Początek przygody, jaką szkołę wybrać?

0

Witam wszystkich serdecznie,

Ostatnio podjąłem decyzję, że chciałbym zacząć uczyć się programować. Mam sporą motywację i niedawno rozpocząłem kurs JavaScript na codecademy, jednak bardzo chętnie zapisałbym się oprócz tego do jakieś szkoły. Jestem już po jednych studiach (licencjat z anglistyki) i niebardzo widzi mi się zaczynanie kolejnych, dlatego w grę bardziej wchodzi jakieś studium, lub cokolwiek co nie trwałoby dłużej niż dwa lata. Tymbardziej, że nie zdawałem matury z matematyki, a więc wątpie czy gdziekolwiek na inżynierskie by mnie przyjęli.

Przechodząc do meritum: Jakie szkoły w Krakowie polecacie do nauki programowania dla początkujących? W grę wchodzą tylko opcje weekendowe gdyż pracuję na pełny etat.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!

1

Zastanów się najpierw, czy na pewno potrzebne (przynajmniej teraz) są Ci kolejne studia.
Wiedz też, że twój były kierunek studiów pośrednio może się mocno przyczynić do zatrudnienia :)

0

Rzecz w tym, że zatrudniony już jestem, i to nawet w branży IT. Moje stanowisko jest jednak póki co stricte procesowe, tj. ledwie zahaczające o rzeczy techniczne. Zależy mi na przebranżowaniu się na programistę, gdyż po pierwsze wiążą się z tym lepsze pieniądze, a po drugie po prostu wydaje mi się to o wiele bardziej interesującym zajęciem. Dzięki stronkom typu codecademy mogę się sam trochę nauczyć, jednak szkoła daje potwierdzenie umiejętności w postaci papierka oraz ciągłą możliwość weryfikacji postępu pod okiem profesjonalistów.

1

Nie, nie, nie. Studia nie są od nauki programowania! Są od wielu ciekawych rzeczy, ale nie od nauki programowania!
Rozważ obranie na cel jakiegoś certyfikatu pokroju ojcp i uczenie się do niego z publicznych źródeł do niego nawiązujących pośrednio czy też bezpośrednio.

2

Zanim wydasz kase na naukę programowania, poucz się sam i zacznij coś pisać. Stratą pieniędzy byłoby gdybyś w pewnym momencie zrozumiał, że programowanie nie jest dla ciebie.

0

Dokończ codeacademy a następnie możesz kupić sobie jakiś kurs video, popatrzeć w necie, możesz zapisać się na jakieś szkolenia bo takie są organizowane.

1

W internecie jest tyle darmowych materiałów, że nie widzę sensu w płaceniu za jakieś kursy (internetowe cz. Ewentualnie możesz kupić jakąś dobrą książkę, ale to jeśli będziesz zdecydowany na konkretną technologię - nie dla każdej można polecić coś sensownego. Studium dwuletnie czy coś w ten deseń sobie daruj, znam programistów po studiach i kilku bez żadnych studiów (samouków), ale żadnego, który nauczyłby się coś w studium. To znaczy znałem jednego absolwenta takiego przybytku, ale ciężko o nim powiedzieć coś pozytywnego (o tym gościu).

0

Dzięki za wszystkie rady. Muszę przyznać, że rozjaśniły mi znacznie sytuację.
Od czasu założenia wątku wziąłem się mocno do roboty, a spośród języków wybrałem Javę. Udało mi się dorwać "Java: A Beginner's Guide", Herberta Schildta i wydaje mi się, że to dość konkretny materiał na początek. Ktoś może korzystał i jest w stanie potwierdzić?
Odnośnie certyfikacji, to czy rzeczywiście jest sens obierać to sobie za cel? Z tego co czytałem, to pracodawcy raczej nie zwracają na takie rzeczy uwagi.

0

Jedni zwracają bardziej inni mniej. Myślę, że sensowny certyfikat mówi o kandydacie może nawet więcej niż samo ukończenie przez niego studiów (mało to znamy ludzi, którzy skończyli studia, a programować ni w ząb nie potrafią?). Zresztą jak powiedział @spartanPAGE studia nie są od tego. W miarę jasny cel jakim jest certyfikat może zmobilizować do pracy i pomóc w wytyczeniu kierunku. Daleki jestem jednak od gloryfikowania certyfikatów.

0

Certyfikat ma wartość jakąkolwiek tak do ok pół roku po jego otrzymaniu, później nie mówi nic.... Jeśli ktoś go zdobył, a nie "praktykował", to po pół roku zacznie zapominać, a im dłużej nie używa tym więcej zapomni.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0