwiązanie:

http://stackoverflow.com/questions/7077331/css-rounded-corners-in-ie8
http://jonraasch.com/blog/css-rounded-corners-in-all-browsers

Tak samo jak i elementy layoutu mogą się nieco inaczej wyświetlać w IE a komuś się może wydawać że są wyświetlane poprawnie bo testuje na FF czy Operze, Chrome i trzeba mieć to też na względzie.

Jak dla mnie tygodnie nauki to nieporozumienie. Może min. kilka mies. czytania i ćwiczeń praktycznych. Najlepiej chyba stworzyć jakąś prostą własną stronkę i wystawić pod ocenę użytkowników, ma to ładnie wyglądać.

2

Zgadzam się do bycia PRO jako frontendowiec trzeba lat nauki nawet nie miesięcy. Przyniesie Ci klient projekt strony w photoshopie i weź to potnij mądrze i zakoduj tak, żerby było elastyczne i w zasadzie w wersji 1:1 z mocupem (projektem). Weźmy pod uwagę jeszcze jakieś niestatyczne elementy strony (slidery, rozwijane menu, jakieś interaktywne elementy) Nie nauczysz się tego w kilka wieczorków. Ale moim zdaniem można próbować jeśli zabierzesz się za chociaż za kilka stronek i dobrze Ci wyjdzie.
Weź pod uwagę że programowanie w firmie to inny styl niż programowanie dla siebie. U siebie jak Ci coś nie wychodzi zmienisz sobie layout i będzie ok.
W firmach często przyjdzie Ci kklient z durnym layoutem i powie - tak ma być i koniec...
A potem wychodzi że dorzuca sobie layout na mobiliki a ty człowieku płacz i zagryzaj zęby ale tak ma być i ma działać...
a potem klient Ci napisze.. Że on myślał że to wszystko mniej czasu zajmie bo przecież coś wygląda "prawie tak samo" na widoku mobilnym i skąd tu tyle pracy?

1

Nikt na rozmowie nie pyta ile się uczyłeś, tylko ile umiesz. Dla każdego czas potrzebny do nauki jest inny. Dlatego pytanie jakie zadałeś w tytule wątku nie ma prawidłowej odpowiedzi i moim zdaniem jest bez sensu.

0

Są na szczęście także generatory CSS online, można sobie tworzyć menu, tabelki czy cokolwiek jeszcze innego.

http://onlinehtmltools.com/menu-generator
http://www.csstablegenerator.com/

Więc na początek powinno być bankowo łatwiej.

0
Taki tam programista napisał(a):

W firmach często przyjdzie Ci kklient z durnym layoutem i powie - tak ma być i koniec...
A potem wychodzi że dorzuca sobie layout na mobiliki a ty człowieku płacz i zagryzaj zęby ale tak ma być i ma działać...
a potem klient Ci napisze.. Że on myślał że to wszystko mniej czasu zajmie bo przecież coś wygląda "prawie tak samo" na widoku mobilnym i skąd tu tyle pracy?

Nie widzę w tym niczego dziwnego. Też musiałem realizować różne zachcianki klienta. Bo jakby nie było, strona ma na siebie zarabiać. Co do wyglądu pod urządzenia mobilne, we frameworkach MVC jest możliwość po prostu renderowania specjalnie przygotowanych pod urządzenia mobilne widoków więc raczej tu nie powinno być problemów.

Najgorzej jest jednak jak nie masz dokładnej specyfikacji tylko nagle się okazuje że musisz realizować jakieś tam zachcianki (uzasadnione jednak w zapotrzebowaniu rynkowym), można przekroczyć deadliny. Dodam tylko tyle, że niektóre rzeczy mogą być bardzo trudne do realizacji.

0

Ej ziomale ja mówię o rozpoczęciu pracy jako junior front end developer. O tym czy 7 miesięcy wystarczy zeby zebrać na tyle umiejętnosci zeby zacząc pracę lub chociaz staż (na to drugie realniej się nastawiam). Ja wiem ze potrzeba sporego czasu zeby byc dobrym.

0
HellołHelloł napisał(a):

Ej ziomale ja mówię o rozpoczęciu pracy jako junior front end developer. O tym czy 7 miesięcy wystarczy zeby zebrać na tyle umiejętnosci zeby zacząc pracę lub chociaz staż (na to drugie realniej się nastawiam). Ja wiem ze potrzeba sporego czasu zeby byc dobrym.

Hej, minęło kilka miesięcy od założenia wątku. Jak postępy i czy już podjąłeś pracę? Stoję przed podobnym pytaniem - czy brać się za programowanie, od czego zacząć, ile czasu zajmie ogarnięcie podstaw potrzebnych do podjęcia pierwszej pracy/stażu itd.

0

@Xnowy Ostatnio kolega na forum był 10 miesięcy temu. Raczej wątpię, że uzyskasz od niego odpowiedź.

0
Xnowy napisał(a):

Hej, minęło kilka miesięcy od założenia wątku. Jak postępy i czy już podjąłeś pracę? Stoję przed podobnym pytaniem - czy brać się za programowanie, od czego zacząć, ile czasu zajmie ogarnięcie podstaw potrzebnych do podjęcia pierwszej pracy/stażu itd.

Przy założeniu, że osiągnięcie perfekcji w jakiejś dziedzinie wymaga 10000 godzin treningu, to poświęcając 2h dziennie będziesz gotowy po 13 latach, 8 miesiącach i 12 dniach.

0

Ja może trochę z innej beczki ale chciałbym ci dac radę, jeśli zrezygnowales z Javy bo liczyles na szybkie zarobki to do końca nie wiesz czy jesteś zdecydowany na front po prostu się nasluchales i uwierzyłeś w bajeczki.

Front wcale nie jest taki prosty i fajny jak się na początku wydaje. Również poszedłem na front bo wydawało mi się to łatwiejsze, "A zrobię sobie fajny loyut i jakiś scroll to nie takie trudne" i malo zagmatwane. Owszem, nie jest.

Ale to właśnie z czasem jak zacząłem rozumieć programowanie (chociaż i tak jestem leszcz jeszcze) ale była frajda ze rozumiem to, pisze już fajne skrypty, rozumiem algorytmy, to takie szablony i scrolle zaczęły mnie drażnić. Wieczne narzekanie o 1px. Z pozoru frontow chwali się najbardziej za wygląd.

To są m.in powody dla ktorych sie przebranzowalem. Nadal dlubie w react czy angularze ale po to żeby taski szybciej szły skoro ogarne to. Zastanów się jakim typem programisty jesteś. Front spoko ale w moim przypadku zaczął mnie tym drażnić.

0
HellołHelloł napisał(a):

Witam. Uczyłem się Javy przez 3-4 miesiące, jednak przestałem, bo zdałem sobie sprawę ze obietnice mojego kolegi o zostaniu milionerem po polowie roku nauki javy są ściemą. Obecnie uczę się konsekwentnie (X)HTML i CSS. Za mną jest 2 miesiące nauki tych języków. Za 5 miesięcy planuję poszukiwanie pracy. Oczywiście dojdzie do tego również nauka Javascript i prawdopodobnie angular.js. Mój angielski jest na poziomie zaawansowanym, w związku z czym mogę z łatwością przyswajać wiedzę z anglojęzycznych tutoriali. Oglądam tutoriale TheNewBoston i pewnie będę się uczył z lynda.com. W internecie znalazłem informacje, że 6 msc - 1 rok nauki wystarczy zeby znalezc pracę, jeżeli osoba będzie spędzała po 2-3 godziny dziennie. Różne są opinie na temat czasu jaki jest potrzebny, zeby ubiegać się o stanowisko junior front end developera. Ja będę próbował po 7 miesiącach codziennej nauki. Tutoriale oglądam w tempie 1.25, od razu robię w zeszycie notatki, a później zacznę tworzyć strony pod kontem zrobienia portfolio i w ramach praktyki. Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć czy wyrobię się w 7 miesięcy z nauką do takiego stopnia zeby byc gdzieś przyjętym do pracy na tym stanowisku? Dodam ze mieszkam w dużym mieście - Kraków. Pozdrawiam.

Desu napisał(a):

Step 0. Wybór edytora *Szacowany czas: - *


Polecam https://www.sublimetext.com/.

Step 1. Nauka HTML Szacowany czas: max. 1 dzień


Nie ma się tutaj za bardzo nad czym rozdrabniać. Potrzebujesz wiedzieć co to jest HTML i poznać podstawowe znaczniki oraz atrybuty tych zniaczników. Ogólny template każdej strony to: ```html <!DOCTYPE html> <html> <head> <title></title> </head> <body> </body> </html> ``` nad tym się nie zatrzymuj. Przyjmij, że tak jest i broń boże nie zapamiętuj tych wszystkich meta tagów, które są tłumaczone w kursach bo na początku nie jest Ci to potrzebne. Skopiuj, wklej i tyle. Skup się na tagach takich jak: section, footer, header, aside, article, h1-h6, a, p, span, div, ul, ol.

**Polecane materiały: **
http://www.99lime.com/_bak/topics/you-only-need-10-tags/
http://html5doctor.com/lets-talk-about-semantics/

Challenge:
Zakoduj prostą stronę. Możesz się wzorować na tej http://motherfuckingwebsite.com/.

Step 2. Nauka CSS Szacowany czas: ok. tygodnia


W tym kroku nauczysz się nadawać wygląd stronie. Poznasz nowe atrybuty takie jak `class`, `id`. Trzymając się zasady pareto (znanej też pod nazwą 80/20) uczysz się najczęściej używanych rzeczy. Googluj po: *common CSS properties, most used CSS properties*.

**Polecane materiały: **
http://zellwk.com/blog/9-important-css-properties-you-must-know/
http://tech.journalism.cuny.edu/documentation/css-cheat-sheet/
http://www.expression-web-tutorial.com/CSS-Properties.html#.Vyr5A2F97Hw
http://code.tutsplus.com/tutorials/10-css3-properties-you-need-to-be-familiar-with--net-16417
http://learnlayout.com/position.html WAŻNE!!
https://css-tricks.com/centering-css-complete-guide/ WAŻNE!!
https://css-tricks.com/snippets/css/a-guide-to-flexbox/ WAŻNE!!

Challenge:
Ostyluj stronę, którą wczesniej zakodowałeś oraz wykonaj 1/2 templaty z dowolnej listy, polecam:
http://www.dreamtemplate.com/templates/simple-personal-css-templates.html
www.mezzoblue.com/zengarden/alldesigns/

Step 3. Nauka frameworka CSS *Szacowany czas: ok. tygodnia - dwóch *


Do wyboru masz w zasadzie Bootstrap lub Foundation. Obojętne, które wybierzesz (bootstrap popularniejszy). Framework jest to szkielet do budowy aplikacji. W kroku drugim wszystko robiłeś sam, a tutaj rzeczy, które są używane bardzo często są już zrobione dla Ciebie (żebyś nie musiał wynajdywać koła od nowa).

**Polecane materiały: **
http://strefakursow.pl/kursy/web_design/kurs_bootstrap_3_-_responsywne_strony.html Biję się w pierś, że to tutaj umieszczam, ale co jak co to ten kurs mi pomógł.

Challenge:
Wybierz jakiś template z tej strony http://startbootstrap.com/template-categories/all/ i go sam zakoduj.

Step 4. Nauka javascript Szacowany czas: dwa - trzy miesiące *


Mamy content, style to teraz czas, żeby z naszą stroną się coś działo.

**Polecane materiały: **
http://helion.pl/ksiazki/programowanie-w-javascript-rusz-glowa-eric-t-freeman-elisabeth-robson,prjsrg.htm

Challenge:
Zrób jakis walidator formularza, jakąś prostą karuzelę itp.

https://github.com/getify/You-Dont-Know-JS

BARDZO WAŻNE
Na tym etapie powinieneś zapoznać się z metodami debugowania. Jest to bardzo wazne, a znam miliony programstów, którzy na oślep szukają błędów używając console.log.
Debugging JavaScript - 0 to Heisenberg
Useful JavaScript debugging tips you didn't know

Challenge:
Gra w snake'a, jakieś statki, albo mini paint w przeglądarce.

Pierwsza książka łagodnie Cie wprowadzi do świata javascriptu i da poczucie, że coś umiesz.
Druga ksiązka (a raczej seria) wyprowadzi Cie z błedu, że cokolwiek umiałeś i da Ci solidną dawkę wiedzy, która będzie podstawą do dalszego rozwoju.

Step 5. Nauka jQuery *Szacowany czas: miesiąc * *


jQuery to biblioteka (czy jak niektórzy mówią framework) do javascriptu. **Stąd JS uczysz się najpierw!** Tak samo jak w przypadku css, jquery daje Ci już gotowe rozwiązania do popularnych problemów, przykład:

Javascript

var request = new XMLHttpRequest();
request.open('GET', '/my/url', true);

request.onload = function() {
  if (request.status >= 200 && request.status < 400) {
    // Success!
    var data = JSON.parse(request.responseText);
  } else {
    // We reached our target server, but it returned an error

  }
};

request.onerror = function() {
  // There was a connection error of some sort
};

request.send();

To samo w jQuery:

$.getJSON('/my/url', function(data) {

});

*Źródło: youmightnotneedjquery.com *

Challenge:
Możesz przerobić swoje rozwiązania z kroku 4 z użyciem jQuery.
Warto tutaj poświęcić również trochę czasu na poczytanie kodu źródłowego np. tej karuzeli http://www.owlcarousel.owlgraphic.com/ i spróbować zrozumieć co tam się dzieje.

Końcowy Challenge
Wchodzisz na tą stronę http://themeforest.net/category/all i wybierasz dowolny template, po czym kodujesz go sam od podstaw.

Od tego miejsca możesz iść w kierunku Frontend (preprocesory CSS, metodyki typu BEM, SMACSS, ReactJS, AngularJS, webpack, nodejs i npm..) lub Backend. To co Ci napisałem to ogólny zarys, bo wiem, że na początku można się w tym wszystkim zgubić. Zawsze bądź głodny wiedzy i naucz się szukać informacji.

Powodzenia.

PS. Nie warto kupować materiałów ze stron typu strefakursów, czy eduweb. Wiem, że sam wyżej poleciłem jeden z nich, ale to z lenistwa. Po prostu możesz obejrzeć ten tutorial na prędkości 1.25/1.5 biorąc kąpiel i załapiesz bootstrapa (co jest łatwiejsze niż szukanie informacji w internecie). Widziałem bardzo duzą częśc materiałów od nich i lepiej na tym wyjdziesz jak kupisz sobie książkę i dobrą kawę/herbatę niż ten kurs.
@Edit mowa o polskich kursach. Te zazwyczaj mają duzo niższa jakość i są mniej aktualne. Strony typu egghead.io, frontendmasters.com, udemy.com są warte uwagi. Oczywiście polecam kupować gdy są przeceny, wtedy kurs o wartości 200$ można kupić za 10$ i zrobić dobry research, żeby zainwestować pieniądze w kurs który ma najlepszy stosunek jakości do ceny.

* oczywiście mowa o podstawach podstaw.

0

Witam poczatkujacych i zawodowcow.

Wlasnie przeczytalem caly watek tego forum i w sumie jestem w podobnej sytuacji. Otoz zaczalem sie uczyc HTML i CSS od 3-4 miesiecy systematycznie. Srednio 2-3 h dziennie. Pozniej mam zamiar przejsc do JavaScript. Jak przeszedlem przez html moge powiedziec ze to jest easy jak i CSS ale bez praktyki to go..o ci to da .

Mam brata ktory jest programista i mnie namawia do tego zeby sie nauczyc. On powiada ze z rok nauki powinno ci wystarczyc. Jego kolega za to haha jak juz kumasz CSS to juz aplikuj na Juniora ( z jednej strony ma racje bo im szybciej zaczne pracowac szybciej bede sie uczyc ale z drugiej strony nie chce z siebie debila robic).

Jaki jest moj problem...??? nie potrafie sobie postawic jakis celow. Tzn nie wiem jakich. Nie wiem od czego zaczac. Uczyc sie ucze, mysle ze to ogarniam ale tak jak wspomnialem bez praktyki to .... to nic nie bedzie. Mieszkam w UK z angielskim jest dobrze choc nie z technicznym angielskim ale to tez jest kwestia nauki.

co jesszcze? hmmm korzystam ze strony teacher.webd.pl/kurs_html5/# by sie uczyc . Fajna strona , lopatologicznie wytlumaczone wszystko z cwiczeniami pod kazdym tematem itp .

Macie moze jakies rady jak ogarnac cele??
cele: co przez to rozumiem to napisanie czegos do "uzytku publicznego" czyz nie?

0

Witam. Widzę że nie tylko ja mam ten dylemat. Ogólnie html/css "idzie" za mną od dłuższego czasu. Co jakiś czas wpadnie mi stronka do zrobienia, natomiast nie jest to jakoś super ekstra składniowo i optymalnie, ale coś się umie. Już kilka razy miałem się zabrać porządnie za programowanie stron, lecz chyba brakło motywacji.. Teraz zastanawiam się czy zagłębianie się w xhtml ma sens. W WordPressie można w kilkanaście minut wygenerować stronę. Ofert pracy też nie ma zbyt wiele, a jeśli już są to oczywiście JS obowiązkowo i doświadczenie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1