Sens studiów i zakres potrzebnej wiedzy

1

Szybkie pytanie: lepiej poświęcić 3,5 roku pracując nad programowaniem, próbować znaleźć pracę/załapać pierwsze zlecenia freelancerskie, czy iść na studia informatyczne?
Jeśli to pierwsze, jaki jest potrzebny lub przydatny zakres umiejętności, poza, oczywiście, znajomością języka i umiejętnością zastosowania? Chodzi mi o to, czy powinienem zgłębiać tajniki zagadnień matematycznych, interesować się działaniem komputera jako całości, czy uczyć się po prostu kolejnych komend i zastosowania bibliotek?
Jeśli to drugie, jakie studia i co przydatnego mogę z nich wynieść? Jeśli ktoś ma odniesienie bezpośrednie do studiów na Śląsku, to rozważałem PŚL, tylko nie wiem, czy dostanę się na informatykę na wydziale automatyki, elektroniki i informatyki, reszta ponoć niższy poziom.

1

Możesz rozważyć robienie kursów na edx'ie - sam się nad tym zastanawiam - bo edx > długo nic > polskie studia

4

Cześć
Wszystko zależy od tego co byś chciał robić.

  1. Pracować dla państwówki w PL ( Studia musisz mieć )
  2. Pracować w korporacji w PL ( studia powinieneś mieć - ale nie jest to konieczność )
  3. Pracować w korporacji w UE lub USA ( studia pasuje mieć - jest łatwiej ale i tak weryfikują )
  4. Freelance - nikogo nie interesuje czy masz studia czy podstawówkę
  5. Swój biznes - j.w.

Co do wiedzy to zależy na jakim jesteś poziomie. Ja pisałem soft na atari kiedy jeszcze byłem w podstawówce. W szkole średniej trzaskałem już soft komercyjny więc nawet nie pomyślałem o studiach bo roboty zawsze było za dużo. Z perspektywy czasu fajnie by było iść na studia - popisać troche open-source itp. ale takie realia w naszym kraju są, ze jak z bidy to zapier.. trzeba. Na studiach nie nauczyłbym się pewnie za wiele - ale to tak jak napisałem wcześniej miałem dużo doświadczenia w boju.

1

No ja niestety zaczynam zdobywać wiedzę w wieku 20 lat. Skończyłem liceum, 2 lata przespałem(no, pracuję, ale fizycznie-nie wiążę z tym przyszłości), nie wiedząc, co chcę w życiu robić, padło na programowanie. Podobno na studiach pierwszy rok nie ma za wiele wspólnego z programowaniem, a głównie uczą matematyki-jest aż tak potrzebna, żeby spędzić nad nią rok?
Jeśli o mnie chodzi, nie wyobrażam sobie pracy w korporacji. Rozważam pracę w małej firmie lub otwarcie własnej działalności(software pod androida bądź robienie internetów) i/lub freelancing.
Jeśli studia w informatyce są "sztuką dla sztuki", w tym wypadku-dla papierka, może najlepszą opcją byłby rozwój we własnym zakresie, znalezienie źródła zarobku(wyjdzie w praniu, jak uda się samemu coś kulać, to będę kulać, jak nie, to poszukam jakiejś pracy jako junior), a potem zapisanie się na zaoczne? Z tego, co wiem, na prywatnych uczelniach do zdania studiów wystarcza regularne płacenie czesnego.

0
niezdecydowany napisał(a):

Możesz rozważyć robienie kursów na edx'ie - sam się nad tym zastanawiam - bo edx > długo nic > polskie studia

Starsze nagrania wykładów > edx
Te MOOC są dużo, dużo gorsze niż nagrania wykładów z okolic 200X, kiedy po prostu nagrywali zwykłe wykłady.
Więcej matmy jest na w starszych wersjach. Pewnie robiąc nowe chcieli coś bardziej przystępnego dla mas (z pewnymi wyjątkami), co oczywiście oznacza ograniczenie matmy, co powoduje spadek jakości.
No przynajmniej z mojego punktu widzenia, bo mi matma pomaga zrozumieć materiał.

3

Ucz się też angielskiego :)

0

Angielski to nie problem, roszerzona matura na 92, podstawy obie na 100. Biorąc pod uwagę odpowiedzi, raczej odrzucacie wariant studiów stacjonarnych i polecacie własną edukację?

1

Jeżeli nie musisz iść do pracy (np. ciężka sytuacja itd..) to lepiej normalnie iść na fajne studia - pouczyć się troszkę, poznać ludzi, pobawić. Szkoda młodości na 8h siedzenie przed monitorem.

0

Ja właśnie stoję przed identyczną decyzją, z tym że ja od roku mam pracę w webdevie. Ale mimo wszystko chciałbym skończyć studia (ambicja i wiedza, papierek w dalszej kolejności), a że pracuję w UK to musiałbym zrezygnować z pracy (tutejsze studia IT nie należą do najlepszych z tego, co słyszałem).

I weź bądź tu mądry...

0
Wizjonero napisał(a):

Ja właśnie stoję przed identyczną decyzją, z tym że ja od roku mam pracę w webdevie. Ale mimo wszystko chciałbym skończyć studia (ambicja i wiedza, papierek w dalszej kolejności), a że pracuję w UK to musiałbym zrezygnować z pracy (tutejsze studia IT nie należą do najlepszych z tego, co słyszałem).

Nie wiem czy uczą gorzej czy lepiej niż amerykańskie, ale wystarczy, że stoją wysoko w rankingach. Dobry papierek otwiera dużo drzwi do dobrze płacących korporacji, które na starcie same robią kilkomiesięczny kurs dla nowych. Najlepsze uniwersytety brytyjskie maja umowy z dużymi firmami, przez co łatwo o praktykę u Googla, czy gdzie indziej, po której często można zostać na dłużej.

A co do pytania autora, to oczywiście studia nie są niezbędne, ale jeśli nie musisz pracować, to lepiej je zrobić. To tylko 3 lata, a poszerzają horyzonty, ułatwiają zawieranie znajomości i dają czas na naukę we własnym zakresie, czy też na praktykach. Poza tym jeśli jest to jakiś uniwersytet z top 100 na świecie, to dodatkowo jak wspomniałem wyżej otwiera drzwi do pracy w dobrych korporacjach. Po prostu jak nie pójdziesz na studia to zmniejszasz swoje możliwości, chociażby pracy za granicą.

Opcja bez studiów nie musi być zła, ale jeśli jeszcze nie pracujesz i nie znasz się na programowaniu w wieku 20 lat, to bardziej ryzykowna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0